Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Masz dług w Skarbówce lub w ZUSie? Sprawdź rozwiązania!

Finanse Data publikacji - 8 września 2020 Autor - Redakcja IwK

Zadłużenie w ZUS i Urzędzie Skarbowym to jeden z problemów, z którym boryka się coraz więcej polskich przedsiębiorców. Zaległości niosą z sobą poważne konsekwencje, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie firmy. Co zrobić? Z pomocą przychodzi m.in. kredyt na spłatę ZUS i US. Czy warto z niego skorzystać?

Jakie są konsekwencje zadłużenia w stosunku do ZUS lub US?

Prowadząc działalność gospodarczą, masz obowiązek odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oraz podatku do urzędu Skarbowego. W przypadku jakichkolwiek zaległości wobec obu instytucji musisz się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Zalicz się do nich:

  • Odsetki karne. Jeżeli nie wywiążesz się z obowiązku odprowadzenia składek czy podatku, zostaniesz obciążany odsetkami karnymi, które są bardzo wysokie.
  • Wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Zarówno ZUS, jak i US mają prawo do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. W najgorszym przypadku nastąpi zajęcie majątku przedsiębiorcy lub ściągnięcie należności z firmowego rachunku.
  • Utrata prawa do pobierania zasiłku chorobowego lub zasiłku macierzyńskiego. Jeśli nie odprowadzisz składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, natychmiast utracisz prawo do płatnego zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego.

Musisz również pamiętać, że w związku z nowelizacją przepisów w 2018, inaczej rozkładają się wpłaty na zaległe składki.

Jeśli wpłacasz składkę na obecny miesiąc np. listopad, a masz zaległości sprzed kilku miesięcy np. za styczeń, to wpłata idzie najpierw na poczet zaległości. W rezultacie obecny miesiąc jest nieopłacony, a Ty tracisz prawo do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego.

  • Brak możliwości otrzymania zaświadczenia o niezaleganiu. Dokument ten wymagany jest m.in. do złożenia wniosku o dotację lub do przetargu. Jakiekolwiek zaległości, uniemożliwiają jego wystawienie.

Jak spłacić dług w ZUS i US?

Konsekwencje niewywiązywania się z obowiązku płacenia składek czy odprowadzania podatku, są bardzo nieprzyjemne i mogą być przyczyną problemów finansowych w firmie. Jeżeli kiedykolwiek będziesz zalegać z opłatami, możesz skorzystać z jednego z rozwiązań:

  • Umorzenie zaległości częściowo albo w całości. W obu instytucjach masz prawo do złożenia wniosku o częściowe lub całkowite umorzenie długu. Aby to zrobić, musisz posiadać odpowiednią dokumentację oraz uargumentować obecną sytuację finansową swojej firmy.
  • Odroczenie spłaty zadłużenia. Zarówno ZUS, jak i US umożliwiają zmianę terminu spłaty.
  • Rozłożenie długu na raty. W przypadku zaległości możesz również złożyć wniosek do ZUS lub US o rozłożenie ich na raty. Instytucje rozpatrzą wniosek i wydadzą decyzję.
  • kredyt na spłatę ZUS i US. Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie dojdzie do skutku, możesz wziąć kredyt, dzięki któremu uregulujesz zaległości.

Czy warto wziąć kredyt na spłatę ZUS i US?

Kredyt na spłatę ZUS i US dedykowany jest przedsiębiorcom, którzy borykają się z problemami finansowymi. Warto go rozważyć w sytuacji, gdy ZUS i US negatywnie rozpatrzą wniosek o umorzenie długu, rozłożenie go na raty czy odroczenie terminu spłaty. Dzięki temu unikniesz dalszych konsekwencji i będziesz mógł odbudować płynność finansową firmy.

Taka forma wsparcia finansowego przyda się również, kiedy chcesz złożyć wniosek o dotację lub przetarg. W błyskawicznym tempie pozbędziesz się zaległości. Ponadto, kredyt na spłatę ZUS i US niesie za sobą o wiele więcej korzyści, do których zalicza się:

  • Uproszczoną procedurę,
  • Minimum formalności,
  • Możliwość wnioskowania o kwotę, która pokrycie całe zadłużenie w obu instytucjach.
  • Szybka decyzja o przyznaniu kredytu,
  • Długi okres kredytowania,
  • Elastyczne warunki umowy.

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?