Biznes w sieci – garść użytecznej wiedzy

Coraz więcej osób myśli o rozpoczęciu działalności i prowadzeniu sprzedaży za pomocą internetu. Taki trend obserwuje się od kilku lat, a o zdecydowanym przyspieszeniu możemy mówić w okresie pandemii. Wśród oferowanych towarów pojawiają się zarówno dobra materialne, jak i kursy, szkolenia oraz usługi. Okazuje się jednak, że pomimo wartościowych produktów, wiele biznesów upada, zanim na dobre rozwinie skrzydła.

Dlaczego dzieje się tak, że jedni są w stanie przetrwać pomimo dużej konkurencji na rynku, a drudzy ponoszą porażkę? O sukcesie bardzo często decyduje sposób myślenia przedsiębiorcy i jego podejście do prowadzonego biznesu. Doskonały produkt, czy wysokiej jakości usługa stanowi tylko ułamek tego, czym musisz dysponować, by zaistnieć w swojej branży. Ogromne znaczenie mają Twoje umiejętności i kompetencje, a także poczynione założenia, priorytety i przekonania. Wiele barier, które napotykasz po drodze, rodzi się w Twoje głowie, ale czy istnieją naprawdę?

Myśl jak miliarder  

Dwóch przedsiębiorców oferujących na tym samym rynku identyczny produkt, podejmując działania biznesowe, może pójść w zupełnie innych kierunkach. W efekcie jeden z nich zgarnie znaczną część rynku i zapewni sobie sukces, drugi natomiast odnotuje straty. Porażka niejednokrotnie jest efektem głęboko zakorzenionych w naszych umysłach przekonań. Wiele z nich pochodzi jeszcze z okresu dzieciństwa. Jeśli od dziecka słyszymy, że uczciwie nie można dojść do bogactwa, a osoba zamożna z pewnością osiągnęła swoją pozycję poprzez kombinatorstwo, trudno będzie samemu pracować na sukces. Z kolei zdecydowanie łatwiej mają osoby pochodzące z zaradnych i przedsiębiorczych rodzin, które już od najmłodszych lat promowały takie właśnie postawy. 

Bardzo ważny jest też sposób organizacji pracy i podejścia do napotykanych problemów. Jeśli zależy Ci na rozwoju firmy, już od samego początku powinieneś założyć, że nie będziesz w stanie robić wszystkiego samodzielnie i część zadań będzie trzeba oddelegować na zewnątrz. Przeczytasz o tym na stronie https://adriankolodziej.pl/blog, gdzie znajdziesz też wiele innych użytecznych wskazówek dla przedsiębiorców.

Wszystko albo nic

Wielu ludziom wydaje się, że rozpoczynając działalność, powinni od razu dysponować reprezentacyjnym biurem oraz firmowym samochodem. Tymczasem na to wszystko przyjdzie czas w miarę rozwoju firmy. Jeśli prowadzisz sprzedaż internetową, możesz zacząć działalność w domu, a kiedy ta zacznie przynosić dochody, zdecydować o wynajęciu biura czy leasingowaniu auta. Pamiętaj, że wielkie marki, takie jak Apple czy Microsoft rozpoczynając od zera, startowały w garażu, a dopiero później dzięki pasji połączonej z podejmowaniem odpowiednich decyzji rozwinęły się w firmy o zasięgu globalnym. Dlatego podejście – muszę mieć od razu wszystko albo nie będą miał niczego – z pewnością nie jest dobre. Niech motorem do działania staną się tu słowa Konfucjusza – „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. Kierując się tym mottem, stopniowo zbudujesz swoje biznesowe imperium.

Kluczowe cechy osobowości

Jeśli chcesz osiągnąć sukces, pamiętaj, że poza niezbędną wiedzą i umiejętnościami, bardzo ważne są też cechy Twojej osobowości. Decydująca jest między innymi wytrwałość w dążeniu do celu. Warto wiedzieć, że wielu przedsiębiorców stojących dziś na czele popularnych marek ma na swoim kącie również biznesowe porażki. Potrafili jednak wyciągnąć z nich wnioski i ostatecznie przekuć je w sukces. Poza tym istotna jest również kreatywność oraz samodyscyplina, a także umiejętność podejmowania decyzji. 

Jeśli marzysz o prowadzeniu własnego biznesu, nie bój się działać. Weź sprawy w swoje ręce i śmiało podejmuj przemyślane decyzje. Kieruj się swoją pasją. Myśl jak miliarder i ciesz się każdym nowym dniem, jaki będzie mógł spędzić w swojej pracy.

Redakcja IwK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.