Plan marketingowy małej firmy

Bez względu na rozmiar firmy z którą mamy do czynienia – jej plan marketingowy jest niezwykle istotny. Co więcej koszącym mogłoby się okazać stwierdzenie, że gra on szczególną rolę w małych biznesach i działalnościach gospodarczych. Dlaczego tak jest? Czytaj dalej by dowiedzieć się jak stworzenie planu marketingowego może pomóc twojej jednoosobowej działalności gospodarczej.

Plan marketingowy niezbędnikiem firmy

Przyglądając się większym korporacjom niemożliwym będzie odnalezienie nawet jednej, która by nie posiadała planu marketingowego dla każdego podjętego działania jak i całokształtu placówki. Jednak jak to odnosi się do mniejszych działalności? Przecież jedną z jego podstawowych funkcji jest skłonienie inwestorów do finansowania działalności. Jest to stwierdzenie prawidłowe jednak plan marketingowy ma znacznie szerszą funkcjonalność. Podczas jego tworzenia jesteśmy zmuszeni do spisania czarno na białym nie tylko założeń działalności, ale również do dokładnego określenia bazy potencjalnych klientów. Kim są, ile mają lat, lub podsumowując te i inne czynniki – jak do nich dotrzeć. 

Poznaj swojego klienta przez plan marketingowy

Tak jak było to wspomniane powyżej, proces tworzenia planu marketingowego zmusza nas do poznania swojego klienta. Bez względu na skalę tj. czy plan marketingowy będzie odnosić się do całokształtu firmy czy do danego produktu, zaznajomienie się z potencjalnym konsumentem przynosi szereg korzyści. Łatwo jest powiedzieć, że zna się potencjalnych odbiorców produktu jednak sformułowanie założeń w fakty ułatwi dalsze procesy związane z reklamą i sprzedażą. Kwestie takie jak wybór odpowiedniego kanału i przekazu przestaną być strzałami w ciemno. Podobnie to wygląda w przypadku formułowania planu dla całokształtu firmy. Co oferujesz, komu i  czy sytuacja na rynku pozwoli ci się wyróżnić? Odpowiedzi na wszystkie z tych pytań prawdopodobnie poznasz tworząc plan marketingowy.

Dowiedz się, co wyróżnia cię na tle konkurencji

Ustalenie bazy klientów to nie jedyne z zadań koniecznych do wykonania przy ustalaniu planu marketingowego. Jednym z pierwszych, i można powiedzieć podstawowych, kroków jest analiza sytuacji. Pomysły, w tym te na biznes, mają to do siebie, że się powtarzają. Zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie nawet jednoosobowej działalności powinieneś zorientować się czy ktoś już nie ma podobnej oferty. Istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że tak jest. Jednak nie ma co się martwić. Musisz jedynie zastanowić się co by wyróżniało ciebie i twój biznes. Mogą to być tak proste kwestie jak oferowanie podobnych produktów, lecz zlokalizowanych bliżej danej bazy konsumentów.

Redakcja IwK