Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Wpis w BIK. Jak chronić swoją historię kredytową?

Praca Data publikacji - 5 września 2019 Autor - Redakcja IwK
Wpis w BIK

Jest sprawą oczywistą dla każdego, że nasza historia kredytowa i wiarygodność finansowa ma kluczowe znaczenie, gdy chcemy uzyskać kredyt. Niestety coraz częściej zdarza się, że coś lub ktoś naszą wiarygodność zniszczy. Takie historie mogą zdarzyć się każdemu.
Dowód osobisty to jeden z najważniejszych dokumentów, który musimy chronić. Podobnie jak nasza tożsamość. W razie ich kradzieży czeka nas szereg nieprzyjemności: składanie wyjaśnień w bankach, u windykatorów, a w razie naszej opieszałości nawet u komorników.

Kto patrzy na BIK?

Banki, oceniając naszą wiarygodność biorą pod uwagę mnóstwo czynników, a jednym z nich jest historia kredytowa sprawdzana najczęściej w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Niespłacony w terminie kredyt, szybka pożyczka, której nie oddaliśmy w terminie mogą nam zamknąć drogę w przyszłości. Dlatego tak ważnym ogniwem, które zbiera całą wiedzę o nas jako wierzycielach jest BIK. Zanim sięgniemy po kredyt, podpiszemy umowę zobowiązującą nas na przykład do wpłaty całości kwoty, którą planujemy skredytować sprawdźmy najpierw naszą wiarygodność. Jeśli okaże się, że wypływają w naszej historii kredytowej błędy młodości to uznajemy, że mogliśmy się tego spodziewać. Zanim sięgniemy po kredyt musimy po prostu popracować nad poprawą naszej wiarygodności. Jeśli kredyt nie był spłacany w terminie, informacje o nim mogą być przechowywane w BIK przez 5 lat. Warunkiem jest, że opóźnienie wynosiło powyżej 60 dni i minęło 30 dni od czasu, gdy zostałeś poinformowany o zamiarze przetwarzania informacji na temat tego kredytu. Niestety, tu potrzebny jest czas. Zdecydowanie gorzej, jeśli ktoś wyłudził na nasze nazwisko kredyt lub pożyczkę. Prawda wcześniej czy później wyjdzie na jaw, ale dobrze by nie było zbyt późno.

Czy można zmienić swoją historię w BIK?


Pozornie wydaje się, ze łatwo odkręcić taka sytuację. Piszesz do BIK i oni wymazują zadłużenie z twojej historii kredytowej. Załączasz potrzebne dokumenty – zaświadczenie o kradzieży dokumentu tożsamości, powiadomienie właściwych organów. Niestety to nie takie proste. BIK nie ma prawa usunąć wpisu na twoje żądanie. Może to zrobić tylko na wniosek tego, kto dokonał wpisu, czyli banku, który zgłosił twoja nierzetelność. Wniosek o korektę składasz w banku, a nie w BIK u. Realnie tylko w trzech sytuacjach możesz starać się o zmiany w BIK: jeśli chcesz odwołać zgodę o przetwarzaniu informacji o kredycie już spłaconym (a był on spłacony w terminie), minęło 5 lat od spłaty problematycznego kredytu, a ty chcesz mieć absolutną pewność, że nie będzie już brany pod uwagę w twojej historii kredytowej lub chcesz skorygować nieprawdziwe informacje w bazie. Pamiętaj, ze nie da się wyczyścić konta w BIK, co obiecują niektóre firmy w Internecie. Można tylko wystąpić do instytucji, która cię tam zgłosiła o zmianę informacji.

planeta finansów i marketingu

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?