Czy inwestycja w mieszkania na wynajem to dobry sposób na zabezpieczenie przyszłości?

W Polsce rynek wynajmu mieszkań stanowi jedną z najistotniejszych gałęzi rynku nieruchomości. Dla wielu ludzi posiadanie własnego mieszkania czy domu jest marzeniem, jednak nie zawsze jest to możliwe ze względu na wysokie ceny nieruchomości. W takiej sytuacji wynajem staje się popularnym rozwiązaniem. Ale czy warto inwestować w mieszkania na wynajem? Z tego artykułu dowiesz się czy warto inwestować w nieruchomości, jakie nieruchomości na wynajem kupić oraz poznasz odpowiedź na pytania: czy wynajem to dobry pomysł oraz czy brakuje mieszkań na wynajem.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak wygląda rynek wynajmu mieszkań w Polsce?
 • Czy inwestycja w nieruchomości jest opłacalna?
 • Jak obliczyć rentowność inwestycji w mieszkania na wynajem?
 • Jak przyciągnąć najemców i zarządzać wynajmem mieszkań?

Jak wygląda rynek wynajmu mieszkań w Polsce?

Jaka jest obecna sytuacja na rynku nieruchomości?

W ostatnich latach na rynku nieruchomości w Polsce można zaobserwować wzrost ceny mieszkań. W wielu miastach ceny ofertowe za metr kwadratowy znacznie wzrosły. Wynika to z tego że rośnie popyt na mieszkania na wynajem. Wzrost cen skutkuje większą inflacją i przede wszystkim, nie osiągalnością dla wielu osób marzenia o posiadaniu własnego lokum. Z tego powodu wynajem staje się bardziej popularny.

Czy w 2022 i 2023 roku warto inwestować w mieszkania na wynajem?

Warto zwrócić uwagę, że w kolejnych latach spodziewany jest dalszy wzrost cen nieruchomości. Trend ten będzie długofalowy, co sugeruje opłacalność inwestycji w mieszkania na wynajem. W przypadku wniosków inwestycyjnych, warto spojrzeć kilka lat wstecz. W 2021 roku, mimo pandemii, inwestycje w nieruchomości były jednym z najpopularniejszych sposobów na ulokowanie oszczędności. Pośród wielu ofert, wynajem został uznany za najbardziej stabilny sposób na zysk.

Zakup mieszkania pod wynajem – jakich kosztów należy się spodziewać?

W przypadku decyzji o zakupie mieszkania na wynajem warto zwrócić uwagę na koszty związane z zakupem nieruchomości. Należy pamiętać, że cena mieszkania to nie jedyny wydatek, ponieważ pojawiają się dodatkowe koszty związane z remontem i wyposażeniem, a także koszty związane z prowadzeniem wynajmu, takie jak prąd czy rachunki. Koszty będą zależeć również m.in od tego czy są to nowe mieszkania czy stare mieszkania. Oczywiście ceny małych mieszkań będą mniejsze.

Czy inwestycja w nieruchomości jest opłacalna?

Jakie są korzyści i wady inwestowania w mieszkania na wynajem?

Korzyścią z inwestowania w mieszkanie na wynajem jest przede wszystkim stały i pewny dochód. Wynajmujący lokal otrzymuje stały przychód z tytułu czynszu najmu. Jednak inwestycja w nieruchomości wiąże się także z ryzykiem. Istnieje szansa, że wynajmujący zniszczy mieszkanie lub przestanie płacić czynsz, co spowoduje straty finansowe dla właściciela.

Jakie są czynniki wpływające na opłacalność inwestycji w nieruchomości?

Cena nabycia nieruchomości jest bardzo ważnym elementem, który wpływa na opłacalność inwestycji w nieruchomości. Wysoka inflacja i drogie mieszkania nie powinny jednak zniechęcać inwestorów, ponieważ perspektywy wynajmu długoterminowego są bardzo atrakcyjne. Czynnikiem wpływającym na opłacalność inwestycji w nieruchomości jest także stopa zwrotu z inwestycji. Wartość ta informuje nas o tym, ile procent z zainwestowanego kapitału zwróci nam się w ciągu roku. Optymalna stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości powinna wynosić około 7%.

