Co warto wiedzieć na temat zwolnienia lekarskiego online?

Zwolnienie lekarskie online obowiązuje już od jakiegoś czasu. Jednak osoby, które rzadko udają się do lekarza po taki dokument mogą być nieco zaskoczone, że obecnie zwolnienie lekarskie wydawane jest w formie dokumentu online, podobnie jak recepta.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • kto i kiedy może otrzymać zwolnienie lekarskie online
  • co warto wiedzieć na temat zwolnienia online
  • co ma wspólnego Internetowe Konto Pacjenta z ze zwolnieniem online
  • kiedy lekarz online może być nam potrzebny

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło możliwość wystawienia zwolnień lekarskich online po to, by system wystawiania zwolnień był bardziej przejrzysty, a także po to by różne instytucje miały do niego łatwiejszy dostęp, podobnie jak są pacjent. Dzięki temu zlikwidowano szereg nadużyć.

Zwolnienie lekarskie online – najważniejsze informacje

Zwolnienie lekarskie online jest dokładnie tym samym czym było zwolnienie lekarskie wypisywane przez lekarza na papierze. Możemy je otrzymać w trakcie wizyty lekarskiej w przychodni bądź w trakcie wizyty lekarskiej online. Te dwie formy rozmowy z lekarzem są od niedawna równo dostępne dla każdego pacjenta. Zwolnienie lekarskie wystawiane jest na podstawie diagnozy lekarskiej i to lekarz decyduje o wystawieniu tego dokumentu. Najważniejszą zmianą jest to, że zwolnienie lekarskie wystawiane jest w formie dokumentu online, a co za tym idzie pacjent nie otrzymuje go do ręki, a w formie dokumentu elektronicznego w systemie, który jednocześnie jest wysyłany na jego adres e mail oraz do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie, a Internetowe Konto Pacjenta

Cyfryzacja w Narodowym Funduszu Zdrowia sprawiła, że zarówno zwolnienie lekarskie online jak i recepta online dostępne są na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Konto IKP posiada każdy obywatel RP. Dzięki temu mamy dostęp do naszych dokumentów takich jak zwolnienie lekarskie online, e-skierowanie oraz receptę online. W IKP możemy również sprawdzić jaki lekarz specjalista i kiedy wystawił dla nas tego typu dokumenty, historię naszych wizyt lekarskich i przepisanych leków. Dokumenty wystawione online możemy wydrukować lub zapisać na naszym komputerze.

Zwolnienie online – najszybsza forma uzyskania zwolnienia lekarskiego

Zwolnienia lekarskie często potrzebne nam są w nieoczekiwanym momencie. Niestety nie zawsze możemy udać się do naszego lekarza POZ w celu uzyskania zwolnienia lekarskiego. Z pomocą może nam wtedy przyjść konsultacja lekarska online. Podczas takiej konsultacji online z łatwością uzyskamy elektroniczne zwolnienie. Aby otrzymać L4 przez Internet wystarczy umówić się na e-wizytę u dowolnego lekarza, który może wystawić zwolnienie lekarskie. Podczas teleporady lekarz każdorazowo podejmuje decyzję o wystawieniu L4 online z przyczyn zdrowotnych. Jeżeli nie ma przeciwskazań, możemy otrzymać zwolnienie lekarskie, które pojawi się w formie elektronicznej na naszym IKP, oraz u naszego pracodawcy i w ZUS.

Redakcja IwK