Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Mój Prąd 5.0 – dofinansowanie na magazyn energii lub fotowoltaikę

Finanse Data publikacji - 8 maja 2023 Autor - Redakcja IwK
Mój Prąd 5.0 - dofinansowanie na magazyn energii lub fotowoltaikę


W dniu 22 kwietnia rozpoczął się kolejny nabór wniosków w ramach programu Mój Prąd 5.0. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat specyfiki tego programu.

Kto może skorzystać z programu Mój Prąd 5.0?

Mój Prąd 5.0 to program, z którego mogą skorzystać trzy grupy wnioskodawców. Wśród nich można wymienić następujące:

– wnioskodawcy, którzy rozliczają wytworzoną energię elektryczną w systemie net-billing i nie korzystali wcześniej z żadnego dofinansowania instalacji fotowoltaicznej,

– wnioskodawcy, którzy rozliczają wytworzoną energię elektryczną w systemie opustów zwanych net-metering i nie korzystali z dofinansowań instalacji fotowoltaicznych wcześniej,

– wnioskodawcy, którzy rozliczają wytworzoną energię elektryczną w systemie opustów zwanych net-metering i korzystali wcześniej z dofinansowania instalacji fotowoltaicznej, jednak pod pewnymi warunkami.

Jakie dofinansowanie można uzyskać?

Wiele osób zastanawia się, jakie dofinansowanie można uzyskać w programie Mój Prąd 5.0. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych. Kwoty maksymalne zależą od specyfiki instalacji i kształtują się następująco:

– mikroinstalacja fotowoltaiczna: do 6 tysięcy złotych (w grupie 1 i 2),

– mikroinstalacja fotowoltaiczna z dodatkowymi urządzeniami: do 7 tysięcy złotych (w grupie 1 i 2) oraz do 3 tysięcy złotych (w grupie 3),

– urządzenia dodatkowe: na magazyny ciepła i urządzenia grzewcze od 4 do 28,5 tysięcy złotych, w zależności od urządzenia; na magazyny energii elektrycznej do 16 tysięcy złotych; na systemy zarządzania energią do 3 tysięcy złotych; na kolektory słoneczne do 3,5 tysiąca złotych.

Zmiany w programie

W tegorocznej edycji programu Mój Prąd 5.0 planowane są pewne zmiany. Dotychczasowy poziom dofinansowania zostanie zachowany, a planowane zmiany mają dotyczyć rozszerzenia programu o dodatkowe zakresy. Dofinansowanie ma objąć także inne urządzenia grzewcze. Wśród nich można wymienić przede wszystkim pompy ciepła oraz kolektory słoneczne, które będą wykorzystywane do podgrzewania wody. Uwzględnione mają zostać – jak w poprzedniej edycji – takie urządzenia jak punkty ładowania, magazyny energii, magazynowanie ciepła i chłodu, a także inteligentne systemy zarządzania energią w domu.

Czym jest program Mój Prąd 5.0?

Mój Prąd 5.0 to program, którego głównym celem jest zachęcenie Polaków do korzystania z instalacji fotowoltaicznych oraz produkowania z nich energii elektrycznej. Dzięki wzięciu udziału w programie możliwe jest uzyskanie zwrotu w wysokości do 50% kwalifikowanych kosztów. Aktualna edycja jest już piątą odsłoną programu, który znacząco wspiera rozwój energetyki odnawialnej na terenie kraju.

Na czym polega program?

Wzięcie udziału w programie rozpoczyna się od złożenia stosownego wniosku, na podstawie którego udzielane jest dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną lub inne urządzenie grzewcze, takie jak na przykład pompa ciepła. W aktualnej edycji każdy dom może skorzystać z tego dofinansowania, niezależnie od tego, czym jest ogrzewany. Dokonana inwestycja umożliwi znaczące obniżenie kosztów energii elektrycznej, a także kosztów ogrzewania.

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

podatnik VAT w innym kraju