Praca zdalna dla jednych może być przyjemnością, a dla innych smutną koniecznością. Nie każdy bowiem potrafi wykonywać swoją pracę efektywnie w domu. Często wynika to z braku odpowiedniej przestrzeni. Dlaczego tak ważne jest zaaranżowanie na miejsca do pracy, będąc na home office?
Work-life balance w pracy zdalnej
Praca w domu może sprawiać trudności w utrzymaniu tzw. work-life balance. Jest to nic innego, jak oddzielenie życia zawodowego i związanych z nim obowiązków służbowych od czasu wolnego, który przeznaczony powinien być dla siebie oraz bliskich. Ta idea znana jest już od kilkudziesięciu lat i propagowana przez różnego rodzaju specjalistów – od badaczy nauk społecznych, aż po specjalistów działów HR. Przepracowanie negatywnie wpływa bowiem na zdrowie, a także odbija się na zaangażowaniu i efektywności. Co za tym idzie? Teoretycznie pracujemy bardzo dużo, ale nie przekłada się to na efekty.
Przeniesienie wszystkich swoich spraw zawodowych do własnych “czterech ścian” wielu osobom może utrudnić kontrolę nad utrzymaniem odpowiednich proporcji. Ponadto, w domu istnieje wiele rzeczy, które rozpraszają i odciągają od wykonywania swojego zawodu. Co pomoże skupić się na pracy? Jest kilka technik, które warto znać. Nie można też zapomnieć, by odpowiednio przygotować sobie miejsce do pracy.
Jak efektywnie pracować zdalnie?
Efektywna praca zdalna wymaga oczywiście umiejętności zarządzania czasem i priorytetyzacji, ale przede wszystkim skupienia się na zadaniu i unikania różnego rodzaju rozpraszaczy. W domu niestety jest ich wiele, np. telewizor, konsola do gier, książki. Odciągać od pracy może również kuchnia, jeśli zbyt dużo czasu poświęcimy na przygotowanie sobotniego śniadania w dniu roboczym.
Jakie techniki pomagają się skupić na pracy? Bardzo znana i lubiana jest technika pomodoro. Polega na wyznaczaniu sobie interwałów – przez 25 minut pracujemy, a 5 minut odpoczywamy. Po czterech takich sesjach robimy dłuższą przerwę na ok. 20-30 minut. Innym sposobem jest dokładne rozpisanie sobie największych zadań do wykonania, a do każdego z nich poszczególnych etapów. Odhaczanie ich może być stymulujące i zachęcające, by dążyć do skreślenia wszystkich podpunktów z listy.
Aranżacja domowego biura
Praca na kanapie czy w fotelu może być na pozór wygodna, ale ma swoje zasadnicze wady w dłuższej perspektywie czasu. Po pierwsze, zmieniamy miejsce do relaksu na miejsce do pracy, co może źle wpływać na samopoczucie. Po drugie, źle to wpływa na nasz kręgosłup i prowadzi do pogłębiania różnych wad postawy.
Zdecydowanie najlepszą opcją byłoby wygospodarować sobie osobne pomieszczenie, w którym można się zamknąć i w spokoju pracować. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Warto jednak przynajmniej zapewnić sobie solidne drewniane biurko i wygodne krzesło. Mebel powinien być odpowiednio duży, by pomieścić na nim wszystkie niezbędne do pracy rzeczy.
Do siedzenia sprawdzi się ergonomiczny fotel obrotowy. Dobrze, by miał możliwość dopasowania kąta nachylenia oparcia, zagłówka, a także szeroki zakres regulacji wysokości siedziska i podłokietników.
Efektywność pracy zdalnej zależy od wielu czynników – nastawienia psychicznego, umiejętności planowania i gospodarowania czasem, czy wyposażenia domowego biura. Warto przygotować sobie home office, by pracowało się jak najlepiej. To ważne zarówno dla życia zawodowego, jak i prywatnego.