Debety i kredyty odnawialne. Czy warto dać się namówić?

Każdy z nas ma rachunek rozliczeniowy. Jeśli tylko uzyskujemy jakikolwiek dochód, jesteśmy zmuszeni, do posiadania tego instrumentu finansowego. Zwykle, już kilka miesięcy po otwarciu rachunku, dostajemy od banku propozycję pożyczenia jakiejś sumy pieniędzy. W końcu, na kredytach bankowcy zarabiają najwięcej. Konto z debetem to rachunek, który rozszerzono o możliwość powiększania co miesiąc kwoty dostępnej na rachunku.

Debet uzyskasz bez wychodzenia z domu

Można o niego zabiegać przez Internet lub online. Z przyznanej kwoty możemy korzystać nieskończoną ilość razy. Wystarczy, że raz w miesiącu spłacimy ją, na przykład naszym wynagrodzeniem. Jeśli nie oddamy pieniędzy w całości, wykorzystać możemy tylko pozostałą do wysokości limitu kwotę. Debet na rachunku jest bardzo korzystny, jeśli brakuje nam gotówki na realizacje jakiegoś celu. Nie musimy wówczas prosić o pożyczkę, wykorzystujemy po prostu ustaloną kwotę debetu, który w kolejnym miesiącu rozliczeniowym spłacamy. Wykorzystany debet sprawia, że na naszym koncie pojawia się ujemne saldo. Oczywiście, jak każda inna pożyczka bankowa, debet jest oprocentowany. Plusem jest to, że odsetki płacimy tylko od kwoty, z której faktycznie skorzystaliśmy. Kredyt odnawialny działa na podobnych zasadach co debet. Bardzo często klienci nie odróżniają tych form od siebie, ze względu na identyczny mechanizm działania.

Kredyt odnawialny wymaga większych formalności początkowych

Podpisania umowy w oddziale banku, weryfikacji naszej zdolności kredytowej. Przyznane kwoty są zdecydowanie wyższe. Umowę zawiera się zwykle na 12 miesięcy, jednak ulega ona najczęściej automatycznemu przedłużeniu. Podobnie, jak w przypadku debetu, odsetki przy kredycie odnawialnym zapłacisz tylko od kwoty, którą faktycznie pożyczyłeś od banku. Musisz pamiętać, że ani debet ani kredyt odnawialny, nie dają ci nowych środków. Przez cały okres masz do czynienia z taka samą kwotą. Bank przyznaje Ci ją raz, gdy składasz wniosek o debet lub kredyt. Możesz za to korzystać z niej wielokrotnie, pod warunkiem, że co miesiąc rozliczasz się z bankiem. Debet na niewielką kwotę jest z pewnością korzystną opcją. W przypadku nagłej utraty płynności finansowej, nie narażasz się na stres związany z pożyczeniem „na szybko” stosunkowo drobnej kwoty. Jeśli systematycznie i terminowo go spłacasz, budujesz swoją pozytywną historię kredytową. Kredyt odnawialny, pozwalający na pożyczenie dużo większej kwoty, naraża nas na pokusę szybkiego sięgnięcia po gotówkę, która być może nie jest natychmiast nam potrzebna i którą trudno będzie nam spłacić w ciągu miesiąca. W przypadku większego wydatku warto przeanalizować inne, być może korzystniejsze instrumenty finansowe.

Redakcja IwK