Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Kto dostanie kredyt na 2%?

Finanse Data publikacji - 20 marca 2023 Autor - Redakcja IwK
mortgage

Ostatnio w mediach głośno mówi się o programie dopłat do kredytu mieszkaniowego, który oferuje kredyt na 2 procent dla osób, które spełniają określone wymagania. Program ten nazywa się Bezpieczny Kredyt 2% i jest częścią inicjatywy Pierwsze Mieszkanie. Dzięki temu programowi wiele osób może teraz skorzystać z okazji na zakup własnego mieszkania, co w obecnych czasach może być niełatwe ze względu na wysoką inflację i trudne warunki na rynku nieruchomości.

Jakie warunki trzeba spełnić aby dołączyć do programu Bezpieczny Kredyt?

Aby skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2%, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim osoba nie może mieć więcej niż 45 lat i nie może posiadać w przeszłości lub aktualnie mieszkania, domu lub spółdzielczego prawa do lokalu. Małżeństwa lub rodzice jednego dziecka muszą spełnić ten warunek tylko dla jednej osoby. Maksymalna kwota kredytu, którą można otrzymać w ramach programu, zależy od sytuacji rodzinnej i wynosi 500 000 zł dla jednej osoby oraz 600 000 zł dla małżeństwa lub rodziców jednego dziecka.

Jak działa kredyt na 2%?

Biorąc udział w programie Bezpieczny Kredyt 2%, otrzymuje się dopłatę do kredytu mieszkaniowego. Różnica pomiędzy stałą stopą, ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach, a oprocentowaniem kredytu wynoszącym 2%, jest dopłatą, która obowiązuje przez 10 lat. Po tym czasie wysokość raty kredytu będzie uzależniona od wielu czynników, takich jak okres finansowania czy aktualny poziom stóp procentowych.

Kredyt 2% – podsumowanie

Należy jednak pamiętać, że przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu na 2 procent, należy upewnić się, że ma się zdolność kredytową na wzięcie kredytu o takiej wysokości. Ponadto, ani kredytobiorca, ani osoby wchodzące w skład jego gospodarstwa domowego nie mogą być stronami w umowie innego kredytu tyczącego się nabycia mieszkania lub domu lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego/domu.

Warto zaznaczyć, że program Bezpieczny Kredyt 2% zostanie uruchomiony dopiero w III kwartale 2023 roku. Jednakże wiele osób już teraz zastanawia się, jak mogą skorzystać z tej szansy na zakup własnego mieszkania.

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

podatnik VAT w innym kraju