Wokół podatków

Podatki to w zasadzie podstawowe zobowiązanie obywatela wobec państwa. To jako takie nie ma własnych pieniędzy, tylko pozyskuje je z naszych podatków. O ileż bylibyśmy bogatsi, gdybyśmy nie musieli oddawać fiskusowi części naszych pieniędzy… Niestety, nie ma takiej opcji, a z fiskusem nie należy zadzierać, bo może nam się to nie opłacić.

Jak wysokie są podatki w Polsce?

Podatki w Polsce nie należą do najniższych i wynoszą 17 lub 32% – w zależności od dochodów. Dodajmy jeszcze, że w naszej rzeczywistości musimy pracować aż 161 dni w roku na podatki. To dużo, ale nie ma co narzekać, bo zawsze może być gorzej. Nawiasem mówiąc, w ostatnich latach stawka podatku dochodowego dla osób fizycznych została obniżona z 18 do 17%. Nie jest to dużo, ale zawsze coś. Ostatecznie tych kilkudziesięciu złotych, jakie zyskaliśmy w skali całego roku dzięki tej operacji, nie znajdziemy przecież na ulicy.

podatki w polsce

Co jeszcze trzeba wiedzieć o podatkach w Polsce?

Skoro już omawiamy podatki w Polsce, to zachęćmy może przy okazji rodaków do tego, żeby w tym roku swoje zeznanie podatkowe składali w trybie online. Dlaczego? Otóż, takie rozwiązanie ma same zalety. Przede wszystkim nie musimy fatygować się do urzędu skarbowego, a tam często czekać w kolejce, żeby złożyć swój PIT. Po drugie, zeznanie podatkowe przez Internet możemy złożyć w dogodnej dla nas porze, nawet w nocy. Po trzecie, PIT składany elektronicznie zostanie szybko rozliczony, co nie jest bez znaczenia dla osób, które czekają na zwrot nadpłaconego podatku. Po czwarte, jest czas pandemii, więc lepiej niepotrzebnie się nie narażać.

twojprogrampit.pl

Redakcja IwK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.