Kindergeld to zasiłek rodzinny wypłacany przez Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych (czyli Familienkasse). Wniosek o Kindergeld może dotyczyć zarówno dzieci zamieszkujących Niemcy, jak i Polskę. Jeśli masz jakieś lub pytania, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Doświadczeni specjaliści z pewnością rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.
Kto może złożyć wniosek o zasiłek rodzinny?
Zasiłek ten wypłacany jest Polakom, którzy mieszkają i pracują u naszych zachodnich sąsiadów. Muszą obowiązkowo rozliczać podatki i odprowadzać należne składki. Wniosek o Kindergeld mogą również złożyć osoby prowadzące zarejestrowaną własną działalność gospodarczą (Gewerbe). Kindergeld można otrzymywać od momentu zameldowania się na terenie Niemiec. Ważne jest również to, że może być wypłacony maksymalnie pół roku wstecz. Aby złożyć stosowny wniosek o Kindergeld, nie trzeba pozostawać w związku małżeńskim. Rodzice dziecka mogą być rozwiedzeni lub w separacji. Zasiłek rodzinny może być wypłacony nie tylko na własne dzieci, ale też przysposobione lub współmałżonka. Należy jednak pamiętać o tym, że powinny należeć do wspólnego gospodarstwa osoby składającej wniosek.
Na kwotę Kindergeld nie mają wpływu dochody, lecz liczba dzieci. Zasiłek wypłacany jest do osiągnięcia przez dziecko 18 roku życia. Może być przedłużony do 25 roku życia, jeśli nadal kontynuuje edukację. W przypadku niepełnosprawnego dziecka wypłata może być bezterminowo. Jest jeden warunek, niepełnosprawność musi wystąpić przed ukończeniem 25 roku życia. Na decyzję, czy wniosek o Kindergeld został zaakceptowany, czeka się zwykle 2-12 miesięcy.
Jakie dokumenty należy wniosku?
Do złożenia wniosku o kindergeld potrzebne będą następujące dokumenty:
- europejski akt urodzenia dziecka/dzieci,
- europejski akt małżeństwa,
- odpowiednie zaświadczenie o meldunku w Niemczech (Anmeldung),
- zaświadczenie z MOPS,
- kopie pasków wypłaty wynagrodzeń za ostatnie 6 miesięcy,
- kserokopia dowodu osobistego lub paszportu (obu małżonków),
- zaświadczenie niemieckiego pracodawcy o zatrudnieniu (Arbeitsgeberbescheinigung),
- zaświadczenie o otrzymywaniu (lub nie) polskiego zasiłku rodzinnego, konieczne będzie przetłumaczenie,
- zaświadczenie o kontynuowaniu edukacji (jedynie w przypadku dzieci, które ukończyły już 18 lat),
- zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu na terenie RP, tutaj również konieczne będzie przetłumaczenie.
W niektórych sytuacjach do wniosku o Kindergeld trzeba też dołączyć kserokopię Bescheid decyzji z niemieckiego Finanzamt, czyli urzędu skarbowego. Warto pamiętać, że każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie przez urzędników. W niektórych przypadkach należy zgromadzić i dostarczyć dodatkowe zaświadczenia i dokumenty. O wszystkim zostaniesz poinformowany przez urzędnika.