Jak się uczyć efektywnie?
Nie jest tajemnicą, że od najmłodszych lat szkoła zarzuca każdego z nas ogromem informacji i materiałów do nauki. Bardzo często uczniowie spędzają na nauce całe dnie, nie raz i noce, przygotowując notatki, wkuwając na pamięć najistotniejsze kwestie, często bezmyślnie przepisując całe definicje z podręczników. Jednak, czy wiesz jak się uczyć efektywnie tak, żeby zapamiętać jak najwięcej informacji, w jak najkrótszym czasie? Jakie są najlepsze sposoby na naukę, które mogą pomóc zarówno w przygotowaniu do kartkówki w liceum, jak i wymagającej sesji na studiach? Zapoznaj się z artykułem, poznaj techniki i wprowadź zasady efektywnej nauki w życie już dziś!
Czego dowiesz się z artykułu:
- Ćwicz mózg i powtarzaj!
- Jak działa metoda nauczyciela?
- Stwórz mapy myśli
- Metoda Cornella
- Zadbaj o swoje otoczenie
- Skuteczna nauka to nie jest wyzwanie!
Ćwicz mózg i powtarzaj!
Im lepiej wyćwiczony jest mózg, tym szybciej i efektywniej zapamiętuje informacje. Brak systematyczności nauki powoduje nawarstwianie się materiału, więc w efekcie końcowym jego ilość jest tak duża, że często jest nie możliwa do przyswojenia w jedną noc. Kluczem są powtórki. Żaden temat nie wejdzie ci od razu do głowy, gdy nie będziesz go powtarzać, a właśnie takie powtórki stymulują mózg, dzięki czemu są one lepiej przyswajane. Nawet krótkie sesje powtórkowe trwające kwadrans sprawią, że po kilku tygodniach efekty twojej nauki mogą Cię pozytywnie zaskoczyć.
Jak działa metoda nauczyciela?
Metoda ta jest jedną z mniej znanych sposobów nauki, jednak jest niemniej skuteczna. Nawiązuje ona do wspomnianego wcześniej powtarzania informacji oraz przetwarzania ich w swoje słowa. Polega ona na niczym innym jak zmianie w nauczyciela i tłumaczeniu danych zagadnień drugiej osobie. Ten sposób, dzięki pomocy w zrozumieniu zagadnienia, a nie „wykuciu na blachę” pomoże ci uczyć się szybko i skutecznie.
Stwórz mapy myśli
Wpisując w wyszukiwarkę frazę „jak się uczyć efektywnie”, jednym z pierwszych wyników będzie metoda mapy myśli. Jest to jeden z najprostszych sposobów tworzenia notatek oraz zapisywania informacji, które chcesz zapamiętać. Dużo się o niej mówi ale jak to dokładnie działa? Jest to notowanie konkretnego zagadnienia za pomocą strzałek, skojarzeń, słów-kluczy wynikających z tematu głównego. W ten sposób na jednej kartce znajdują się wszystkie najważniejsze informacje, dzięki czemu późniejsze powtórki będą zdecydowanie łatwiejsze. Jej fenomen polega na aktywacji obu półkul mózgu w celu tworzenia systemu skojarzeń czy wykorzystania pamięci przestrzennej, co powoduje, że nowe informacje są lepiej przyswajane i dłużej zostają w pamięci.
Jak stworzyć mapę myśli?
- Kartkę – najlepiej A4 – ułóż poziomo.
- Na samym środku kartki napisz słowo kluczowe – centralne pojęcie, które zapoczątkuje twój ciąg skojarzeń.
- Od słowa kluczowego narysuj strzałki, na końcu których wpisujemy skojarzenia z danym zagadnieniem, od których można wyprowadzić kolejne strzałki z kolejnymi zagadnieniami. Proces ten możemy powtarzać, aż temat uznamy za wyczerpany.
Mapę myśli najlepiej pisać drukowanymi literami, ponieważ kluczem jest, aby była ona przejrzysta. Pisanie tak jak w notatkach sprawi, że odczytanie poszczególnych słów zajmie więcej czasu, co może sprawić, że trudniej będzie nam zapamiętać dane zagadnienie.
Metoda Cornella
Metoda Cornella to kolejna metoda szybkiego uczenia pozwalająca szybko i bez większego wysiłku przyswoić duży zakres materiału. Pierwszym krokiem jest podział kartki na 4 sekcje. Linie mają mieć wygląd dużej litery I, jednak linia pionowa powinna znajdować się w 1/3 kartki od lewej strony. Górna część może być mniejsza, tam znajdzie się tytuł twoich notatek. Dolna powinna być znacznie szersza, ponieważ to w tym miejscu wpisywane będą wszystkie wnioski i podsumowanie. W kolumnie po lewej stronie zapisz wszystkie słowa kluczowe, które kojarzą ci się z twoją notatką, to ci pomoże skutecznie i szybko przypomnieć sobie czego ona dotyczy. Najszersza kolumna jest najbardziej istotna. To właśnie tutaj będą zapisywane wszystkie szczegółowe notatki, możesz też przedstawić najważniejsze informacje w formie rysunków – ten sposób wpływa na lepsze zapamiętywanie wzrokowe, przez co łatwiej będzie ci odtworzyć dany fragment notatek w pamięci.
Zadbaj o swoje otoczenie
Przede wszystkim unikaj wszelkiego rodzaju rozpraszaczy. Odłóż telefon, nie przeglądaj w przerwach mediów społecznościowych, dobrym zamiennikiem będzie aktywność fizyczna i dotlenienie mózgu. Po intensywnym i długim czasie nauki ważny jest odpoczynek, który pomoże ci lepiej kontynuować proces uczenia.
Jak się uczyć efektywnie? Skuteczna nauka to nie jest wyzwanie!
Metod skutecznej nauki jest wiele. Która jest najlepsza? To zależy tylko od ciebie i twoich indywidualnych preferencji. Wypróbuj przedstawione przez nas sposoby i wybierz ten, który ci najbardziej odpowiada, a gwarantujemy że egzamin nie będzie jednoznaczny z tygodniem zarwanych nocy!