Krótka instrukcja jak założyć firmę – krok po kroku

Obecnie procedura zakładania własnej firmy została bardzo uproszczona. Całość można wykonać przez internet i to w ciągu jednej doby. Jak to zrobić? Jak założyć firmę sprawnie i szybko?

CEIDG

Firmę zakłada się poprzez złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Żeby to zrobić za pośrednictwem internetu wystarczy posiadać własny podpis elektroniczny lub profil zaufany, który można potwierdzić logowaniem na stronie banku. Sam wniosek to interaktywny formularz, w którym uzupełnia się wszystkie dane swoje oraz przyszłej firmy. Jedną z najważniejszych informacji jest zdefiniowanie kodów PKD. Pod nimi kryje się działalność firmy. Obecnie, nie ma ograniczeń dotyczących ilości PKD przypisanych do jednej działalności. Z tego powodu krawcowa może też pracować jako sklepikarka albo zarabiać na blogu. Oczywiście, są też pewne wyjątki. Niektóre rodzaje działalności wymagają dodatkowych dokumentów – np. prowadzenie praktyki lekarskiej, działalność związana z cłem i akcyzą. W tym samym wniosku należy też wpisać preferowaną formę rozliczeń z Urzędem Skarbowym oraz miejsce wykonywania działalności. Osoby, które pracują u klientów mogą wybrać opcję braku głównego miejsca wykonywania pracy. Zawsze jednak należy podać dane do korespondencji. Na stronie CEIDG można też później dokonywać zmian w danych firmy, zawieszać i odwieszać działalność, a ostatecznie też ją zakończyć. To wszystko można też załatwić w swoich lokalnych Urzędach Miasta lub Gminy. Co ważne, czynność ta jest zwolniona z opłat. Zapłacić trzeba jedynie, gdy wniosek składa pośrednik.

Księgowość online lub stacjonarna

Każda firma jest zobowiązana do prowadzenia księgowości. Urząd Skarbowy ma prawo w każdej chwili sprawdzić ich stan oraz poprawność wypełnienia. Zapisy w nich są podstawą do obliczania podatku, który należy rozliczać. Jeśli, nie czujesz się na siłach by samodzielnie prowadzić swoją księgowość to skorzystaj z usług profesjonalisty. Tutaj można wybrać dwie drogi – skorzystać z usług stacjonarnego biura lub znaleźć biuro pracujące online. Druga opcja jest tańsza. Początkujący przedsiębiorcy często wybierają jednak okoliczne biura księgowe z racji tego, że mogą skorzystać też z porady na żywo. To dobry sposób na to by wyjaśnić sobie wszelkie wątpliwości i nieścisłości. Korzystając z takich usług, można też poprosić o pomoc w wypełnieniu wniosku do CEIDG. Warto też rozważyć, jaka forma rozliczenia będzie najkorzystniejsza dla firmy. Najlepiej w tym temacie doradzi właśnie księgowa.

ZUS

Zakładając firmę nie można zapominać o ZUSie. Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany płacić składki. Przez pierwsze pół roku działalności płaci się jedynie składkę zdrowotną. Przez następne dwa lata płaci się tzw. mały ZUS. Później, kończy się taryfa ulgowa. Przedsiębiorca jest też zobowiązany by opłacać składki swoich pracowników. Tworząc swój biznesplan i prognozując przyszłe zarobki i wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej należy koniecznie wziąć pod uwagę składki zdrowotne i emerytalne.

Redakcja IwK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.