W jakich miejscach szukać bazy kandydatów do pracy?

Szukanie pracy jest trudne, ale znalezienie dobrego pracownika bywa jeszcze trudniejsze. Gdy aplikacji jest sporo, wystarczy zastosować odpowiednie narzędzie, by przesiać je pod kątem odpowiednich kwalifikacji. Ale co zrobić, gdy odzew jest znikomy? Podpowiadamy, gdzie szukać kandydatów i jak mogą pomóc w tym odpowiednie bazy.

Proces rekrutacyjny to proces obciążający dla obu stron. Zarówno potencjalnego pracownika, jak i pracodawcę, kosztuje sporo energii, czasu i nerwów. W przypadku pracodawcy dochodzą do tego również fundusze – bo rekrutacja to przecież proces dość kosztowny. Najczęściej wymaga zatrudnienia zewnętrznej agencji rekrutacyjnej czy HRowca freelancera, który skutecznie zarządza ogłoszeniami oraz kandydaturami.

Gdzie szukać kandydatów do pracy?

Szukanie pracownika może ułatwić skorzystanie z różnych kanałów. Oprócz samej publikacji ofert, warto skorzystać z istniejącej sieci kontaktów, informując o prowadzonej rekrutacji w social mediach oraz wśród kontaktów biznesowych. Najlepiej zacząć właśnie od tego kroku, bo często okazuje się on strzałem w dziesiątkę. Osoby znające specyfikę twojej branży, darzone przez ciebie zaufaniem, mogą podsunąć ci naprawdę wartościowe kandydatury.

Jeśli ta metoda nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, czas wytoczyć ciężkie działa. Publikacja ofert to niezbędny krok, ale warto pamiętać również o bazach kandydatów. Bazy oferują najczęściej portale z ofertami pracy czy systemy rekrutacyjne automatyzujące procesy pozyskiwania pracowników. W jaki sposób można z nich skorzystać?

Jak działa baza kandydatów i jak z niej skorzystać?

Baza kandydatów to, najprościej mówiąc, zbiór profili pracowników, którzy zdecydowali się na udostępnienie swoich danych potencjalnym pracodawcom i rekruterom. Dodają oni swoje CV i określają kluczowe kwalifikacje, a także krótki opis kompetencji. Dane te mogą przeglądać pracodawcy i w razie zainteresowania kontaktować się kandydatem. Pracownikom zarejestrowanym w bazie niektóre portale oferują wsparcie rekrutera lub opiekuna kariery. Może on nie tylko podsunąć im wartościowe oferty, ale również pomóc w profesjonalnym opisie kompetencji i poprawie CV.

Czy korzystanie z takich baz nie narusza postanowień RODO? Sprawdzone portale zawsze wymagają od użytkowników wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych przed ich publikacją, dlatego korzystając z bazy, nie musisz obawiać się, że w jakikolwiek sposób łamiesz prawo. Dopóki kandydat nie wyrazi zgody, pracodawcy i rekruterzy widzą jedynie jego kompetencje, lokalizację, oczekiwania finansowe i nazwę stanowiska.

Jak zwiększyć skuteczność rekrutacji?

Jeśli odzew jest słaby, warto również pomyśleć o publikacji na większej ilości kanałów. Oprócz grup facebookowych, warto również umieścić swoją ofertę na wielu portalach jednocześnie. W szybkiej i skutecznej dystrybucji ofert mogą pomóc systemy rekrutacyjne, które umożliwiają zarządzanie ogłoszeniami na różnych kanałach w ramach jednej platformy. To bardzo wygodna opcja, którą warto rozważyć, jeśli rekrutacja nie przynosi oczekiwanych skutków.

Jeżeli szukasz pracownika, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com/employer

Redakcja IwK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.