Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Kiedy się zarejestrować jako podatnik VAT w innym kraju?

20 października 2023 podatnik VAT w innym kraju

Prowadzenie handlu międzynarodowego z podmiotami w innych krajach Unii Europejskiej zawsze wymaga rejestracji w urzędzie jako podatnik VAT. Firmy zajmujące się wewnątrzwspólnotowym handlem poprzez nabycie lub dostawy towarów albo import usług muszą dokonać rejestracji VAT i odprowadzać należny podatek do urzędu. Chcesz dowiedzieć się, kiedy dokładnie konieczna jest rejestracja VAT i jak zrobić? Sprawdź poniższy poradnik.

Kto musi zarejestrować się jako podatnik VAT?

Zgodnie z aktualnymi przepisami rejestracja VAT jest konieczna wtedy, kiedy przedsiębiorca prowadzi transakcje z firmami, które mają siedziby na terenie Unii Europejskiej. Pozostałe czynniki determinujące konieczność zarejestrowania działalności do podatku VAT i odprowadzania należnej daniny to:

 • transakcje wewnątrzwspólnotowe do wartości obrotu 200 tys. złotych,

 • rozliczenie usług wewnątrzwspólnotowych w kraju nabywcy.

Warto też dodać, że obowiązek rejestracji do VAT pojawia się też wtedy, kiedy wartość transakcji dla wewnątrzwspólnotowego handlu nabycia towarów przekroczyła w roku podatkowym równowartość 50 tys. złotych. Co więcej, za czynnego podatnika VAT uznaje się przedsiębiorcę, który:

 • dokonuje zakupu towarów od kontrahentów na terenie Unii Europejskiej,

 • realizuje sprzedaż towarów na rzecz kupujących z UE,

 • nabywa usługi, gdzie miejscem świadczenia jest kraj kupującego,

 • świadczy usługi, które mają miejsce na terenie innego państwa, gdzie znajduje się klient.

To podstawowe warunki, które determinują konieczność rejestracji VAT-UE. Deklaracja podatkowa związana z rejestracją podmiotu gospodarczego do VAT musi zostać złożona do 25. dnia następnego miesiąca po bieżącym okresie rozliczeniowym w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Jak zarejestrować się do VAT? Krok po kroku

W dzisiejszych czasach procedury związane z rejestracją podatnika do VAT są wyjątkowo proste. Wszystko można załatwić zdalnie, przez internet, bez potrzeby wychodzenia z domu lub z biura. Przebieg procesu rejestracji podatnika do VAT przebiega następująco.

 1. Wypełnij formularz niezbędny do zarejestrowania podatku VAT. Formularz do uzupełniania to VAT-R, który obejmuje dwa warianty: podatnika czynnego oraz podatnika zwolnionego z obowiązku odprowadzania podatku VAT.

 2. Skompletuj listę wymaganych dokumentów oraz przygotuj pełnomocnictwa wydawane za opłatą skarbową w wysokości 17 złotych,

 3. Złóż komplet dokumentów do urzędu.

Urząd po zaakceptowaniu formularza poinformuje Cię o prawidłowym przejściu całej procedury i zarejestrowaniu firmy jako podatnika VAT. Niemniej jednak są też sytuacje, w których urząd może odmówić rejestracji do VAT, a mianowicie:

 • dane w zgłoszeniu okażą się niezgodne z prawdą,

 • firma podana w formularzu nie istnieje,

 • pełnomocnik lub właściciel firmy nie stawi się osobiście na wezwanie urzędu,

 • pracownik urzędu nie może się skontaktować z podatnikiem.

Przeciwwskazaniem do przyjęcia wniosku o rejestrację do VAT jest także orzeczenie sądu o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej.

Ile kosztuje rejestracja do podatku VAT?

Za złożenie wniosku o rejestrację do celów VAT nie zapłacisz ani złotówki. Jedyne koszty po stronie przedsiębiorcy realizującego wewnątrzwspólnotowe transakcje handlowe to opłaty skarbowe za pełnomocnictwo. Opcjonalnie możesz poprosić o potwierdzenie rejestracji podatnika do VAT, aczkolwiek wydanie takiego dokumentu wiąże się z wydatkiem na poziomie 170 złotych. Sprawy związane z rejestracją VAT są rozwiązywane od ręki.

Rejestracja VAT a powrót do zwolnienia podatkowego – czy to możliwe?

Po zarejestrowaniu działalności jako podatnika VAT jak najbardziej można wrócić do zwolnienia podatkowego, ale po spełnieniu konkretnych warunków. Powrót do zwolnienia wymaga zrealizowania dwóch kryteriów urzędowych:

 • prowadzenie działalności gospodarczej, która jest zwolniona z podatku VAT,

 • brak przekroczonego limitu sprzedaży w kwocie do 200 tys. złotych za poprzedni rok podatkowy.

Aby wrócić do zwolnienia podatkowego, trzeba złożyć aktualizację formularza VAT-R w urzędzie skarbowym.

Materiał zewnętrzny

Jazda po alkoholu

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kompleksowa obsługa księgowa? Zleć to firmie zewnętrznej!
podatnik VAT w innym kraju
kurs inwestowania

Jesteś zainteresowany reklamą?

kurs inwestowania