Osłony plexi do sklepu – skąd je wziąć?

Pandemia koronowariusa COVID–19 w ciągu zaledwie kilku miesięcy całkowicie zmieniła zasady działania i funkcjonowanie branży handlowej i usługowej. Dla wielu sklepów obowiązkowym elementem wyposażenia stała się osłona plexi na ladę. Jest to rozwiązanie niedrogie i praktyczne, które może skutecznie chronić przed kontaktem z chorobotwórczymi zarazkami. Sprawdźmy więc, jakie jeszcze zalety ma takie rozwiązanie i skąd wziąć osłonę plexi do sklepu.

Osłona z plexi na ladę – czy warto?

Osłony z plexi na ladę są obecnie powszechnie stosowane w sklepach spożywczych, aptekach, różnego rodzaju punktach usługowych itp. Tego rodzaju osłona z plexi znajdzie zastosowanie praktycznie w każdym lokalu, w którym ma miejsce obsługa klienta twarzą w twarz. Osłona do sklepu stanowi fizyczną barierę chroniącą zarówno klientów, jak i sprzedawcę. Jest to skuteczna bariera dla drobnoustrojów przenoszonych drogą kropelkową, w tym dla koronawirusa. Często wybierane są również osłony z plexi wiszące.

Oczywiście posiadanie osłony z pleksi nie zwalnia nas ze stosowania pozostałych środków ostrożności jak regularne mycie rąk, dezynfekcja czy zachowanie dystansu społecznego. Wykorzystanie takiej osłony znacząco zmniejsza jednak ryzyko zakażenia drogą kropelkową w kontakcie z osobami odwiedzającymi punkt handlowo–usługowy. Podsumowując, największe zalety osłony z plexi na ladę to:

  • Fizyczna, nieprzepuszczalna, a przy tym całkowicie transparentna bariera.
  • Osłony są lekkie i wytrzymałe.
  • Poczucie bezpieczeństwa zarówno pracownika placówki, jak i klientów.
  • Bardzo łatwa pielęgnacja.
  • Możliwość szybkiego odkażania powierzchni przy pomocy powszechnych obecnie środków dezynfekujących.
  • Bardzo łatwy montaż i demontaż osłony z pleksi.

Płyta plexi przeźroczysta – właściwości i zastosowanie

Osłony do sklepu powstają zwykle z kilku elementów wyciętych z przezroczystej płyty pleksi. Sprawdźmy więc, jakie właściwości ma to tworzywo sztuczne:

  • Plexi cechuje się przede wszystkim bardzo wysoką przezroczystością zbliżoną do 100%. Osłona z pleksi pozwala więc na niezakłócony wizualny kontakt z klientem.
  • Plexi jest odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Materiał nie żółknie z czasem i nie traci swojej przezroczystości. 
  • Plexi posiada również właściwości termoizolacyjne i wysokie parametry tłumienia akustycznego. Może mieć to znaczenie w przypadku niektórych punktów handlowo–usługowych.
  • Możliwość uzyskania płyt plexi o zróżnicowanej grubości już od 1 mm w górę.

Osłony antywirusowe do sklepów to oczywiście tylko jedno, stosunkowo nowe zastosowanie plexi. Tworzywo to jest szeroko wykorzystywane w różnych branżach i dziedzinach naszego życia. W budownictwie pleksi służy między innymi jako zamiennik szkła (np. w świetlikach dachowych, drzwiach, różnego rodzaju ściankach itd.) czy bariera akustyczna. Plexi wykorzystywana jest również szeroko w przemyśle sanitarnym, spożywczym, motoryzacyjnym czy nawet lotniczym (okna samolotów).

Do stworzenia takiej osłony antywirusowej możemy wykorzystać także inny materiał, o zbliżonych do pleksi właściwościach – poliwęglan lity. Osłona z poliwęglanu będzie nieco bardziej elastyczna i odporniejsza na ewentualne stłuczenia niż osłona z pleksi. 

Osłona antywirusowa – jak ją zamówić?

Sprawdźmy teraz, skąd wziąć osłonę antywirusową do sklepu czy punktu usługowego. Zasadniczo mamy dwie proste możliwości pozyskania takiej osłony do sklepu. Możemy skorzystać z gotowego, uniwersalnego produktu. Na stronie https://plasticexpress.pl/ dostępne są uniwersalne osłony z plexi o szerokości 60, 80, 100 i 120 cm. Możemy również wybrać wysokość osłony. Dostępne są dwa warianty: osłony o wysokości 80 i 100 cm. Na tej samej stronie znajdziecie również zestawy kątowników do prostego, nieinwazyjnego montażu. Dzięki tym kątownikom i taśmie dwustronnej osłonę z plexi możemy zamontować bez uszczerbku dla mebli sklepowych. Dodatkowo firma ta oferuje również wiszące osłony z polistyrenu o grubości jedynie niecałych 2 mm. Niewielki ciężar tej cienkiej osłony sprawia, że możemy ją bez problemu przymocować na przykład do sufitu podwieszanego.

Powyższe rozwiązania sprawdzą się w zdecydowanej większości punktów. Co, jednak jeśli potrzebujemy niestandardowej osłony na zamówienie. Możemy ją z łatwością zaprojektować w konfiguratorze również dostępnym na plasticexpress.pl. Wystarczy podać wymiary poszczególnych elementów, a precyzyjnie docięte płyty plexi zostaną do nas dostarczone kurierem.

Redakcja IwK