Są osoby, które bezskutecznie szukają pracy latami. Wbrew pozorom winny tej sytuacji nie musi być wcale trudny rynek pracy. Często zdarza się, że nagminnie popełniamy błędy, które dyskwalifikują nas w oczach specjalisty od rekrutacji. Co robimy źle i jak to naprawić?
Nie posiadamy wymaganych kwalifikacji
Są osoby, które starają się o prace, do których wykonywania nie posiadają kwalifikacji. O ile zalecane jest, żeby odpowiadać na ogłoszenia o pracę, nawet jeżeli nie spełniamy wszystkich wymagań pracodawcy, o tyle ubieganie się o posadę, gdy nie spełniamy podstawowych warunków (na przykład w sytuacji, gdy pracownik musi posiadać konkretne wykształcenie lub posługiwać się określonym językiem obcym ze względu na klientów firmy) nie ma większego sensu. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Gdy bardzo zależy nam na danym stanowisku, postarajmy się zdobyć kwalifikacje, nawet jeżeli zajmie nam to trochę czasu.
Popełniamy błędy przy pisaniu CV
Poszukiwanie pracy może trwać bardzo długo jeśli popełniamy błędy podczas pisania CV. Specjaliści od rekrutacji przyznają, że wielu kandydatów pisze CV bardzo ogólnikowo. Dodatkowo większość posługuje się gotowymi szablonami. Zanim wyślemy do pracodawcy pobieżnie napisane CV powinniśmy zdać sobie sprawę, że współcześnie znaczna część firm korzysta z programów komputerowych pomagających w selekcji dokumentów. Jest to konieczne, gdyż w przypadku niektórych ofert pracy odpowiedzi może być nawet kilka tysięcy. Jednemu pracownikowi trudno jest się zapoznać z taką ilością aplikacji. W praktyce oznacza to na przykład, że CV, które nie posiada określonych słów kluczowych jest natychmiast usuwane z systemu – rekruter nawet go nie przeczyta. Jeżeli chcemy zwiększyć swoje szanse otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie napiszmy CV pod konkretną ofertę pracy. Postępujmy tak za każdym razem, nawet jeśli zajmie nam to wiele czasu. Ten sposób tworzenia dokumentu ułatwi nam zaprezentowanie swojej osoby jako idealnego kandydata na dane stanowisko.
Przeczytaj więcej na https://praca-bialystok.eu/
Nie korzystamy z wszystkich metod szukania pracy
Powszechnym błędem jest bierne szukanie pracy. W przypadku wielu osób poszukiwania kończą się na odpowiadaniu na oferty zamieszczone na popularnych portalach pracy w internecie. Nie ma w tym nic złego, jednak musimy zdawać sobie sprawę, że postępuje tak większość ludzi szukających pracy. W efekcie odpowiedzi na jedną ofertę jest mnóstwo, a my musimy liczyć się z poważną konkurencją (jeżeli nasze CV nie jest imponujące, mamy małe szanse na otrzymanie pracy). Znacznie lepszą strategią jest wytypowanie firm, w których chcielibyśmy pracować i wysłanie im swoich dokumentów. Warto to zrobić nawet wtedy, gdy nie mają one otwartej rekrutacji. Być może w przyszłości będą poszukiwały kandydata na interesujące nas stanowisko i w pierwszej kolejności odezwą się właśnie do nas. Innym skutecznym sposobem na poszukiwanie pracy jest wykorzystanie swojej siatki kontaktów. Nigdy nie wstydźmy się tego, że nie mamy pracy. Wręcz przeciwnie – powiedzmy naszej rodzinie i znajomym, że szukamy zatrudnienia i będziemy wdzięczni za każdą pomoc. Jest bardzo prawdopodobne, że ktoś z naszych znajomych (lub znajomych znajomych) będzie wiedział o planowanej rekrutacji na odpowiadające nam stanowisko.
Nie przygotowujemy się do rozmowy kwalifikacyjnej
Niezależnie od tego czy interesuje nas praca w Białymstoku na kasie, praca w warszawskim muzeum czy stanowisko w szpitalu w Poznaniu, powinniśmy dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Niestety wielu kandydatów o tym zapomina, co przekreśla ich szanse nawet pomimo posiadanych kwalifikacji. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej odbywa się na dwóch płaszczyznach. Przede wszystkim powinniśmy dobrze wyglądać, żeby zrobić dobre wrażenie na osobie prowadzącej rekrutację. Drugą kwestią jest przygotowanie odpowiedzi na najczęstsze pytania rekrutacyjne. Pamiętajmy, że pytania rekrutacyjne się powtarzają (rekruter nie wymyśla ich specjalnie dla nas). Przed rozmową warto jest wyszukać w sieci najpopularniejsze pytania pojawiające się podczas rozmów kwalifikacyjnych i zastanowić się jak mądrze na nie odpowiedzieć.