Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Czy warto zdecydować się na studiowanie prawa?

Praca Data publikacji - 26 sierpnia 2022 Autor - Redakcja IwK
prawo studia


Prawo jest kierunkiem studiów bardzo mocno rozchwytywanym. Czasami na jedno wolne miejsce na danej uczelni, jest nawet kilkaset osób chętnych. Od razu musimy zaznaczyć, że na prawo jest bardzo trudno się dostać. Musimy mieć dobre wyniki egzaminów maturalnych oraz oceny w szkole średniej. Warto dodać, że nie tak dawno nie było jeszcze możliwości studiowania prawa na uczelni zaocznej. Teraz uczniowie już taką możliwość mają. Czy to dobrze, czy też źle nie sposób nam oceniać.

Czy jesteś pewny swojej decyzji?

Nie można na pewno nikogo nakłaniać do studiowania prawa. Wiadomo, że przyszli studenci prawa, powinni się interesować tą dziedziną i być zdecydowanym na to, aby właśnie prawem zająć się w swojej przyszłości. Niestety bardzo często do tego kierunku namawiają rodzice, czy też dalsza rodzina. Na pewno nie mogą to być niespełnione ambicje ojca, czy też matki. Nikt nie pokocha prawa. To coś, co trzeba czuć od początku. Można powiedzieć, że jest to zawód dla osób z powołaniem. 

Gdy jesteśmy pewni tego, że chcemy studiować prawo, to powinniśmy już od szkoły średniej rozszerzać swoją wiedzę na jego temat. Na pewno trzeba się przyłożyć do nauki już w szkole średniej. Co jak co, ale nauka na kilka tygodni przed maturą w wypadku tak trudnego i wymagającego kierunku nic nie da. Popadniemy jedynie we frustrację i nie wyjdzie nam to na dobre. Z głową trzeba już wybierać przedmioty, które mamy zamiar zdawać na maturze. Pomyślmy także o poziomach rozszerzonych, ponieważ zadanie nawet maksymalnie poziomów podstawowych, może się okazać niewystarczające.

Czytanie wiadomości i poszerzenie swojej wiedzy w zakresie prawa, także powinno nam wejść w krew. Prawo jest dziedziną, którą trzeba cały czas obserwować. Wszelkie przepisy są bardzo dynamiczne. Szybko i często ulegają zmiany. Co więcej, czasem nawet mamy do czynienia z całkowicie nowymi gałęziami prawa.

Czy masz cechy prawnika?

Po prawie możemy wybrać różne zawody. Możemy być adwokatem, prokuratorem, sędzią, czy też innym przedstawicielem prawa. Bez dwóch zdań prawo jest dziedziną dla osób, które nie boją się zabrać głosu, wypowiedzieć swoje zdanie oraz zawalczyć o siebie i swojego klienta. Raczej żaden prawnik, który wstydzi się wypowiedzieć publicznie, nie ma zbyt dużej szansy na sprawdzenie się w tym zawodzie.

Prawnik na pewno musi umieć słuchać. Klient przecież musi wyjawić wszelkie informacje, które można wykorzystać na sprawie sądowej. Prawnik oraz inni przedstawiciele prawa muszą także stawiać na swoje i być empatycznym. Za żadne skarby nie wolno się poddawać. Prawnicy dążą do tego, że działają do ostatniej „kropli krwi”. Nawet gdy ich racja jest wątpliwa, to muszą zrobić co w ich mocy, aby udało się znaleźć argumenty przemawiające za naszą racją.

Wykształcenie prawnika to jedno. Należy także nabrać doświadczenia. Trafienie na specjalizację do dobrej kancelarii jest już połową sukcesu. Właśnie w niej poznaje się pracę związaną z prawem. Praktyka czasami daje więcej od teorii, chociaż ta również jest niezwykle ważna i istotna.

Tekst powstał przy współpracy z Kancelarią Adwokacką Płaza Głąb sp.p..

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Wpływ kolorów na percepcję marki