Świadczenia pozapłacowe stały się codziennością polskich firm. Choć pracodawcy mają obecnie bardzo duży wybór różnego typu benefitów, to pracownicy jasno określają, jakimi dokładnie byliby zainteresowani. Które z nich wciąż cieszą się dużą popularnością?
Prywatne ubezpieczenie
Pracownicy szczególnie cenią sobie prywatne ubezpieczenia na życie oraz medyczne. Te pierwsze zapewniają ochronę przed różnego typu ryzykiem – odszkodowanie można uzyskać na przykład w momencie śmierci małżonka, hospitalizacji, ciężkiej choroby czy wypadku przy pracy. Tymczasem ubezpieczenie medyczne zapewnia profesjonalną opiekę lekarzy różnych specjalizacji, pielęgniarek oraz położnych. Dzięki niemu nie trzeba oczekiwać w długich kolejkach na wizytę u lekarza, co w znaczącym stopniu przekłada się na zwiększenie poziomu ochrony zdrowia pracowników. Często są oni w stanie nawet dopłacić, aby uzyskać polisę na lepszych warunkach, obejmującą na przykład małżonka bądź innych członków rodziny.
Karty podarunkowe i vouchery
Karty podarunkowe do różnego rodzaju sklepów (spożywczych, kosmetycznych czy sportowych) znajdują uznanie wśród pracowników, bowiem dzięki nim mogą oni samodzielnie decydować, na co zostaną przeznaczone zakodowane na karcie pieniądze. Jest to niejako dodatkowa część wynagrodzenia. Za pozyskane w ten sposób środki można zapłacić za zakupy spożywcze, obiad w restauracji czy hantle do ćwiczeń, jeśli pracownik urządza domową siłownię. Popularne są również vouchery, na przykład do salonów urody bądź SPA. Zwykle jednak są to prezenty o większej wartości, zatem wręcza się je pracownikom jedynie na święta bądź w ramach podarunku urodzinowego. Tymczasem vouchery zakupowe, na przykład do galerii handlowej, mogą stanowić pełnowartościowe świadczenie pozapłacowe.
Karnet na siłownię i bilety wstępu
Dużą popularnością wciąż cieszą się karnety na siłownię, basen czy fitness. Dzięki nim pracownicy mogą zadbać o swoją formę, a także zrelaksować się po całym dniu wykonywania obowiązków zawodowych. Dobrze, jeśli siłownia znajduje się w pobliżu miejsca zatrudnienia, dzięki czemu na trening można udać się bezpośrednio po pracy. Karnety na siłownię mogą zostać zamienione na różnego rodzaju bilety wstępu, na przykład:
- do teatru,
- do kina,
- na mecz,
- do muzeum,
- do innego typu punktów rozrywki.
Bilety wstępu powinny być przyznawane w podwójnej ilości – jeden bilet dla pracownika oraz przynajmniej jeden dla osoby towarzyszącej. Dobrze, aby miały one stosunkowo długi termin, w którym mogą być zrealizowane.
Pracodawcy wciąż bardzo chętnie inwestują w różnego rodzaju dodatki do pensji, które są cenione przez pracowników. Okazuje się bowiem, że dzięki nim można zyskać nawet 500 zł miesięcznie, w zależności od ilości i wartości konkretnych świadczeń. Pracodawcy, oferując różnego typu benefity, zwiększają swoje szansę na pozyskanie oraz zatrzymanie przy sobie dobrego pracownika. Dobór konkretnych świadczeń dobrze jest konsultować ze swoją załogą, aby mieć pewność, że spełniają one wymagania pracowników.