Czym są usługi poligraficzne?

Usługi poligraficzne obejmują znacznie szerszy zakres niż zwykłe drukowanie.

Procesy związane z drukiem materiałów

Na trzy główne etapy można podzielić proces związany z drukiem materiałów. Chodzi tu mianowicie o przygotowanie materiałów do druku, druk właściwy, a także wykończenie. Przygotowanie to w zasadzie wszystkie czynności dotyczące właściwego opracowania tekstu oraz obrazu. Następnie przygotowywana jest matryca, czyli forma drukowa, która zostanie wykorzystana w maszynie drukarskiej, żeby przenieść obraz na papier. Właściwy druk obrazu to drugi etap procesu poligraficznego, określany również jako press. Teraz nanoszona jest farba na papier z użyciem przygotowanej wcześniej drukowej formy. Warto wspomnieć, że dostępne są również techniki bezformowe. Niezbędne są oczywiście nowoczesne maszyny offsetowe poligraficzne. Postpress to ostatnia faza usług poligraficznych, czyli wszelkie czynności związane z wykończeniem. Chodzi tu mianowicie o bigowanie, składanie, laminowanie, oprawianie, pakowanie, klejenie oraz krojenie. Trafnie wskazuje się, że zwykle w introligatorni wykonuje się te czynności. Nie da się ukryć, że wiele różnych technik drukowania ma do wyboru współczesny poligraf. Bez wątpienia druk płaski jest najpopularniejszą metodą i wykorzystuje techniki fotoelektryczne oraz świetlne. Inną opcją jest druk wklęsły, który jednak wymaga sporej precyzji oraz druk wypukły, który jest stosowany najczęściej do wytwarzania pieczątek. Trzeba też wspomnieć, że poligraf może korzystać z różnych drukarskich urządzeń. Maszyny cyfrowe oraz offsetowe należą do najczęściej używanych, ale można spotkać się też z urządzeniami do druku typograficznego, światłodruku oraz sitodruku. Firmie świadczącej usługi poligraficzne można zlecić druk książek, broszur, katalogów, a także pozostałych zwartych materiałów. Niektóre drukarnie skupiają się również na przygotowywaniu materiałów reklamowych, informacyjnych oraz promocyjnych. Notesy, kalendarze i zaproszenia to inne rodzaje druków oferowane przez firmy poligraficzne. Warto wiedzieć, że drukarnie zajmują się także drukowaniem opakowań dla produktów różnego rodzaju.

Walory estetyczne druku

Większość firm dostosowuje swoje usługi do indywidualnych potrzeb klienta. To właśnie od klienta zależy format, nakład oraz rozmiar poligraficznych materiałów. Najlepiej szukać firm, które wykorzystują różne rodzaje papierów i metody ich zadrukowywania. Zleceniodawca ma też pełne prawo do wyboru sposobu wykończenia druku. Na specjalne życzenie klienta poligraf może uszlachetnić produkt foliami lub lakierami różnego typu, a także dodać złocenia i tłoczenia. Bardzo przydatnym urządzeniem w przestrzeni biurowej jest gilotyna do papieru. Świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie praca z papierem jest na porządku dziennym. Jest dużo lepsza niż zwykłe nożyczki, ponieważ umożliwia precyzyjne i szybkie cięcie papieru. Przygotowując materiały reklamowe trzeba zadbać o ich idealny wygląd. Proste przycięcie jest ważnym elementem składającym się na walory estetyczne druku. Nożyczki mogą się sprawdzić w przypadku mniej istotnych dokumentów, jednak materiały dydaktyczne, ulotki reklamowe oraz oficjalne pisma potrzebują cięcia precyzyjnego. Właśnie dlatego zawsze mieć pod ręką gilotynkę do papieru, której zaletą jest możliwość przycięcia papieru według określonego wymiaru. Duże ostrze i specjalnie skonstruowany mechanizm sprawiają, że cięcie arkuszy jest bardzo szybkie. Dodatkowo możliwe jest przycięcie na raz większej ilości kartek. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w sprzedaży dostępne są gilotyny, które mogą przeciąć więcej niż 100 arkuszy jednocześnie.

Wybór projektora

Rewolucyjnym rozwiązaniem jest projektor, dzięki któremu można trafić do znacznie szerszego audytorium. Należy przyznać rację, że dzisiejszy świat opiera się na informacji. Są one przetwarzane na każdym kroku, a przeciętna osoba przyjmuje je w niebotycznie dużych ilościach. Prawdopodobnie nasi przodkowie nie gromadzili tylu danych przez całe swoje życie. Obecnie na przetwarzaniu informacji opiera się w dużej mierze praca biurowa. Wielkość obrazu jest najważniejszą zaletą użycia projektora w codziennej pracy. Na przestrzeni ostatnich lat mocno urosły przekątne monitorów stacjonarnych, jednak wciąż nie są w stanie przebić jakości, którą można uzyskać z projektora. Projektory Optoma zapewniają większy komfort pracy i przestrzeń roboczą. Obraz można wyświetlać nie tylko na dedykowanym ekranie, ale również na ścianie. W ten sposób można uzyskać zupełnie inną perspektywę i poczucie immersji. Można wyłapać naprawdę wiele detali, dzięki spojrzeniu na projekt z innego dystansu.

Redakcja IwK