Praca zdalna czyli wykonywana z domu, osobom, które nigdy jej nie doświadczyły kojarzy się wyłącznie z zaletami. Powszechnie uważa się, że praca z domu oznacza ogromną niezależność i swobodę. Tymczasem, każdy kto chociaż przez krótki czas spróbuje tak pracować szybko przekonuje się, że nie jest to forma idealna.
Czym jest praca zdalna?
Praca zdalna to aktywność zawodowa, która nie wiąże się z koniecznością codziennego przebywania w biurze firmy. Taką pracę można wykonywać z domu, odwiedzając biuro coworkingowe albo z dowolnego miejsca w czasie podróży. Ze względu na swój charakter praca zdalna najczęściej możliwa jest w zawodach silnie powiązanych z pracą przy komputerze. W takim trybie mogą pracować programiści, dziennikarze, architekci, graficy, pisarze, copywritterzy. Jedną z głównych zalet pracy zdalnej jest możliwość świadczenia jej w wybranym czasie. Osoba pracująca z domu nie musi trzymać się ściśle godzin biurowym. Pracować można późnym wieczorem, w nocy czy w weekendy. Do takiej pracy nie trzeba więc dojeżdżać ani specjalnie przygotowywać się jeśli chodzi o strój i makijaż. Pracując w domu możemy robić przerwy wtedy, gdy jest to wygodne. Można także skumulować sobie pracę w jednym czasie by później mieć więcej wolnego.
Wady pracy zdalnej
Okazuje się, że praca zdalna ma zdecydowanie więcej wad niż zalet i nie każda osoba się do niej nadaje. Tak wychwalana niezależność czasowa jest tylko pozorna, bo swoją pracę zawsze wykonać trzeba a tutaj, podobnie jak w tradycyjnej pracy są nieprzekraczalne terminy. Jeśli ktoś żyje ze zleceń wykonywanych dla różnych firm, musi bardzo dbać o swoich klientów. Może się zdarzyć, że w jednym czasie otrzyma dwa super pilne zlecenia i będzie to na przykład niedziela. Wtedy trzeba odłożyć swoje prywatne plany i po prostu zakasać rękawy. Dowolne robienie sobie przerw i urlopów w pracy zdalnej również jest swego rodzaju pułapką. Wiele osób próbuje w międzyczasie robić różne rzeczy prywatne a to bardzo źle wpływa na efektywność. Pracując w domu jesteśmy narażeni na mnóstwo czynników rozpraszających. Chodzi tu o telefony, powiadomienia, wizyty, telewizor czy portale społecznościowe. Wiele osób pracując zdalnie wpada w pułapkę bycia zajętym przy braku efektywności. Dodatkowo dochodzi tutaj do zatarcia granicy między pracą a życiem prywatnym co bardzo źle wpływa na psychikę.
Tym, co może szczególnie doskwierać w pracy zdalnej jest brak fizycznego kontaktu z innymi ludźmi. Samotność na dłuższą metę jest szkodliwa. Brak pracy grupowej sprawia, że dana osoba rozwija się wolniej. Nie ma z kim przedyskutować różnych tematów, poradzić się, nie ma też od kogo się uczyć. Warto ponadto zwrócić uwagę na fakt, że praca zdalna często jest źle postrzegana w społeczeństwie. Osoby pracujące w domu nie są traktowane poważnie, wręcz często uważa się, że one w ogóle nie pracują.
Jeśli więc ktoś ma przed sobą możliwość pracy zdalnej powinien dobrze zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Najlepiej jest przez jakiś czas popracować tak na próbę. Większość osób na dłuższą metę źle znosi pracę w domu. Z drugiej zaś strony będzie ona dobrym wyjście dla osób niepełnosprawnych, mieszkających daleko od miast czy młodych mam, które nie mogą rozwiązać problemu opieki nad dzieckiem.