Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Jakie stoły warsztatowe najlepiej sprawdzą się do codziennej pracy?

Praca Data publikacji - 15 października 2021 Autor - Redakcja IwK
stoły warsztatowe

Praca w warsztacie wiąże się z używaniem wielu ciężkich i zaawansowanych narzędzi. Używanie najbardziej pospolitych mebli może być wtedy niewygodne. Najlepiej w takich przypadkach sprawdzają się stoły warsztatowe. W trakcie ich zakupów trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Które z nich najbardziej ułatwią codzienną pracę? 

Funkcjonalność i wymiary

Majsterkowanie i praca z zaawansowanymi urządzeniami wymaga dużej ilości miejsca. Stoły warsztatowe nie tylko powinny być odpowiednio szerokie, ale również wystarczająco długie. Nie należy też jednak przesadzać. Nad stołem na ścianie bardzo często zawiesza się urządzenia, do których trzeba mieć wygodny dostęp. Zbyt długi stół spowoduje, że trzeba będzie mocno się wyciągnąć po wyżej zawieszone przyrządy. 

W przypadku stołów warsztatowych bardzo ważna jest również funkcjonalność. Nie powinny składać się one wyłącznie z blatu i nóg. Przydatne będą również liczne szafki, półki i drzwiczki. Przydają się one szczególnie w kontekście najmniejszych narzędzi, które lubią się gubić. Powinna zostać wykorzystana przestrzeń pod stołem, gdzie w szafkach powinny znajdować się podręczne młotki, miarki czy lubiące się gubić gwinty oraz gwoździe. Dobrze, gdy wszystkie te przedmioty są chronione za pomocą specjalnego zamka. Dzięki temu nie ma obawy, że ktoś ukradnie najbardziej wartościowe narzędzia. 

Z czego powinny być wykonane stoły warsztatowe? 

Stoły warsztatowe do pracy muszą być wykonane z odpowiednio wytrzymałych materiałów. Nie dotyczy to jedynie samego blatu, ale również nóg czy szafek. Odpowiednie elementy nośne powinny zostać wykonane z blachy stalowej o grubości co najmniej 3 mm. Na jej dodatkową wytrzymałość wpływa pokrycie lakierem proszkowym. W ten sposób nośność całego stołu może wynieść nawet 1300 kilogramów. Niektóre urządzenia mogą ważyć trochę ponad tonę, dlatego nie ma co ryzykować zarwaniem stołu. Warto wtedy postawić na wytrzymały metal. Płyta, którą osadza się na ramie może być wykonana ze specjalnej drewnianej sklejki, o grubości około 4 cm. 

Istnieją też bardziej niestandardowe wersje stołów warsztatowych. Można wesprzeć się dodatkowo ocynkowaną lub kwasoodporną blachą. Warto dokupić również dodatkowe wykładziny antypoślizgowe. Dobrze ponadto, gdy wytrzymałe są same szafki, najlepiej wykonane z aluminium. Odpowiednio mocne powinny być też same nogi, gdzie przy wersjach metalowych można regulować wysokość stołu. U niektórych producentów można zamówić również stoły drewniane lub z tworzyw sztucznych, które do podstawowych potrzeb z pewnością wystarczą. 

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?