Masaż pleców – Jak wykonać prosty masaż w domu?

Bóle pleców i kręgosłupa to chyba najczęściej występująca dolegliwość wśród ogółu społeczeństwa. Niezależnie od tego czy pracujesz przy komputerze czy fizycznie, po ciężkim dniu pracy, stresie i zmęczeniu na pewno nie raz doświadczyłeś nieprzyjemnego napięcia mięśniowego właśnie w plecach.

Jeśli dołożyć do tego obniżony poziom aktywności fizycznej, to niestety taki ból potrafi się kumulować i stać się przewlekłą dolegliwością. Co można na to poradzić?

Masaż pleców – najpierw opanuj podstawy

Dobrze wykonany masaż może nie tylko przynieść ulgę, ale również pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Pozbycie się bólu, rozluźnienie mięśni i poprawa krążenia, to tylko niektóre z zalet masażu. 

Aby jednak dobrze wykonać go w domu, dobrze jest najpierw podwyższyć nieco poziom wiedzy i umiejętności. Niestety, wiele osób zabiera się za masaż ciała nie mając świadomości, że może komuś zrobić krzywdę, zwłaszcza jeśli dotyczy to masażu kręgosłupa. 

Informacji można szukać na branżowych stronach internetowych, poradnikach czy nawet zapisać się na podstawowy kurs masażu. Dzięki sprawdzeniu zalet jak również przeciwwskazań do masażu, będziemy w stanie przeprowadzić zabieg przy minimalnym poziomie ryzyka.

Masaż pleców krok po kroku

Na początek masowana osoba powinna położyć się na brzuchu z odsłoniętymi plecami. Warto zabezpieczyć pozostałą część ubrania np. ręcznikiem papierowym, aby nie pobrudzić ich kosmetykami i preparatami do masażu. 

Jeśli chodzi o kosmetyki, świetnie sprawdzą się tu olejki do masażu ciała. Po wybraniu odpowiedniego aplikujemy go na dłonie i ogrzewamy, aby następnie przystąpić do masażu. 

Masaż możemy zacząć od głaskania. Dłonie kładziemy płasko po obu stronach kręgosłupa i wykonujemy delikatne podłużne ruchy, od odcinka lędźwiowego w kierunku ramion. Głaskanie pomoże rozgrzać plecy i pobudzi krążenie.

Warto zwrócić uwagę na to, aby dłoń cały czas przylegała do ciała i aby nacisk był równomierny. Poprawnie wykonane głaskanie, nie tylko pozytywnie wpłynie na ciało masowanej osoby, ale przede wszystkim da jej uczucie odprężenia i uspokojenia. Po wykonaniu całego masażu dobrze jest wrócić do głaskania, aby zakończyć nim rytuał. 

Głaskanie możemy wykonać również wzdłuż łopatki, grzbietu lub poprzecznie od odcinka lędźwiowego w kierunku linii pachowej. Ruchy powinny być delikatne, mogą być koliste. 

Kolejnym etapem masażu pleców może być ugniatanie. Wykonuje się je zwykle na dużych grupach mięśniowych. Dłonie delikatnie powinny objąć część tkanki mięśniowej i płynnym, równomiernym ruchem uciskać wybraną partię ciała.

Ugniatanie sprawi, że zwiększy się wytrzymałość oraz kurczliwość mięśni, jak również przyspieszy ono regenerację np. po zwiększonym wysiłku czy aktywności fizycznej. 

Jeśli chodzi o masaż kręgosłupa, to technika rozcierania sprawi się tu idealnie. Delikatnymi posuwisto-kolistymi ruchami przesuwamy kolejne warstwy skóry, kierując się od dołu do góry pleców. Masowane ciało utworzy fałdy, które powinniśmy rozciągnąć i rozluźnić. 

Następną techniką, jaką możemy zastosować podczas masażu pleców, jest oklepywanie. Wykonuje się je zwykle na końcu. Dłonie układamy w łódeczkę lub normalnie w poprzek i szybkimi ruchami uderzamy w ciało.

Ruchy powinny być krótkie, zdecydowane, ale na tyle delikatne, aby nie zadać bólu masowanej osobie. Należy również omijać okolice nerek oraz miejsca, gdzie uwypuklają się kości. 

masaż pleców

O czym należy pamiętać podczas masażu pleców?

Wszelkie ruchy, jakie wykonujemy w trakcie masażu, zawsze powinny być wykonywane w kierunku dosercowym. 

Jeżeli w trakcie masażu osoba masowana zacznie odczuwać silny ból najlepiej od razu przerwać masaż.

W trakcie masażu masujemy mięśnie, a nie kości. Jeśli masowana osoba czuje, że coś jest nie tak z kręgami, nigdy samodzielnie nie próbuj nastawiać kręgosłupa. W takim wypadku najlepiej udać się do fizjoterapeuty lub do kręgarza. 

Warto również zadbać o miejsce, gdzie dokona się masaż. Starajmy się wybierać płaskie powierzchnie jak materac czy maty zamiast niewygodnej sofy w salonie.

Również dobrze jest zorganizować wcześniej przestrzeń i zadbać o otoczenie. Pomieszczenie powinno być wywietrzone, najlepiej przyciemnione. Zadbajmy o klimat rozpylając ładny zapach, zapalając świeczki lub puszczając delikatną muzykę w tle. 

Przeciwwskazania do wykonania masażu

  • Infekcje
  • Stan podgorączkowy
  • Zapalenie skóry
  • Alergie skórne
  • Podrażnienia skóry
  • Miesiączka
  • Choroby zakaźne
  • Niewyrównana cukrzyca
  • Nadciśnienie tętnicze krwi 
  • Urazy mechaniczne

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą lub zapytaj o możliwości związane z masażem w swoim miejscu pracy. Jak wiadomo, masaż niesie za sobą sporo korzyści, ale jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, zamiast pomóc, istnieje ryzyko, że sami sobie zaszkodzimy. 

Warto również odwiedzić fizjoterapeutę, jeśli towarzyszy nam przewlekły ból, napięcie mięśniowe lub dyskomfort w kręgosłupie. Objawy obserwowane od dłuższego czasu, mogą świadczyć o konieczności nastawienia kręgów, występowania zwyrodnień lub innych dolegliwości, które najlepiej skonsultować z lekarzem.

Redakcja IwK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.