Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Budowa domu systemem szkieletowym – co warto wiedzieć?

Poradnik Data publikacji - 24 maja 2021 Autor - Redakcja IwK
budowa domu

Domy szkieletowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem z wielu względów. Po pierwsze są zdecydowanie szybszą metodą niż klasyczna budowa z cegieł lub pustaków, po drugie – umożliwiają znaczną redukcję kosztów. Poznaj kilka faktów na temat stawiania budynków w sposób szkieletowy – zapraszamy do lektury.

Domy szkieletowe – czy warto je budować?

Współczesna architektura ma wiele oblicz. Jednym z nich są domy szkieletowe, których stawianie niesie za sobą wiele udogodnień. Czy warto postawić na tą technikę? O ile wybierzemy dobrej jakości materiały konstrukcyjne jak tutaj https://www.bricomarche.pl/budowanie/materialy-kontrukcyjne , nie ma do tego kompletnie żadnych przeciwwskazań. Choć wiele osób twierdzi, że budynki tego typu nie są trwałe – nic bardziej mylnego. Materiały konstrukcyjne takie jak deski szalunkowe, kantówki, czy tego typu łaty  są równie solidne, co popularne cegły i pustaki. Najważniejsze, aby umiejętnie dopasować materiały do miejsca – inne zastosujemy do budowy dachu, inne jako wieniec, jeszcze inne powinniśmy wybrać do montażu ścian.

Tym, co stawia domy szkieletowe ponad innymi technikami budowy, jest możliwość ich szybkiego wznoszenia. Oprócz komponentów drewnianych do postawienia zarysu wystarczą bowiem elementy montażowe oraz narzędzia takie jak wkrętarka oraz piła niezbędna do docinania. Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, dzięki właściwościom drewna jesteśmy w stanie postawić solidny budynek, o lepszych parametrach niż te murowane.

Zalety domów szkieletowych

Obok zalet takich jak koszt materiałów, czy możliwość redukcji okresu budowy do kilku miesięcy, domy szkieletowe mają też inne korzyści. Do ich budowy potrzeba zdecydowanie mniej osób, a dzięki materiałom konstrukcyjnym można wiele rzeczy wykonać samodzielnie. Stawiając ściany szkieletowe, czy montując posadzki wokół wieńca, zdecydowanie łatwiej jest o rozprowadzenie i ukrycie instalacji. Jeśli już na wstępie zaplanujemy elektrykę oraz rozmieścimy hydraulikę, będziemy mogli oszczędzić sporo czasu, a efekty będą zdecydowanie lepsze niż w przypadku kucia jak w tradycyjnym budownictwie.

Technologia ta sprzyja także stawianiu budynków energooszczędnych. Łącząc ze sobą kolejne elementy, można wyłożyć je izolacją, co minimalizuje ryzyko późniejszych ingerencji. Tworząc stelaże ścian wewnętrznych, możemy od razu wypełniać je wełną mineralną, bez obaw o niedokładne ocieplenie, czy ryzyko powstania mostków termicznych. W połączeniu z nowoczesnymi sposobami ogrzewania oraz rozwiązaniami takimi jak panele fotowoltaiczne nie tylko można oszczędzić na samej budowie, ale także późniejszej eksploatacji.

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Comarch Optima