Dzieci wchodzące w wiek szkolny potrzebują wielu książek, zeszytów i innych przyborów szkolnych. Niezwykle istotne jest również przygotowanie miejsca do nauki w domu. Odpowiednie biurko, ergonomiczne krzesło i prawidłowe oświetlenie to podstawowe elementy, które powinny się tam znaleźć.
Na jakie rzeczy zwracać uwagę wybierając oświetlenie biurka dla dziecka
Choć teoretycznie dzieci mają nieco inne wymagania niż dorośli, to w przypadku oświetlenia biurka sprawa wygląda podobnie. Powierzchnia robocza powinna być oświetlona na tyle dobrze, by oczy dziecka nie męczyły się podczas czytania i pisania, a dodatkowo światło nie było zbyt mocne. Zapytaliśmy specjalistów ze sklepu z oświetleniem Ardant.pl, na jakie parametry lampki na biurko zwracać uwagę, urządzając miejsce do nauki dla dziecka.
– Poza designem, który wbrew pozorom również odgrywa ważną rolę w pokoju dziecka, należy przede wszystkim zadbać o zdrowe oczy i samopoczucie ucznia. Z tego powodu warto zwracać uwagę na barwę światła i jego kąt padania. Ważne także, by lampka na biurku nie stanowiła jedynego źródła światła w pomieszczeniu, a jedynie dopełniała oświetlenie główne – podkreślają eksperci.
Barwa światła lampki na biurko dziecka
Każde światło posiada określoną temperaturę barwową, która stanowi obiektywną miarę wrażenia jego barwy. Są to barwy: zimna, neutralna i ciepła. Niektóre są bardziej zbliżone do naturalnego światła niż inne. Ciepłe barwy światła sprzyjają relaksowi i odpoczynkowi, dlatego stanowczo nie nadają się jako oświetlenie miejsca pracy lub nauki. Dużo lepszym wyborem są neutralne barwy światła (3700K-4800K), które z jednej strony nie wytężają zbytnio wzroku, a z drugiej sprzyjają koncentracji i skupieniu.
Czasami jest tak, że lampka biurkowa służy także wieczorami jako lampka nocna, dlatego warto zainwestować w model lampy ze ściemniaczem. Zbyt jasne, a dodatkowo neutralne światło lampki do nauki z pewnością nie ułatwi dziecku zasypiania. Lepszym jednak rozwiązaniem byłyby już dwa urządzenia o różnej barwie światła. Trzeba bowiem wiedzieć, że ściemniacz nie zmieni barwy światła w żarówce, a jedynie zmniejszy lub zwiększy moc światła. Jeśli zależy Ci na jednym urządzeniu do tych dwóch zadań, poszukaj lampy LED z możliwością zmiany koloru światła.
Jaki kąt padania światła jest najlepszy do nauki
Większość źródeł światła w domu rozprasza światło, dzięki czemu jest ono przyjemne dla oka i nie powoduje bólu głowy. Przy nauce, pisaniu i czytaniu o wiele bardziej przydaje się jednak skupione światło, które doskonale podświetli dany obszar. Z tego powodu doskonałym rozwiązaniem są lampki biurkowe z regulowanymi kloszami i podstawami. Można je dowolnie dostosować do rozmiarów biurka i potrzeb świeżo upieczonego ucznia. Przykładem takiego rozwiązania jest lampa biurkowa Tolomeo Micro Tavolo dostępna w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu wpasuje się w każdy dziecięcy pokój. Jeśli biurko jest na tyle małe, że lampka się na nim nie mieści, można zdecydować się na regulowany kinkiet z tej samej serii, który po przyczepieniu do ściany nad biurkiem, również będzie spełniał zadanie lampki biurkowej.
Jak zaoszczędzić miejsce na biurku dziecka
Przybornik, zeszyty, książki, komputer, oświetlenie – na biurku do nauki musi znaleźć się miejsce dla naprawdę dużej ilości przedmiotów. Jeśli jednak biurko jest za małe, należy szukać rozwiązań, które z jednej strony zaoszczędzą miejsce, a z drugiej, nie zabiorą żadnego z niezbędnych elementów. O pierwszym rozwiązaniu – regulowanym kinkiecie na ścianie zamiast lampki, pisaliśmy nieco wyżej. Ale miejsce można zaoszczędzić także w inny sposób. Jeśli uczeń używa komputera, warto by był to laptop, który zajmie mniej przestrzeni niż PC. Jeśli jednak nie ma możliwości wymiany sprzętu, zadbaj o to, by biurko posiadało wysuwane miejsce na klawiaturę i myszkę.
Unikaj na biurku niepotrzebnych dodatków: ramek z obrazkami, kwiatków, zegarka – to wszystko może znaleźć się nieco dalej od biurka i nie jest potrzebne do nauki. Przybornik i oświetlenie biurka można połączyć kupując gotową lampkę z przybornikiem jak na przykład biało-czarna lampa stołowa Kotek. Urządzenie występuje w różnych opcjach kolorystycznych, dlatego znajdziesz model zarówno dla chłopca, dla dziewczynki jak i neutralny, biało-czarny. Dodatkowo lampka posiada możliwość zmiany temperatury barwowej, więc spokojnie może służyć zarówno jako lampka do nauki jak i oświetlenie nocne.
Design lampy na biurko dla dziecka
Ostatnim elementem, na który powinniśmy zwracać uwagę wybierając oświetlenie biurka dziecięcego do nauki, jest design lampy. Choć wydaje się to kwestią wyłącznie estetyczną, to często budowa i wygląd lampy łączy się z jej funkcjonalnością. Niektóre urządzenia wydają się idealne, odpowiednio dopracowane, ale nie mają możliwości regulacji kąta padania światła, lub posiadają wbudowane źródło światła o barwie zbyt ciepłej do nauki. Choć w pokoju dziecka warto stawiać na odpowiednią kolorystykę, to nie przesadźmy. Pamiętaj, że lampa ma służyć jako pomoc przy nauce, a nie rozpraszacz uwagi. Nie powinna być więc zbyt masywna. Kolorowe lampy są wręcz wskazane, ale niech nie odcinają się od całej aranżacji pokoju. Powinna być dopełnieniem stylu wnętrza.
Na koniec zostawiliśmy najważniejszą wskazówkę, która z pewnością uszczęśliwi Twoje dziecko. Znajdź kilka, kilkanaście lampek, które spełniają Twoje wymagania funkcjonalne i budżetowe, a następnie pozwól zdecydować dziecku o tym, którą lampę kupicie. To przecież uczeń będzie głównym użytkownikiem lampki na biurko, powinien mieć więc wpływ na ostateczną decyzję.