Jak znaleźć opłacalną nieruchomość do zakupu?

Wybór nieruchomości do inwestycji to klucz do sukcesu. Dobrym praktykom jest poszukiwanie mieszkań w miejscach o wysokim popycie na wynajem, takich jak blisko centrum miasta, w pobliżu uczelni czy centrów biznesowych. Ważne jest także sprawdzenie potencjalnego zysku, jaki można osiągnąć z danej inwestycji – wysokie czynsze w jednej dzielnicy niekoniecznie oznaczają, że rentowność inwestycji będzie wysoka.

Jak obliczyć rentowność inwestycji w mieszkania na wynajem?

Jak obliczyć zysk z najmu mieszkania?

Obliczenie zysku z najmu mieszkania jest proste. Należy wziąć kwotę, jaką otrzymujemy za wynajem mieszkania i odjąć od niej koszty związane z utrzymaniem lokalu. Należy pamiętać o kosztach, takich jak rachunki, czynsz, podatek od nieruchomości, wyposażenie mieszkania oraz opłaty za zarządzanie. Tak obliczony zysk stanowi miesięczny przychód z najmu.

Jak zaplanować koszty wynajmu mieszkania?

Planując koszty wynajmu mieszkania, należy wziąć pod uwagę koszty związane z utrzymaniem nieruchomości, takie jak opłaty za prąd, wodę czy gaz. W przypadku najmu długoterminowego, warto także pomyśleć o dodatkowych kosztach, takich jak opłaty za zarządzanie nieruchomością czy koszty związane z naprawą urządzeń zepsutych przez najemcę.

Czy warto brać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania na wynajem?

Biorąc pod uwagę wysokie koszty zakupu mieszkania na wynajem, wiele osób myśli o wzięciu kredytu hipotecznego. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, warto rozważyć różne oferty bankowe i wybrać tę najkorzystniejszą. Szczególnie ważne jest to, żeby wybrać nieruchomość, która w przyszłości przyniesie nam odpowiedni zysk, aby spłata kredytu nie stała się dla nas ciężarem.

Jak przyciągnąć najemców i zarządzać wynajmem mieszkań?

Jak obliczyć odpowiedni czynsz i ustalić warunki najmu mieszkania?

Kalkulując odpowiedni czynsz, ważne jest uwzględnienie wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania. Należy także poznać sytuację na rynku i sugerować się średnią stawką czynszu w danym miejscu. Ustalając warunki najmu, należy pamiętać o dokładnym określeniu długości najmu, opłatach dodatkowych oraz wymaganiach związanych z zachowaniem mieszkania.

Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie do wynajęcia? 

 1. Przeszukaj oferty w internecie na portalach nieruchomościowych, takich jak Otodom, Gratka czy Morizon. 2.
 2. Zwróć uwagę na miejscowość, w której chcesz mieszkać oraz na wielkość i standard mieszkania.
 3.  Skorzystaj z pomocy agencji nieruchomości, która pomoże Ci znaleźć odpowiednie mieszkanie i załatwi formalności związane z najmem.
 4.  Zapytaj znajomych lub rodzinę, czy nie znają kogoś, kto wynajmuje mieszkanie lub sami nie wynajmują. 
 5.  Przeczytaj ogłoszenia w lokalnej gazecie lub na tablicy ogłoszeń w sklepie spożywczym lub na uczelni.
 6.  Wejdź na strony internetowe biur nieruchomości i porównaj ich oferty oraz warunki najmu.
 7.  Sprawdź oferty wynajmu w biurach studenckich i ośrodkach, które zajmują się zapewnieniem mieszkań dla osób studiujących.  

Reasumując, opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem, popyt na mieszkania stale rośnie. Wiele osób zastanawia się czy kupić mieszkanie specjalnie pod wynajem. Warto jednak przemyśleć tą decyzje i skonsultować z deweloperem. Kupno mieszkania wiąże się z wieloma poważnymi decyzjami. Inwestycja w nieruchomości na wynajem to dobry krok na przyszłość. 

Redakcja IwK