Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

PIT-37 wszytsko co powinieneś wiedzieć na jego temat

15 listopada 2022 pit 37

PIT 37 to najpopularniejsza deklaracja, którą składa się kiedy emeryt, pracownik bądź rencista chcąc rozliczyć swoje jedyne źródła przychodów. Deklaracja ta dotyczy wyłącznie przechodów, które opodatkowane są według skali. Dowiedz się więcej na temat tej deklaracji pit.

Rozliczenie PIT

PIT 37 pozwala na uzyskanie przychodów zwolnionych z podatku. Jest to możliwe w związku z zastosowaniem ulgi dla młodych ( czyli do 26 roku życia), ulgi w przypadku wychowywania czwórki dzieci bądź więcej. Dodatkowo pracujący seniorzy, którzy nie pobierają świadczenia emerytalnego. Zeznanie podatkowe można bez problemu rozliczyć na e-pity, korzystając z danych zamieszczonych przez Ministerstwo Finansów.

W momencie, gdy poza przychodami opodatkowanymi według skali posiadasz także inne, na przykład opodatkowane ryczałtem, podatkiem liniowym musisz złożyć dwie różne deklaracje.

PIT 37 online musi zostać złożony do 2 maja 2023 roku. Deklaracja według skali podatkowej uzyskiwana jest wyłącznie przez płatnika albo płatników. Ci, którzy nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnej produkcji rolnej mogą wybrać tę deklarację. Jeśli prowadzili, muszą rozliczyć ją samodzielnie. 

Rozliczenie deklaracji pit wraz z małżonkiem

Taką deklarację pit mogą złożyć wszystkie pary, które spełnią warunki. W przypadku działalności wykonywanej osobiście, która opodatkowana jest według skali, nie można rozliczyć pita wspólnie. W deklaracji pit 37 nie można rozliczyć się wspólnie, gdy jeden z małżonków rozlicza się liniowo albo przez ryczałt ewidencjonowany. 

Osoby samotnie wychowujące dzieci podlegające opodatkowaniu również złożą tę deklarację pit. W przypadku podatników muszą zostać spełnione przesłanki:
 

  • dziecko musi być małoletnie,
  • bez względu na wiek, gdy otrzymuje zasiłek,
  • do 25 roku życia, gdy uczy się w szkołach, w trybie dziennym lub zaocznym, jeśli dzieci nie uzyskały dochodów przy zastosowaniu skali podatkowej uwzględnionych w art.27 lub artykule 30B z wyjątkiem renty socjalnej, 

 Deklaracja pit 37 dla nierezydentów
 

Jeśli jako nierezydent opłaca się za pośrednictwem płatników ryczałtowy podatek 20% z tytułu umowy o dzieło, zlecenia bądź kontraktu menedżerskiego, to wtedy nie uzupełnia się deklaracji pit-37. Jedynie w szczególnych wypadkach można ją uzupełnić:

Jeśli jest się nierezydentem i zarabia się w Polsce i posiada się miejsce dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej bądź w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej. To wtedy można we wniosku wyrażonym w zeznaniu podatkowym przychody opodatkować na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. W tym wypadku zryczałtowany podatek dochodowy jest traktowany na równi z pobraną przez płatnika zaliczką na podatek dochodowy. Jeśli spełni się adekwatne warunki, można wybrać PIT37, w innym wypadku otrzymując dochody z tytułu działalności gospodarczej trzeba wybrać PIT36. 

Złożenie deklaracji z doliczeniem dochodów małoletnich

Osoby, które nie doliczają dochodów małoletnich dzieci, mogą złożyć PIT 37. Doliczenie może nastąpić przy rozliczeniu indywidualnym lub, gdy występuje wspólne rozliczenie. Nie należy rozliczać z wysokości osiągniętego dochodu małoletnich z pracy zlecenia, dzieła, pracy nakładczej. Podatek dochodowy tych umów małoletni powinien złożyć sam, a podpis musi złożyć jego rodzic albo opiekun.

Jakich ulg podatkowych można się spodziewać?

Ulga prorodzinna należy do tych najpopularniejszych. Przysługuje rodzicom dziecka bądź jego opiekunom. Kolejne ulgi, jakie daje urząd skarbowy to te przysługujące użytkownikom korzystającym z internetu. Termomodernizacyjna ulga to ta dotycząca kosztów ocieplenia domu. Ulga na leki dotyczy osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

Podatnicy, którzy uzyskali przychody z zagranicy

Przychody z tytułu stosunku pracy z zagranicy można rozliczyć jedynie, za pośrednictwa płatnika z Polski. Za pośrednictwem płatnika z zagranicy wskazane jest złożenie deklaracji PIT 36. 

pit 37

W jaki sposób można szybko rozliczyć formularze PIT?

PIT online można w łatwy sposób wypełnić w programie. Program e-pity wskaże wybór formularzy pit, z których trzeba będzie wybrać i wypełnić. Zeznanie do urzędu skarbowego można wypełnić w wersji mobilnej jak i na telefonie bądź tablecie. W przypadku takiego rozliczenia pit można skorzystać z poradników, które ułatwiają to zadanie. Podane dane bez problemu można uzupełnić o ulgi podatkowe i inne odliczenia. Pit w zeznaniu podatkowym można wysłać w formie e-deklaracji, a termin zwrotu podatku wynosi do 45 dni. 

https://youtu.be/Tr6JpBx5JNQ

Pit 11- co to takiego?

PIT 11 jest pierwszym krokiem do otrzymania dodatkowych kilkuset złotych. Można otrzymać kilka takich dokumentów, ale wszystkie trafią do tej samej deklaracji rocznej. Program PIT zadaje kilka ważnych pytań, a następnie wybiera odpowiednie deklaracje. Trzeba je ze sobą zebrać i dzięki programowi zostaną one prawidłowo dodane do siebie, a następnie przeniesione do deklaracji rocznej. Wypełnianie deklaracji online jest szybkie i bezproblemowe.

Materiał zewnętrzny

Jazda po alkoholu

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kompleksowa obsługa księgowa? Zleć to firmie zewnętrznej!
podatnik VAT w innym kraju
kurs inwestowania

Jesteś zainteresowany reklamą?

kurs inwestowania