W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się stacjonarny kurs socjoterapii. Można śmiało powiedzieć, że socjoterapia to terapia społeczna, która jest skierowana do osób mających problem ze znalezieniem swojego miejsca w społeczeństwie. W tym artykule wyjaśnimy, jak taki kurs wygląda, a także wymienimy jego najważniejsze zalety. Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie tego typu zajęć nie jest łatwym zadaniem.
Czym jest socjoterapia?
Trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje i odbyć specjalne kursy, żeby prowadzić socjoterapię. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że socjoterapia to metoda terapii zajęciowej. Jest przeznaczona dla osób, które mają duży problem z odnalezieniem się w grupie i nie radzą sobie z kontaktami społecznymi. Należy pamiętać, że nie istnieją tu żadne ograniczenia wiekowe. Zarówno osoby starsze, jak i dzieci mogą kwalifikować się do socjoterapii. Warto wspomnieć, że osoby uzależnione, a także z problemami emocjonalnymi mają często trudności z przystosowaniem się do środowiska. Dotyczy to również osób niepełnosprawnych, które niestety nie są samodzielne. Na zajęciach uczestnicy uczą się przyswajać pozytywne wzorce zachowań. Dodatkowo uczą się mówić o swoich emocjach i je rozpoznawać. Budują także poczucie własnej wartości oraz rozwijają swoje społeczne umiejętności. Najważniejsze, żeby socjoterapia odbywała się w miłej atmosferze, bo inaczej może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Zalety kursów
Osoba prowadząca zajęcia musi sprawić, że uczestnicy będą się czuli swobodnie. Powinna też umieć łagodzić konflikty, które mogą wystąpić w każdej chwili. Jeśli planujesz w przyszłości zostać socjoterapeutą to musisz mieć świadomość, że trzeba przejść specjalne szkolenie, a potem ukończyć kurs socjoterapii. Jednak samo przejście kursu nie jest wystarczające, ponieważ trzeba też posiadać odpowiednie kwalifikacje. Tego typu kurs przeznaczony jest dla osób, które posiadają wykształcenie pozwalające im pracować z drugim człowiekiem. Kurs socjoterapii sprawdzi się idealnie u wychowawców, pedagogów, asystentów rodzinnych oraz psychologów, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje. Wybór kursów stacjonarnych jest ogromny, więc każdy może znaleźć dogodny dla siebie termin. Warto dodać, że szkolenia organizowane są na terenie całego kraju, więc nie powinno być problemów z dojazdem. Z reguły kursy socjoterapii podzielone są na kilka części, więc można je odbywać weekendowo. Podczas kursu nauczysz się diagnozować zachowania autodestrukcyjne, ADHD, trudności i zaburzenia emocjonalne, a także nadpobudliwość. Poznasz również kluczowe zagadnienia dotyczące psychopatologii oraz procesów dynamiki grupowej. Trening interpersonalny jest bardzo ważną częścią szkolenia z socjoterapii. Dodatkowo kurs obejmuje elementy treningu integracyjnego, komunikacji oraz asertywności. Chodzi przede wszystkim o to, żeby nauczyć się rozpoznawać trudności emocjonalne i zaburzenia. Dzięki temu będzie można później skutecznie pomóc swoim pacjentom. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak wygląda kurs socjoterapii.