Inkubator przedsiębiorczości to rozwiązanie, które daje szanse na rozwój innowacyjnym przedsięwzięciom
Jak działa inkubator przedsiębiorczości? Pomoc dla nowych przedsiębiorców
Idea inkubatora przedsiębiorczości jest stosunkowo nowa, ale już zdążyła sobie zdobyć zainteresowanie na całym świecie. Tak czy inaczej, jest to jeden z najlepszych sposobów na to, by umożliwić młodym i niedoświadczonym, ale ambitnym przedsiębiorcom łatwiejszy start w świecie biznesu.
Inkubator przedsiębiorczości to instytucja, która oferuje szeroki zakres usług. Ich celem jest wspieranie oraz rozwijanie innowacyjnych młodych podmiotów jeszcze na początkowym etapie prowadzonej przez nich działalności.
Warto zatem, byśmy zastanowili się nad tym, co dają inkubatory przedsiębiorczości oraz dlaczego warto z nich skorzystać.
Inkubator przedsiębiorczości — podstawowe informacje
Głównym celem działalności prowadzonej przez inkubatory przedsiębiorczości jest zapewnienie początkującym przedsiębiorcom startu, który umożliwi rozwój biznesu i pokonanie barier, z którymi tradycyjnie mierzą się na początku aktywności na rynku.
W praktyce oznacza to po prostu, że nowo powstające firmy mogą uniknąć:
- formalności związanych z rejestracją nowego podmiotu (bywają one czasochłonne szczególnie w przypadku spółek),
- kosztów prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek (składki ZUS).
To jeszcze nie wszystko, ponieważ inkubatory oferują również przestrzeń biurową, co może okazać się ogromnym wsparciem z punktu widzenia tych przedsiębiorców, którzy z powodów finansowych nie mogą pozwolić sobie na wynajęcie biura.
Na tym jednak zakres pomocy udzielanej przez inkubatory przedsiębiorczości wcale się nie kończy, ponieważ tego typu podmioty często zapewniają również usługi księgowe, co mocno ułatwia prowadzenie rozliczeń i spraw finansowych firmy. Po pierwsze, przedsiębiorcy nie muszą wówczas opłacać księgowego/biura rachunkowego, po drugie zaś uzyskują specjalistyczną, fachową pomoc.
Inkubatory przedsiębiorczości to również wsparcie biznesowe
Oprócz kwestii stricte finansowych inkubatory przedsiębiorczości oferują również doradztwo:
- prawne (np. w sprawach dotyczących prawa patentowego),
- finansowe (w tym m.in. w kwestiach związanych z finansowaniem bankowym),
- marketingowe (wsparcie w promocji innowacyjnego przedsięwzięcia),
- technologiczne (ułatwienie kontaktu biznesowego z dostawcami oprogramowania itp.).
Więcej informacji na temat oferowanej pomocy można znaleźć na https://firmadlakazdego.pl.
Czy warto skorzystać z inkubatora przedsiębiorczości?
Decyzja o skorzystaniu z usług inkubatora przedsiębiorczości powinna oczywiście zależeć od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań każdego przedsiębiorcy. Trudno jednak nie docenić szerokich możliwości wsparcia, jakie daje nam takie rozwiązanie. Dzięki temu młodzi przedsiębiorcy, którzy mają pomysł na biznes, ale nie dysponują odpowiednimi środkami czy wiedzą na temat spraw formalnych, mogą skupić na rozwijaniu firmy/produktu.
Choć takie stwierdzenie wydaje się kolokwialne, to inkubator przedsiębiorczości jest swego rodzaju trampoliną, dzięki której innowacyjne przedsięwzięcie jest w stanie osiągnąć sukces komercyjny i szerzej zaistnieć na rynku. Rzecz jasna, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że skorzystanie z inkubatora daje przedsiębiorcy gwarancję sukcesu. Zgodnie z przysłowiem, beneficjentom daje się wówczas wędkę, ale nie rybę.
Materiał zewnętrzny