Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Czy warto zdecydować się na restrukturyzację?

Poradnik Data publikacji - 26 sierpnia 2022 Autor - Redakcja IwK
restrukturyzacja


Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Firma chyli się ku krańcowi swojego istnienia. Aczkolwiek, jest szansa na to, aby podnieść się jak feniks z popiołów. Aby było to jednak możliwe, żeby przedsiębiorstwo uchroniła się przed upadkiem, potrzebna będzie restrukturyzacja. Czy warto się na nią zdecydować?

Ugoda z wierzycielami

Restrukturyzacja firmy to czasochłonny proces, ale w wielu wypadkach okazuje się opłacalny. W szczególności, że dzięki temu można pomóc sobie w przypadku wierzycieli. Tych upadająca firma będzie miała na pewno kilku, jak nie większą ilość. Nowy proces, który ma ochronić przed upadłością firmy, obejmuje również szansę zaoferowania wierzycielom nowych warunków ugodowych z wierzycielami. Takich, które mogą pomóc umorzyć część należności lub też rozłożyć je na korzystniejsze raty. Uwaga! Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie jest powiedziane, iż wierzyciele takie warunki będą chcieli przyjąć. Wszystko tak naprawdę zależne jest od ich dobrej woli.

Dalsza możliwość prowadzenia firmy

Celem takiego żmudnego i czasochłonnego procesu jest uniknięcie ogłoszenia upadłości. Czy to możliwe, że firma, po wprowadzonych zmianach, ma szansę na to, aby dalej móc działać z sukcesem, ciesząc się ponownie zyskami? Tak, jest to możliwe – o ile opracowywanie planów restrukturyzacji będzie przebiegało bez żadnych problemów. Co więcej, całościowy plan musi zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb firmy. Nigdy nie można mówić o gotowym projekcie, jeżeli ktoś nie poznał specyfiki działania danego przedsiębiorstwa. Każda firma jest inna i cały proces musi zostać do niej dopracowany.

Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych

Warto nadmienić, że obecnie mówi się o czterech rodzajach postępowań restrukturyzacyjnych:

  • postępowanie o zatwierdzenie układu,
  • przyspieszone postępowanie układowe,
  • postępowanie układowe,
  • postępowanie sanacyjne.

Tylko indywidualnie dopasowany plan wyjdzie z korzyścią dla danego przedsiębiorstwa.

Kto poprowadzi restrukturyzację?

Cały proces musi zostać poprowadzony przez wyznaczonych specjalistów. Taką kancelarią można odnaleźć na stronie https://www.wojcikdoradztwo.pl/pl. Są to osoby, które mają odpowiednią wiedzę, jak również doświadczenie, jeżeli chodzi o opracowanie indywidualnych planów restrukturyzacyjnych. Warto więc zaufać osobom, które miały już przyjemność pomóc wielu firmom, jakie znajdowały się w opałach. Ich genialne posunięcia pomogły ochronić przed upadłością.

 

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

smycz