Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Co reguluje Kodeks pracy? Podstawowe informacje

Praca Data publikacji - 13 lutego 2021 Autor - Redakcja IwK
kodeks pracy

Kodeks pracy to ważny dokument. Powinien go znać każdy pracownik oraz pracodawca, a także osoba, która dopiero planuje podjąć się pracy. Zawarte w nim informacje to niezbędne działania dla prawidłowego przebiegu zatrudnienia. Dowiedz się, co to jest Kodeks pracy i dlaczego jego znajomość jest tak ważna.

Co to jest Kodeks pracy?

Kodeks pracy to najważniejszy dokument, którego znajomość powinna obowiązywać zarówno pracodawców jak i pracowników. Szczegółowy opis praw zawartych w Kodeksie pracy z omówieniem znajdziesz tutaj. Nie wiesz, na jaki okres możesz podpisać umowę o pracę? Chcesz wziąć urlop i dowiedzieć się, ile dni możesz wykorzystać? Zachorowałeś i musisz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego? A może zdarzyło ci się zostać po pracy i nie wiesz jak wyliczyć nadgodziny? W Kodeksie pracy znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące obowiązujących przepisów i prawa pracy. Znajomość swoich praw powinna być kluczowa dla każdego człowieka.

Szukając zatrudnienia i wkraczając na rynek pracy, warto wiedzieć, jakie obowiązki i prawa posiada pracownik oraz do czego zobligowany jest pracodawca. Kodeks pracy to akt normatywny, który został uchwalony przez ustawę w 1974 roku. Jednak przepisy na bieżąco się aktualizuje. W dokumencie są wszystkie prawa i obowiązki zarówno pracowników, jak i pracodawców. Znajomość wszystkich przepisów dotyczących prawa pracy jest niezwykle istotne i pomaga w dbaniu o prawidłowy przebieg zatrudnienia w firmie.

Kodeks pracy – najważniejsze informacje

Co to jest Kodeks pracy i czego dotyczy? Jeżeli planujesz podjąć pracę i czeka cię podpisanie umowy, to warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami zawartymi w tym dokumencie. Podczas negocjacji warunków umowy, warto powołać się na uchwalone tam przepisy. Artykuły publikowane w Kodeksie pracy poruszają wiele istotnych kwestii, które przestrzega się podczas zatrudnienia. Są to m.in. informacje dotyczące wypłaty wynagrodzenia, urlopu, przysługujących zwolnień czy zasad BHP. Istotną kwestią jest również rodzaj oferowanej podczas rozmowy kwalifikacyjnej umowy. Należy bowiem pamiętać, że regulacje publikowane w Kodeksie pracy są obowiązujące i muszą być przestrzegane jeżeli pomiędzy stronami zawarta została umowa o pracę. Podczas zatrudnienia pracownika na umowę o dzieło lub umowę zlecenie pracodawca nie jest zobowiązany Kodeksem pracy. Są to umowy cywilnoprawne, których funkcjonowanie opisuje Kodeks cywilny.

Dlaczego warto znać Kodeks pracy?

Jak wiadomo, nieznajomość prawa szkodzi, dlatego warto znać przepisy zawarte w Kodeksie pracy. Niestety, wciąż można spotkać się z brakiem profesjonalizmu swoich przełożonych lub zostać oszukanym podczas zawarcia zatrudnienia. Jeżeli znasz najważniejsze postanowienia prawa pracy, to możesz uniknąć oszustwa ze strony nieuczciwego szefa. Podstawowe przepisy Kodeksu pracy powinien znać każdy, kto chce nawiązać współpracę. Wielokrotnie zostawałeś w pracy po godzinach, a pracodawca twierdzi, że nie należą ci się dodatkowe środki? Zaproponowano ci kolejną umowę na czas określony, mimo że od kilku lat pracujesz w tej firmie? A może chcesz skorzystać z urlopu wypoczynkowego, ale nie wiesz, jakie przepisy regulują jego warunki? Wszystkie te informacje są zawiera Kodeks pracy. Jeżeli twój pracodawca wykazuje się nieuczciwością, to ważne, by wiedzieć jakie obowiązki nakłada na niego Kodeks pracy i  znać swoje prawa pracownicze. Wiedza na temat warunków zatrudnienia może uchronić cię przed mobbingiem, wykorzystywaniem przez pracodawcę i łamaniem praw pracownika!

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Wpływ kolorów na percepcję marki