Ile można mieć punktów karnych? Sprawdź!

Każdy kierowca musi wiedzieć to, że jazda samochodem to szereg obowiązków. Jednym z najważniejszych z nich jest przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Jeśli kierowca się do nich nie zastosuje, otrzyma mandat karny. Oprócz kary finansowej będą to również punkty karne. Czym one są, jak są przyznawane i co oznaczają dla kierowcy?

Czym są punkty karne?

Zanim przejdzie się do najważniejszych spraw, czyli tego, co dla kierowcy oznaczają punkty karne, najpierw warto się zastanowić nad tym, czym one w ogóle są.

Punkty karne to dodatkowa bok kary finansowej nieprzyjemność, z którą muszą się liczyć kierowcy. Otrzymać je można nie tylko za przekroczenie prędkości, lecz również za złe parkowanie czy też przejazd na czerwonym świetle. Limit punktów został określony dość nisko. To oznacza, że niepoprawnie jeżdżący kierowca dość szybko może go przekroczyć. Wiązać się to będzie z naprawdę dużymi nieprzyjemnościami. Nawet z utratą prawa jazdy.

ile można mieć punktów karnych

Za co można dostać punkty karne?

Warto się jednak teraz zastanowić nad tym, za co konkretnie można otrzymać punkty karne. Za jakie przewinienia są one przyznawane i w jakiej ilości?

Punkty karne przyznawane mogą być właściwie za każde przewinienie drogowe, które może popełnić kierowca. Najmniej można otrzymać 1 punkt, natomiast najwięcej aż 10 punktów. Za co można dostać punkty? Jak się okazuje, lista wykroczeń jest naprawdę spora, ponieważ punkty karne przysługują np. za nieprawidłowe zachowanie względem pieszych. Jest to np. nieprzepuszczenie ich na pasach. Punkty można dostać również za niezastosowanie się do znaków lub sygnałów drogowych. To oznacza z kolei np. przejechanie na czerwonym świetle lub też przekroczenie prędkości, czy też wyprzedzanie w nieprawidłowym miejscu.

Ile można mieć punktów karnych?

Wiele osób zapewne zastanawia się teraz nad tym, ile można zgromadzić maksymalnie punktów karnych. Jak się okazuje, limit ten jest naprawdę niski. Każdy kierowca może zgromadzić maksymalnie 24 punkty, jeśli ma się prawo jazdy dłużej niż rok. Jeśli jednak uprawnienia do prowadzenia pojazdu ma się krócej niż rok, limit ten jest mniejszy i wynosi 20 punktów karnych.

ile mam punktów karnych

To, co jest niezwykle ważne to fakt, że policjant ma prawo sumować przewinienia, a co za tym idzie również punkty karne. Oznacza to, że np. wyprzedzanie w nieprawidłowym miejscu, przekraczając prędkość i nie przepuszczając pieszych na pasach, na miejscu po zatrzymaniu skutkować może utratą prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej ilości punktów karnych.

Warto jeszcze wspomnieć, że punkty karne się oczywiście kumulują na koncie kierowcy. Zostają skasowane dopiero po roku od dnia, w którym mandat zostanie opłacony, a nie wystawiony. Jest to ważna różnica, ponieważ zwłoka w opłaceniu mandatu skutkuje tym, że punkty pozostają na koncie dłużej.

Jak sprawdzić, ile mam punktów karnych?

Jak zatem widać, z punktami karnymi nie ma żartów i za popełnianie stosunkowo niewielkich wykroczeń, takich jak nieprawidłowe parkowanie, można z biegiem czasu nawet utracić uprawnienia do prowadzenia samochodu. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób można sprawdzić to, ile posiada się punktów karnych. W końcu mało kto będzie w stanie precyzyjnie je liczyć, jeśli będzie je dostawał kilka razy w ciągu roku i tak naprawdę nie będzie pamiętał, czy nadal je ma.

Podstawowym sposobem na to, aby sprawdzić ilość posiadanych punktów karnych, jest udanie się na komisariat policji z dokumentami potwierdzającymi tożsamość. Drugim, o wiele wygodniejszym sposobem jest założenie internetowego profilu zaufanego i sprawdzenie swoich punktów na specjalnej rządowej stronie internetowej.

Czy można skasować punkty karne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy raz przyznane punkty można skasować szybciej niż po roku od ich wystawienia. Jak się okazuje, jest to możliwe, a to za sprawą specjalnych kursów reedukacyjnych, które organizowane są przez WORDy. Kurs trwa 6 godzin i pozwala skasować 6 punktów karnych. Co bardzo ważne, na taki kurs można się udać tylko raz na 6 miesięcy.

Redakcja IwK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *