Rozliczasz PIT po raz pierwszy? 4 rzeczy, o których musisz pamiętać

Już niedługo czeka nas koniec roku, a wraz z nim obowiązek każdego podatnika – rozliczenie deklaracji PIT. Każdy podatnik, bez względu na to, czy pracuje w oparciu o umowę o pracę, umowę cywilnoprawną lub prowadzi własną działalność, ma obowiązek złożyć odpowiednią deklarację, która stanowi podsumowanie dochodów, przychodów i potencjalnych kosztów. Jak jednak poprawnie złożyć swój PIT w momencie, gdy dopiero w tym roku podjęliśmy pierwszą pracę i nigdy nie mieliśmy do czynienia z tego typu formalnościami? Przedstawiamy cztery rady, które pomogą szybko złożyć PIT 2021.

PIT-37 przez internet 

PIT-37 stanowi najpopularniejszy rodzaj deklaracji, który składamy w momencie, gdy nasze dochody wynikają ze stosunku pracy. W przeszłości niezbędne było, po otrzymaniu PIT-u od pracodawcy, uważne i dokładne wypełnienie odpowiedniej deklaracji. Obecnie jednak cała formuła jest znacznie bardziej uproszczona i nie wymaga od podatnika praktycznie żadnej ingerencji. Wszystko odbywa się online, za pośrednictwem rządowej platformy do rozliczania PIT-ów. Jak wypełnić PIT 2021 online? Wystarczy, że posiadamy podpis elektroniczny lub konto w profilu zaufanym, które pozwala nam na wykonanie wielu różnych formalności nie tylko w związku z deklaracją podatkową, ale też zgłoszeniem narodzin dziecka, rejestracją auta i wieloma innymi. Profil zaufany możemy założyć za poprzez bankowość internetową naszego banku. 

PIT-37 nie wymaga żadnego wpisywania dochodów 

Obecnie to pracodawca ma obowiązek wysłania naszego PIT-u do Urzędu Skarbowego. Tam jest on wprowadzany do systemu, o czym zostaniemy poinformowani. W rządowym serwisie mamy możliwość przejrzenia naszej wypełnionej już deklaracji. Deklaracja zostanie automatycznie wypełniona nawet wtedy, gdy pracujemy w dwóch różnych miejscach i otrzymujemy dwie deklaracje. Jedyne, co należy zrobić to zweryfikować wprowadzone dane. 

Ulgi podatkowe 

W ramach rozliczenia deklaracji podatkowej, mamy możliwość odliczenia od podatku wielu ulg, które pozwalają nam uzyskać dodatkowy zwrot z podatku. Liczba ulg jest duża i z każdym rokiem zmienia się. Obecnie zdecydowanie najpopularniejszą ulgą jest ulga prorodzinna, która umożliwia rodzicom otrzymanie kwoty w wysokości ponad 1000 złotych na jedno dziecko. Innymi znanymi ulgami są:  

  • ulgi internetowe,  
  • ulga termomodernizacyjna,  
  • ulga z tytułu wykonanych darowizn oraz oddawania krwi.  

By otrzymać ulgę podatkową, niezbędne jest wykonanie stosownych działań w deklaracji podatkowej na stronie rządowej.  

Jakie są terminy składania deklaracji podatkowej? 

Każdego roku PIT-37 musi zostać złożony do ostatniego dnia kwietnia. Jednak obecnie tak naprawdę podatnik nie musi wykonywać żadnych czynności związanych z już wprowadzoną deklaracją. Nie ma bowiem obowiązku akceptacji automatycznie wypełnionej deklaracji, w związku z czym, jeśli nie planujemy rozliczania się z małżonkiem lub uzyskania ulgi podatkowej, nie musimy nawet zajmować się kwestią składania deklaracji.  

Redakcja IwK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *