Finanse w czasie pandemii. Gdzie warto odkładać pieniądze?

O tym, jak ważne jest posiadanie oszczędnościami, wiele osób przekonuje się w czasie pandemii. Spadek dochodów, a nawet utrata pracy powodują, że trzeba korzystać ze środków zgromadzonych „na czarną godzinę”. Jeśli nie masz jeszcze zbudowanej poduszki finansowej, czas zacząć odkładać pieniądze. Sprawdź, gdzie robić to korzystnie.

Solidna poduszka finansowa pozwala na utrzymanie dotychczasowej jakości życia w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Niestety oszczędzanie w czasie pandemii nie należy do łatwych – przede wszystkim z powodu mało atrakcyjnych ofert. Inwestowanie środków w agresywne instrumenty finansowe jest mocno ryzykowne. Dużą popularnością cieszy się zakup nieruchomości, jednak nie każdy może pozwolić sobie na zakup mieszkania czy działki za gotówkę.

Konto oszczędnościowe – czy to dobry pomysł na pomnażanie kapitału?

Konto oszczędnościowe to jeden z bezpieczniejszych sposobów gromadzenia pieniędzy. Nie istnieje tutaj żadne ryzyko utraty kapitału oraz oszczędzający ma gwarancję osiągnięcia zysków. Problem w tym, że tego typu rachunki zwykle są nisko oprocentowane – w efekcie czego nie pozwala to na uzyskanie sporych odsetek.

Owszem, średnie oprocentowanie tego typu kont pozostawia wiele do życzenia, co jest wynikiem rekordowo niskich stóp procentowych. Nie warto jednak decydować się na przypadkową ofertę, lecz wykorzystać kalkulator rachunku oszczędnościowego do wyliczenia możliwych zysków.

Warto mieć świadomość, że niektóre banki proponują konta oszczędnościowe na preferencyjnych warunkach. Za przykład może posłużyć Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku. Na jego korzyść przemawia promocyjne oprocentowanie – aż do 0,8%, które można uzyskać w przypadku kapitału przekraczającego 50 tys. złotych. Taki sposób naliczania odsetek motywuje do oszczędzania.

Dlaczego warto zdecydować się na konto oszczędnościowe?

Kalkulator rachunku oszczędnościowego pokazuje, że to może być dobrym sposób na pomnażanie pieniędzy w okresie trwającej pandemii. Dlaczego?

  • Stały dostęp do środków

Z pieniędzy możesz korzystać w dowolnym momencie. Możesz wypłacić całość lub tylko część środków – w zależności od tego, jakie są twoje aktualne potrzeby.

  • Bezpieczeństwo kapitału

Nie istnieje ryzyko utraty kapitału z powodu zachodzących niekorzystnych zmian na rynku finansowym. Także gdy bank ogłosi upadłość, możesz liczyć na odzyskanie zgromadzonych środków – wypłaci je Bankowy Fundusz Ubezpieczeniowy.

  • Możliwość zarabiania już od pierwszej złotówki

Konto oszczędnościowe to dobry sposób na budowanie poduszki finansowej, ponieważ odsetki naliczane są już od pierwszej złotówki. Nie musisz dysponować ogromną kwotą, aby móc liczyć zyski.

Jeżeli jesteś osobą, która ceni bezpieczeństwo, wybierz konto oszczędnościowe jako sposób odkładania pieniędzy w czasie pandemii. Taka forma da ci poczucie, że w razie konieczności możesz sięgnąć po odłożone środki – kiedy zechcesz.

Redakcja IwK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *