Jak inwestować w złoto? Poradnik

Inwestowanie w złoto wybiera wiele osób, nawet Ci, którzy są na początku drogi inwestorskiej. Nic w tym dziwnego, złoto fascynuje ludzi od stuleci, a kruszec ten zawsze cieszył się zainteresowaniem. O polskiej fascynacji złotem i ogromnej wiarygodności tego surowca świadczy choćby zapał, z jakim Polacy powierzali swoje pieniądze słynnemu już Amber Gold. Ten przykład nie powinien nikogo zniechęcać, inwestowanie w złoto zapewnia stosunkowo pewną ochronę kapitału. Szczególnie chętnie wybierają je osoby, które nie darzą zaufaniem państwa i papierowego pieniądza. Warto też pamiętać o historii naszego kraju. W wieku XX papierowe pieniądze, zbyt często mogły służyć tylko, jako rozpałka do kominka.

Niekwestionowane bezpieczeństwo to nie jedyna zaleta

Złoto może także przynosić zyski, wystarczy, że będziemy nim zwyczajnie spekulować. Dla początkującego inwestora niekwestionowaną zaleta jest także prostota transakcji. W przeciwieństwie do zakupu akcji, kupno złoto, przypomina kupienie butów. Zamawiamy towar i odbieramy. Równie łatwo możemy śledzić wartość złota. Nie zgubimy się w sieci wykresów funduszu inwestycyjnego. Patrzymy po prostu na jeden wykres i sprawdzamy wartość inwestycji. Wspomniany brak zaufania do państwa, które może w każdym momencie po prostu „dodrukować” papierowych pieniędzy to kolejna z przyczyn zapału inwestorskiego. Jest jeszcze jedna cecha charakterystyczna dla tej inwestycji. Złoto i lokowanie w złoto to pewien wzrost prestiżu. Najbardziej efektywne jest fizyczne złoto, czyli to, które realnie możemy potrzymać w ręku. Jeśli chcesz zainwestować w ten surowiec, musisz pamiętać, że nie warto kupować biżuterii czy drobnych wyrobów jubilerskich. Zbyt często zapłacimy wówczas za wyrób, pracę artysty obrabiającego złoto, a sprzedamy i tak tylko po cenie kruszcu. Podobnie, najmniejszego sensu nie ma, lokowanie w numizmaty. Monety kolekcjonerskie w ograniczonych edycjach, wypuszczane są na rynek, choćby przez Narodowy Bank Polski, z okazji rozmaitych rocznic.

o złocie

Wartość kruszcu jest w nich jednak zdecydowanie mniejsza niż wartość kolekcjonerska

Nasze inwestycje powinny ograniczać się do markowych sztabek i monet bulionowych. Monety bulionowe to drobniejsza inwestycja, sztabki są już zdecydowanie droższe. Na rynku funkcjonuje pięć najpopularniejszych rodzajów monet: Krugerarandy z RPA, American Eagle ze Stanów, Maple Leaf z Kanady, Wiener Philharmoniker z Austrii i brytyjskie Suwereny. Są to najpopularniejsze i najtańsze monety dostępne na rynku. Najlepiej kupować takie, które ważą jedną uncję (nieco ponad 31 gram). Można także kupić monety mniejsze, ale mogą one mieć nieco zbyt wysoką marzę w stosunku do ceny kruszcu. Sztabki wybija kilku światowych producentów i właśnie na takie, pochodzące z renomowanej firmy warto się zdecydować. Kupno lokalnego wyrobu może być nieco tańsze, ale i trudniejsze w zbycie.

Redakcja IwK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *