Produkcja jest ogromną siłą napędową – niezależnie od kraju, rządy mają świadomość, że produkcja to podstawowy czynnik wpływający na PKB i ma ogromne znaczenie dla budowania konkurencyjności kraju na arenie międzynarodowej. Innowacje technologiczne są główną siłą napędową do wprowadzania ulepszeń w procesach produkcyjnych, dzięki czemu firmy produkcyjne mogą produkować szybciej, więcej i taniej, nie obniżając jednocześnie jakości swoich wyrobów. Coraz więcej przedsiębiorców ma tego świadomość.
Na świecie funkcjonują inicjatywy krajowe takie jak Idustrie 4.0., Manufacturing Innovation 3.0, Made in China 2025 czy Industrie du Futur. Niezależnie od miejsca i nazwy wszystkie te koncepcje opierają się na wspólnej wizji jaką jest inteligentna produkcja.
Inteligentna produkcja i nowoczesne systemy do zarządzania produkcją
Wszystkie wspomniane wyżej koncepcje opierają się o cyfrową transformację. Nowoczesne technologie umożliwiają wykorzystanie w produkcji rozwiązań takich jak inteligentny system do zarządzania produkcją a także coraz bardziej zaawansowanych maszyn. Elastyczne oprogramowanie do zarządzania produkcją jest zaprojektowane w taki sposób, aby reagowało i dostosowywało się do zmian – zarówno tych wprowadzanych celowo w procesach produkcyjnych jak i tych nagłych, wynikających z pojawiających się problemów.
Pozwala to na ograniczenie nakładów inwestycyjnych firm produkcyjnych, skrócenie czasu wprowadzania produktów na rynek, zwiększenie elastyczności działania, zmniejszenia zapasów, ograniczenia kosztów i zwiększenia wydajności produkcji.
Zalety elastycznych systemów do zarządzania produkcją
- Ograniczenie kosztów
Początkowo – jak każda inwestycja -wymagają nakładów finansowych, bardzo szybko jednak widać oszczędności. Zmniejszeniu ulegają koszty eksploatacji, ponieważ wspomniana elastyczność i dostosowywanie się do zmian ogranicza ilość wyprodukowanych wadliwych partii, marnowanie czasu i zasobów.
- Optymalna struktura zatrudnienia
Firmy produkcyjne potrzebują mniej pracowników do obsługi systemów, które wiele czynności wykonują automatycznie lub samodzielnie. Wpływa to zatem na ograniczenie kosztów pracy. Rzecz jasna maszyny nie zastępują ludzi i nadal potrzebna jest wykwalifikowana kadra.
- Zwiększenie wydajności
System produkcyjny pracuje nieustannie, aby wszystko działało płynnie w każdej możliwej sytuacji. Jeśli coś się zmienia, oprogramowanie pomaga szybko dostosować procesy produkcyjne i utrzymać ciągłość produkcji. Przewiduje i ułatwia wykrywanie możliwego ryzyka (w tym natury technicznej, związanej z utrzymaniem parku maszynowego) czy wąskich gardeł, dzięki czemu ogranicza do minimum przestoje i opóźnienia. Pomaga to skrócić czas produkcji a finalnie podwyższa jakość obsługi oraz wpływa na zadowolenie klientów.
Program do zarządzania produkcją OptiMES
System do zarządzania produkcją OptiMES daje Ci możliwość zaoszczędzenia do 76% czasu poświęconego na planowanie. Kompleksowo automatyzując procesy kontroli produkcji zapewnia płynność działania oraz likwiduje przestoje i błędy. Wszystkie niezbędne funkcjonalności znajdziesz w jednym panelu, do którego możesz zalogować się zdalnie, z dowolnego miejsca i urządzenia mobilnego.
Zespół OptiMES tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem we wdrożeniach rozwiązań dla firm produkcyjnych a sam program powstał w odpowiedzi na realne potrzeby klientów. Funkcjonalności OptiMES są stale rozwijane i uzupełniane o nowe funkcje oraz rozwiązania, które pomagają firmom zwiększać wydajność produkcji i generować wyższe zyski.
Główne funkcjonalności systemu OptiMES to m.in.:
- Planowanie,
- Rozliczanie produkcji,
- Zarządzanie magazynem,
- Raporty i analizy,
- Monitorowanie kontraktów, zamówień i klientów,
- Zarządzanie utrzymaniem ruchu.
To rozwiązanie zawiera także funkcje dotyczące kontroli jakości, paszportyzacji, ISO, SCADA a także alarmy e-mail i sms. Aby poznać wszystkie możliwości systemu i dobrać rozwiązania najlepsze dla Twojej firmy skontaktuj się z doradcą zespołu OptiMES.