Śmiało można zaryzykować tezę, że nasz świat zmienił się diametralnie przez ostatnie dwa lata. Głównym przyczynkiem do tego była oczywiście pandemia, która w ciągu 48 miesięcy wywróciła nasze życie o 180 stopni i zmieniła nieodwracalnie niemal każdy jego aspekt. Podobnie sprawy miały się w branży eventów firmowych. Agencje, które zwietrzyły okazje i zwyczajnie chciały przetrwać ten trudny czas, musiały, podobnie jak reszta świata, przenieść swoją działalność niemal w stu procentach do Internetu. Sprawa nie była prosta, bo niełatwo jest zastąpić wyjazd, przebywanie ze sobą w realnym świecie, aktywnościami odbywającymi się w formie zdalnej i to w tak niesprzyjających okolicznościach. Okazuje się jednak, że jest to w dalszym ciągu jedna z najbardziej pożądanych form team buildingu mimo, że obostrzenia i limity związane z pandemią już nie obowiązują. Dlaczego eventy online nadal są popularne?
Aspekt ekonomiczny – to jest zwyczajnie tańsze
Bardzo szybko okazało się, że inwestycja w nawet najdroższe formy integracji wirtualnej jest kilkakrotnie tańsza, niż wyjazd do pensjonatu czy rezerwacja większych przestrzeni pod olimpiadę firmową czy grill i ognisko. Koszty związane z organizacją dedykowanej platformy online, zatrudnienie eksperta z danej dziedziny (na przykład gotowania, improwizacji, malowania) są o wiele niższe i mniej bolesne dla firm, niż cena dowozu pracowników, rezerwacji noclegów i dostarczenia na miejsce wszelkich akcesoriów potrzebnych do danego eventu. Ekonomiczny aspekt odgrywa niesamowicie ważną rolę w obecnych czasach, w których światem szarga kryzys a każda moneta jest oglądana kilkukrotnie przed wydaniem nawet przez największe tuzy świata biznesu. Innymi słowy, team building poprzez łącze komputerowe jest dużo, dużo tańszy.
Aspekt komfortu – to jest zwyczajnie wygodniejsze
Nasze społeczeństwo starzeje się, co oznacza, że coraz więcej naszych pracowników to ludzie po trzydziestym, czterdziestym czy pięćdziesiątym rokiem życia. Oznacza to z kolei, że wielu z nich rozsianych jest po całej Polsce, a nawet i po całym świecie. Co więcej, większość z nich ma swoje domy, potomstwo, mężów, żony i całą masę zobowiązań kredytowych i tych związanych z ich miejscem zamieszkania. Wirtualna forma spędzania wolnego czasu z kolegami i koleżankami z pracy jest tuaj wręcz zbawienna. Pracownicy nie muszą już na gwałt organizować opieki nad dziećmi, nerwowo przeszukiwać dogodnych połączeń i wydzwaniać z danego miejsca integracji do swoich rodzin co pięć minut martwiąc się, czy pod ich nieobecność nie doszło do jakiejś małej katastrofy. Podczas tworzenia lasu w słoiku za pośrednictwem Internetu, budowania scenariusza do wspólnego teledysku czy panelu z ciekawym człowiekiem, do pokoju może wejść żona lub dziecko i poprosić o pomoc. Można na kilka minut wyskoczyć by pomóc z zakupami lub wyłączyć ziemniaki gotujące się na kuchence. Tak małe, a tak oczywiste korzyści mocno przemawiają za wirtualną formą organizacji takich przedsięwzięć.
Aspekt rozrywkowy – gra z najlepszą grafiką na świecie
Wielu pracowników to gracze. W dzisiejszych czasach, wirtualny świat gier osiągnął takie możliwości techniczne i rozmiary, że od świata realnego odróżnia go często jedynie obecność smoków, orków czy zombie. Ten fakt również wykorzystano do integracji online. Idealnym przykładem jest tutaj Escape Room, który w formie online polega na tym, że pracownik danego miejsca ma na sobie kamerkę, przez którą pokój widzą uczestnicy. Wykonuje on wszystkie polecenia graczy, dla których jest on swoistą postacią w grze odgrywanej w pierwszej osobie. Daje to niesamowity efekt gry z niemożliwie dobrą grafiką, a przy okazji zmusza uczestników do współpracy. Jest to niezwykle nowatorskie podejście i wykorzystanie faktu, że większość naszych pracowników zasiada na co dzień przed komputerami i konsolami.