Strona główna
Nauka
Tutaj jesteś

Jakie kierunki opłaca się studiować w czasach kryzysu?

Nauka Data publikacji - 11 września 2023 Autor - Redakcja IwK
ksiegowa-praca-przy-komputerze


Czasy, jakie są, każdy widzi. Szalejąca inflacja, wysokie ceny za towary i usługi, niepewność związana z oprocentowaniem kredytów hipotecznych. Nic dziwnego, że młodym ludziom zależy na trafnym wyborze studiów, po których będą w stanie znaleźć odpowiednie zajęcie. Perspektywa spędzania ośmiu godzin dziennie w pracy, która pod koniec miesiąca nie przynosi wymiernych korzyści – nie napawa przecież optymizmem. Poza tym, życie od pierwszego do pierwszego jest ciężkie i stresujące. Póki czas warto więc pomyśleć o tym, co będzie. Zastanowić się, jaki kierunek edukacji zapewni godny byt w przyszłości.

Przyszłościowe kierunki studiów w przypadku ścisłowców

Zawsze tak było i wydaje się, że zawsze tak będzie. Osoby, które najogólniej mówiąc, można określić jako ścisłowców mają stosunkowo duże szanse na to, by ukończyć przyszłościowy kierunek studiów. Ostateczną decyzję muszą jednak dobrze przemyśleć i dostosować do stale zmieniającej się sytuacji na rodzimym rynku pracy. Jeśli wziąć pod uwagę zarówno ją, jak i szalejącą obecnie inflację, można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że przyszłościowe, jak i gwarantujące zatrudnienie na zadowalających warunkach są studia techniczne, głównie IT.

 

Współczesny rynek pracy jest rzecz jasna zupełnie inny niż ten, który funkcjonował 10 czy 15 lat temu. Niestety, kluczowe zmiany nie wynikają tylko i wyłącznie z rozwoju technologicznego. Ich źródła należy też upatrywać w geopolityce. Tak czy inaczej, dziś wyraźnie widać, że największym zainteresowaniem cieszą się studia z zakresu nowoczesnych technologii. Absolwenci kierunków związanych z cyberbezpieczeństwem, grafiką komputerową lub programiści innowacyjnych aplikacji – po zdobyciu wykształcenia wyższego są w stanie znaleźć bardzo dobrze płatną, rokującą pracę. Niewiele zmienia się też w zakresie kierunków filologicznych, menedżerskich, medycznych i stricte ekonomicznych, typu księgowość, finanse.

Dlaczego księgowość, medycyna lub kierunki filologiczne zawsze pozostaną na topie?

Finanse i rachunkowość jako kierunek studiów oblegany był zawsze. Ponadto, nic nie zapowiada tego, by miało się to zmienić, bo praca w księgowości jest zajęciem pewnym i dochodowym. Absolwenci mogą szukać pracy zarówno w bankach, jak i prywatnych przedsiębiorstwach. Mogą być doradcami finansowymi albo inwestycyjnymi. Niektórzy decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, co też przynosi im profity. To, jak wiele jest różnorodnych ofert pracy dla osób po wskazanym kierunku studiów widać doskonale, choćby na przykładzie Szczecina (przykłady ogłoszeń  można znaleźć na GoWork).

 

Gdy jednak popularność kierunków okołomedycznych jest oczywista, wiele pytań budzi opłacalność kierunków filologicznych. Tu warto jednak podkreślić, że biegłe posługiwanie się językiem, którego znajomością może pochwalić się zaledwie garstka rodaków, znacząco zwiększa szanse na znalezienie ciekawej pracy. Język niderlandzki, chiński lub czeski może okazać się furtką do kariery w branży turystycznej lub w handlu międzynarodowym.

Przyszłościowe kierunki studiów w przypadku humanistów

W kwestii osób, które określają samych siebie mianem humanistów, sytuacja wydaje się o wiele bardziej skomplikowana. Zapotrzebowanie na absolwentów studiów tego rodzaju jest bowiem znacznie mniejsze, niż bywa to w przypadku ludzi zdolnych pod kątem nauk ścisłych, stricte technicznych itd. I w odniesieniu do nich można jednak wskazać przynajmniej kilka kierunków, które dają możliwość zabezpieczenia przyszłości. Marketing, szczególnie internetowy, animacja kultury oraz logopedia – właśnie te studia wymienia się dziś, jako perspektywiczne w przypadku humanistów.

 

Treści tworzone na potrzeby sieci i pozycjonowanie stron internetowych to stale rozwijające się obszary e-marketingu. Osoby znające podstawy rządzących nim zależności, mają stosunkowo duże szanse na to, by w przyszłości znaleźć satysfakcjonującą, a przede wszystkim opłacalną finansowo pracę. Ludzie kreatywni i energiczni to z kolei idealni kandydaci na animatorów czasu wolnego, w tym animatorów hotelowych lub pracowników instytucji kultury. Zawód związany z lokalnymi lub krajowymi interesującymi wydarzeniami kulturalnymi jest nie tylko pewny, ale i bardzo pasjonujący. Logopedia wymieniona jako ostatnia nie jest wcale mniej istotna. Specjaliści logopedii, szczególnie dziecięcej, mają dziś szalenie dużo obowiązków, bo choć problemy z prawidłowym komunikowaniem dzieci nie są niczym nowym, współcześnie się je zauważa i po prostu leczy.

Artykuł sponsorowany

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

ksiegowa-praca-przy-komputerze