3 błędy, które popełniamy biorąc kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to zwykle największe zobowiązanie, które zaciągamy w życiu. Jest to całkowicie normalne: naturalną potrzebą człowieka jest posiadanie własnego miejsca na ziemi, równie naturalne, że koszt zakupu mieszkania jest tak duży, że rzadko się zdarzają osoby, kupujące lokal za gotówkę. Zanim zdecydujemy się na to wieloletnie zobowiązanie, obciążające nas przez 20 lub 30 lat, warto wiedzieć, jakich błędów należy uniknąć.

  • Uporządkuj swoje finanse. Każda karta kredytowa, zakup nawet drobnego sprzętu AGD na raty, drobny kredyt komercyjny itp. wpływają na naszą zdolność kredytową. Zanim zaczniesz się starać o kredyt hipoteczny, spokojnie usiądź i przeanalizuj swoje dotychczasowe zadłużenie. Jeśli kredyt planujesz wziąć wspólnie z partnerem, dotyczy to również drugiej strony. Nie ma miejsca na tajemnice czy sekrety: każda zaległość, rata nie spłacona w terminie czy przegapione rachunki to błędy, które mogą nas słono kosztować. Wpływają znacząco na naszą historię w Biurze Informacji Kredytowej i mogą uniemożliwić starania o kredyt.
  • Poznaj rynkową ofertę. Myśląc o kredycie, zazwyczaj pierwsze kroki kierujemy do banku, który dobrze znamy. Zwykle to ten, który prowadzi nasz rachunek osobisty. Słyszymy, że mamy zdolność kredytową, otrzymujemy symulacje rat i uznajemy sprawę za załatwioną. Tymczasem, kredyt to produkt, jak każdy inny. Jeśli przed kupieniem markowych butów, sprawdzasz ich cenę w kilku sklepach, musisz pamiętać, aby dokładnie tak samo postąpić w przypadku kredytu. Kredytodawcy różnią się, przyjmują zupełnie inne parametry obliczeń i inne kryteria oceny zdolności kredytowej. To wszystko może wpływać na koszty.
  • Dokładne obliczenie potrzebnych środków. Zbyt często zapominamy, że sam zakup mieszkania to nie wszystko. Musimy jeszcze pamiętać o opłatach za wymagane dokumenty, podatku, drobnym remoncie czy kosztach wykończenia lokalu. Banki pożyczają te pieniądze w ramach kredytu hipotecznego. Warto zliczyć ceny, pamiętając, że po zaciągnięciu kredytu hipotecznego znacząco spadnie nasza zdolność. Trudno będzie nam skorzystać z kredytu gotówkowego. Z drugiej strony, warto zadbać o prawidłowe obliczenia, tak, aby nadmiernie się nie zadłużyć. Na remont czy wykończenie, można wydać praktycznie każde pieniądze. Bank, przy wysokiej zdolność nam ich nie odmówi. jednak to tylko pożyczka, zawsze więc trzeba będzie ją oddać, a nie warto zakładać, że zawsze nasza sytuacja finansowa, będzie tak dobra, jak w momencie zaciągania kredytu.
  • Łatwo zauważyć, że do kredytu trzeba podejść poważnie. Najgorszym błędem jest niewłaściwie zaplanowany proces zakupu i nadmierny pośpiech. Zanim kupisz wymarzony dom czy mieszkanie dobrze przyjrzyj się ofercie rynkowej.

Redakcja IwK