Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Kredyt konsolidacyjny – co to?

Finanse Data publikacji - 26 października 2021 Autor - Redakcja IwK
Kredyt konsolidacyjny

Polacy zaciągają coraz więcej zobowiązań kredytowych. Wylicza się, że statystyczny obywatel naszego kraju spłaca w swoim życiu przynajmniej dwa kredyty. Okazuje się, że banki uznają nas za wiarygodnych i wypłacalnych klientów. Coraz częściej dochodzi jednak do sytuacji, w której kredytobiorcy brakuje środków na terminową spłatę.

W ramach skutecznego oddłużania wykorzystuje się kredyt konsolidacyjny. Co to jest i jakie warunki dyktuje instytucja bankowa, która takowy oferuje? Poznaj szczegóły już teraz.

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Coraz więcej banków oferuje kredyt konsolidacyjny. Co to jest za zobowiązanie, dowiesz się z tego tekstu. Wiadomo na pewno, że konsolidacja jest wyjątkową ofertą instytucji bankowych, a jej istotą wcale nie jest pożyczanie środków finansowych w formie gotówki. Co to jest kredyt konsolidacyjny? To zobowiązanie, które polega na połączeniu co najmniej kilku różnych zobowiązań kredytowych, jakie zostały zaciągnięte w tym samym albo w różnych bankach. Wiesz już, co to znaczy kredyt konsolidacyjny? Doskonale, teraz przyszedł czas na poznanie szczegółów.

Konsolidację zobowiązań kredytowych można przeprowadzać na różnego rodzaju produktach bankowych. Łączyć można limity na karcie kredytowej, kredyty gotówkowe, ale też zobowiązania celowe. Kredytobiorcy coraz częściej wpisują w wyszukiwarkę hasło typu „kredyt hipoteczny konsolidacyjny co to jest„, szukając w ten sposób wsparcia w ramach skutecznego oddłużania.

Kredyt konsolidacyjny – co to znaczy i kiedy się przydaje?

Jeśli wiesz już, co to kredyt konsolidacyjny, warto, żebyś sprawdził, w jakich sytuacjach tego rodzaju wsparcie ze strony instytucji bankowej przyda Ci się najbardziej. Okazuje się, że konsolidacja jest doskonałym sposobem na uzyskanie lepszych i tańszych warunków spłat zobowiązań. Łączenie kredytów nie oznacza, że te zostaną umorzone, ale na pewno od tej pory będą mogły być spłacane na korzystniejszych warunkach. Weźmy pod uwagę, że zobowiązania brane kilka lat temu, nie charakteryzowały się jeszcze tak atrakcyjnym systemem spłaty, zapewne oferowane były też z wyższym oprocentowaniem. Spłata kredytów przez nowy bank i ustanowienie jednego zobowiązania następuje już na aktualnych zasadach współpracy.

Co więcej, należy podkreślić, że kredyt konsolidacyjny z reguły wydłuża okres współpracy z bankiem, dzięki czemu płatności rozkładane są na większą liczbę miesięcznych rat. To z kolei sprawia, że kredytobiorca odzyskuje płynność finansową i zaczyna radzić sobie z terminową spłatą zobowiązania.

Do czego jeszcze przydaje się kredyt konsolidacyjny? Co to jest i jakie ma znaczenie, biorąc pod uwagę zdolność kredytową? Okazuje się, że połączenie kredytów i uzyskanie dzięki temu niższych, miesięcznych opłat wzmacnia i poprawia zdolność kredytową, dzięki czemu klient banku może dobrać dodatkowe środki na dowolny cel, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Kredyt konsolidacyjny – jak zaciągnąć?

Każda instytucja bankowa weryfikuje wiarygodność i wypłacalność swojego potencjalnego klienta. Konsolidacja sprawdza się więc świetnie, kiedy kredytobiorca nie generuje jeszcze długów, ale zła sytuacja finansowa generuje spore ryzyko, że taka sytuacja za chwilę nastąpi. Każdy bank żąda od klienta zaświadczenia o zarobkach, sprawdza wpływy na konto oraz generuje raport BIK. To właśnie w nim odnotowana jest historia kredytowa kredytobiorcy. Jeśli posiada on długi albo notorycznie spóźnia się ze spłatą rat, raczej nie ma szans na współpracę.

Sama forma zaciągania kredytu konsolidacyjnego jest prosta i nie różni się wiele od brania tradycyjnego zobowiązania. Coraz więcej instytucji bankowych umożliwia wnioskowanie o taki kredyt przez internet na Totalmoney. W elektronicznym wniosku należy wskazać zobowiązanie, które mają ulec połączeniu oraz załączyć niezbędne dokumenty, które są wymagane przez bank. Kredyt konsolidacyjny można wziąć też w tradycyjny sposób, udając się do oddziału wybranej instytucji bankowej.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Okazuje się, że chociaż kredyt konsolidacyjny może być korzystną opcją wsparcia kredytobiorców, to nie zawsze jest opłacalny. Właśnie dlatego przed złożeniem wniosku do konkretnej instytucji, należy porównać co najmniej kilka propozycji. Świetnie sprawdzają się w tym celu rankingi kredytowe oraz kalkulatory kredytowe. Bez problemu można je znaleźć w sieci. Te narzędzia pozwalają znaleźć odpowiedź na wszelkie pytania, które chcemy uzyskać, wybierając kredyt konsolidacyjny. Co to takiego, jakim oprocentowaniem się charakteryzuje, czy bank narzuca dodatkowe opłaty, na jaki okres następuje współpraca z bankiem, czy można dobierać dodatkowe środki? To tylko niektóre z kryteriów, które są ważne przy podejmowaniu decyzji.

Najważniejsze jest to, czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny. Należy zweryfikować, czy rzeczywiście generuje niższe koszty, aniżeli zobowiązania regulowane na dotychczasowych warunkach. Jeśli konsolidacja jest finalnie droższa, kredytobiorca nie powinien korzystać z danej oferty.

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

podatnik VAT w innym kraju