Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Dla kogo przeznaczona jest pożyczka bez BIK?

Finanse Data publikacji - 30 czerwca 2023 Autor - Redakcja IwK
pożyczka bez bik

Oferta pomiotów finansowych jest tak szeroka, że niemal każdy jest w stanie dopasować produkt finansowy do swoich potrzeb i możliwości. Dzięki temu łatwiej przyjdzie nam spłacać swoje zobowiązania.

Sytuacja materialna konsumentów różni się od siebie. Niekiedy pieniędzy potrzebujemy na budowę domu, a innym razem na wakacyjny wyjazd. Obie potrzeby możemy zaspokoić, korzystając z bardzo odmiennych produktów. Kwotę na budowę domu niezwykle trudno byłoby spłacić w ciągu roku. Z kolei rozłożenie spłaty wakacji na 30 lat mijałoby się z celem.

Przy udzielaniu kredytów i pożyczek niebywale istotną częścią jest badanie zdolności i historii kredytowej. W związku z tym nie każdy konsument może skorzystać z wszystkich dostępnych źródeł finansowania. Odpowiemy, dlaczego i co zrobić w takiej sytuacji.

W jakich instytucjach może skorzystać ze wsparcia finansowego?

Na polskim rynku wsparcie finansowe możemy otrzymać od trzech rodzajów podmiotów. Pierwszymi, które nasuwają się na myśl, są oczywiście banki. Kolejne to SKOK-i i pozabankowe formy pożyczkowe. Każda z tych instytucji różni się od siebie pod wieloma względami. Banki podobnie jak firmy pozabankowe działają w celu wypracowania zysku. SKOK-i są natomiast swego rodzaju spółdzielniami, do których można dołączyć po uregulowaniu wpisowego, a ich celem nie jest generowanie zysku. Banki i spółdzielnie regulowane są między innymi ustawą Prawo bankowe, natomiast firmy pożyczkowe Kodeksem cywilnym. Z kolei banki i firmy pożyczkowe dodatkowo zobligowane są do przestrzegania ustawy o kredycie konsumenckim.

Każda z wymienionych instytucji udziela finansowania na odmiennych zasadach. Aby otrzymać kredyt w banku, musimy spełnić szereg dość wysokich wymogów. W przypadku SKOK-u musimy z pewnością być jego członkiem. Firmy pożyczkowe znane są w szczególności z większej dostępności. Inaczej mówiąc, wymagania firm pożyczkowych są nieco niższe niż wymagania banków.

Co ważne, jedynie banki mogą udzielać kredytów. Instytucje pozabankowe swoje produkty mogą nazywać pożyczkami. Choć terminy te często stosowane są wymiennie, to jest pomiędzy nimi znaczna różnica.

Banki zawsze przy udzielaniu wsparcia muszą dokładnie i skrupulatnie sprawdzić sytuację materialną wnioskodawcy. Ostatnio wprowadzono nowelizację ustawy antylichwiarskiej, której podlegają firmy pożyczkowe. Ustawa nakłada zatem na firmy pożyczkowe obowiązek sprawdzania wnioskodawców w bazach informacji kredytowej. W związku z tym obecnie zarówno firmy pożyczkowe, jak i banki sprawdzają przebieg spłat zobowiązani swoich potencjalnych klientów.

Jakie produkty finansowe mamy do dyspozycji?

Tak jak wspomnieliśmy, konsumenci mają dość szeroki wybór ofert pozyskania dodatkowej gotówki. Przeważnie każdy podmiot finansowy proponuje swoim klientom produkty o odmiennej specyfice.

W banku konsumenci mogą skorzystać z długoterminowych kredytów celowych np. kredytu hipotecznego, czy kredytu konsolidacyjnego. Banki oferują również kredyty z krótszym terminem, np. kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, czy bardzo popularne karty kredytowe. Każdy konsument może zatem dostosować produkt do potrzeby, którą chce zaspokoić, a także do możliwości finansowych, jakie posiada.

Podobnie kształtuje się oferta firm pożyczkowych. Wiele firm oferuje pożyczki na dłuższy czas, są nimi np. pożyczki na raty, czy pożyczki konsolidacyjne. Najbardziej rozpoznawalnym produktem pozabankowym są bez wątpienia pożyczki krótkoterminowe, czyli chwilówki.

Firmy pożyczkowe wyspecjalizowały się również w pożyczkach przez Internet, a także pożyczkach skierowanych do konkretnej grupy docelowej. Stąd możemy znaleźć pożyczkę dla osób z niską zdolnością kredytową lub pożyczkę bez BIK, czyli dla osób z nie najlepszą historią spłat poprzednich zobowiązań (https://everlike.pl/pozyczki-bez-bik/). Do kogo skierowana jest pożyczka bez BIK? Odpowiadamy.

Dla kogo przeznaczona jest pożyczka bez BIK?

Pożyczka bez BIK lub inaczej pożyczka bez baz przeznaczona jest dla tych konsumentów, którym bank odmówił finansowania. Taka odpowiedź nasuwa się na prowadzenie. Jest oczywiście słuszna, lecz nie jedyna. Pożyczka bez BIK jest też świetnym rozwiązaniem dla tych osób, którym zależy na szybkim pozyskaniu gotówki.

Wiemy doskonale, że banki udzielając, np. kredytu gotówkowego bardzo skrupulatnie sprawdzają potencjalnych klientów. W związku, z czym musimy się przygotować na badanie zdolności kredytowej. Badanie zdolności kredytowej opiera się między innymi na udokumentowaniu swojego źródła dochodu. W tym wypadku, aby otrzymać kredyt, często musimy przedstawić dokument wypisany przez swojego przełożonego. Dokument ten to zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu. Jego zdobycie wymaga przynajmniej kilku godzin, jeśli nie kilku dni. Wiele zależy od wielkości miejsca pracy, w którym jesteśmy zatrudnieni. Nie zawsze możemy jednak czekać. Ponadto kolejną istotną częścią badania zdolności kredytowej jest sprawdzenie historii kredytowej w bazach informacji kredytowej i gospodarczej. Na kredyt bankowy nie możemy liczyć, gdy mamy dług, który odnotowany jest w BIK, BIG InfoMonitor, KRD lub innej popularnej bazie. Ponadto szanse maleją wraz z pojawieniem się jakichkolwiek opóźnień w spłacie zobowiązań. Więcej o badaniu zdolności kredytowej przeczytamy na lendup.pl.

Pożyczka bez BIK jest zatem szybką i mniej kłopotliwą alternatywą dla kredytu gotówkowego. Ponadto tak jak można zauważyć, pożyczka bez BIK jest rozwiązaniem dla osób, które w przeszłości nie wywiązały się ze spłaty zobowiązania. Musimy jednak pamiętać o tym, że pożyczka bez BIK nie jest tożsama z pożyczką dla zadłużonych. Przy pożyczce bez baz musimy się wykazać możliwości spłaty zobowiązania. Innymi słowy, musi mieć źródło dochodu, które pozwoli nam na terminową spłatę. Pożyczka dla osób zadłużonych jest natomiast przeważnie pożyczką, która wymaga zabezpieczenia. Zabezpieczeniem tym może być majątek pożyczkobiorcy lub włączenie do umowy poręczyciela, czyli osoby, która poświadczy swoim majątkiem spłatę zobowiązania.

Artykuł sponsorowany

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

podatnik VAT w innym kraju