Zaczyna się niewinnie od jednej pożyczki z nierzetelnego źródła, a kończy na tym, że czujemy się, jakbyśmy mieli zaciskającą się pętle na szyi. Czym jest spirala długów, jak z niej wyjść i jak pożyczać pieniądze, by w nią nie wpaść.
Czym jest spirala długów?
Według prawidłowego schematu zaciągania pożyczki, kredytobiorca pożycza potrzebną sumę pieniędzy na dowolny cel, tym samym deklarując się do regularnej comiesięcznej spłaty zadłużenia przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Spłata ta dla dobra pożyczkobiorcy powinna być pokrywana z niewielkiej części własnych środków, tak by jego sytuacja finansowa pozostała niezachwiana.
Problem zaczyna się wówczas, gdy kredytobiorca, traci płynność finansową i nie jest w stanie regularnie spłacać swojego zadłużenia. Powodów takiej sytuacji może być kilka. Oto wyróżnione:
- utarta pracy lub choroba,
- znaczne obniżenie dochodów,
- nieoczekiwane wydatki,
- zaciągnięcie zbyt wielu zobowiązań finansowych (kredyt hipoteczny na mieszkanie lub dom, kredyt gotówkowy na dowolny cel, kredyt konsumpcyjny np. na sprzęty RTV i AGD).
Spirala zadłużenia rozpoczyna się wówczas, gdy konsument zaciąga kolejne zobowiązania w celu spłaty poprzednich. To bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ kwota zadłużenia drastycznie rośnie, a szanse na niewypłacalność i niemożność spłaty zadłużenia zwiększa się z miesiąca na miesiąc. Bardzo często na tym etapie możemy spodziewać się egzekucji komorniczych i powodujących spory dyskomfort psychiczny działań windykacyjnych.
Jak wyjść ze spirali długów?
Wychodzenie ze spirali zadłużenia to skomplikowany i żmudny proces, głównie ze względu na sporą liczbę zróżnicowanych zobowiązań i dużą liczbę wierzycieli. Aby, rozpocząć proces oddłużenia musimy uzbroić się w cierpliwość i zacisnąć pasa.
- W pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się dokładną sumą zadłużenia. Proces ten na ogół jest odwlekany, ponieważ boimy się spojrzeć prawdzie w oczy. Jednak jeśli faktycznie chcemy pożegnać się z długami, naszym zadaniem jest określenie wartości poszczególnych zobowiązań, terminów i warunków ich spłaty. Bardzo dużym błędem jest chaos i brak kontroli nad poszczególnymi zobowiązaniami.
- Drugim etapem powinien być kontakt z wierzycielami. Bardzo często spirala zadłużenia powstaje właśnie ze względu na unikanie kontaktu z wierzycielami. Obu stronom zależy na tym, aby ta trudna sytuacja została rozwiązana. Warto więc porozmawiać z pożyczkodawcami i wypracować satysfakcjonujące porozumienie. Jeśli będziemy unikać kontaktu, działania windykacyjne nasilą się i nasza sytuacja będzie coraz bardziej krytyczna.
- W przypadku wielu rozproszonych zadłużeń dobrym wyjściem jest konsolidacja zadłużenia. Procedura ta polega na zaciągnięciu nowej pożyczki lub kredytu, który spłaci poprzednie zobowiązania, a konsument będzie od tej chwili regulował jedynie kredyt konsolidacyjny zamiast kilku różnych. Zmianie ulegną również warunki kredytu, który może być rozłożony w czasie na więcej rat, tym samym zmniejszając ich comiesięczną kwotę.
Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze?
W myśl powszechnej zasady „wszystko jest dla ludzi”, chwilówki, szybkie pożyczki, czy kredyty gotówkowe są po to, by z nich korzystać. Mogą być pomocne przy pilnych i nieprzewidzianych sytuacjach, w których potrzebujemy gotówki na ważny dla nas cel. Jednak najważniejszą reguła, jaką powinniśmy się kierować podczas zaciągania pożyczek, jest dokładna analiza naszej sytuacji finansowej. Należy zbadać, czy jesteśmy w stanie regularnie spłacać raty kredytu bez większego uszczerbku w naszym domowym budżecie. Jeśli będziemy stosować się do tej zasady, spirala zadłużenia nie powinna stać się naszym udziałem.
Artykuł sponsorowany