Co kwartał podawane są nowe, coraz wyższe ceny mieszkań. Deweloperzy zacierają ręce, bo mieszkania pomimo horrendalnie wysokich cen, sprzedają się praktycznie na pniu. Co ciekawe, coraz częściej kupowane są za gotówkę i wcale nie po to, aby w nich mieszkać. Traktowane są raczej, jako atrakcyjna metoda lokowania kapitału, pozwalająca na osiągniecie wysokiej stopy zwrotu. Faktycznie, przy obecnym oprocentowaniu lokat jest to dobra inwestycja, a najem może być zyskowny.
Inwestycja w mieszkanie na wynajem
Zanim jednak zdecydujesz się na zakup mieszkania na wynajem, przeanalizuj, czy kupujesz mieszkanie w dobrej lokalizacji i korzystnej cenie. Przede wszystkim odpuść sobie zakup mieszkania w mieście innym, niż to, w którym na co dzień mieszkasz. Bardzo trudno będzie Ci sprawnie prowadzić najem na odległość. Następny krok to proste ćwiczenie. Postaw się w sytuacji potencjalnego najemcy. Co najpierw sprawdzisz w ogłoszeniu? W pierwszej kolejności cenę. Zawsze na ogłoszenie z niższą ceną, odzew jest wyższy, niż z taką, która jest zbyt wysoka. Liczą się także opłaty stałe. Wysoki czynsz to większe koszty także dla Ciebie, w tych momentach kiedy najemcy nie znajdziesz. Kolejną sprawą jest wspomniana lokalizacja. Jeśli nastawiasz się na najem długoterminowy, Twoje mieszkanie nie musi być w ścisłym centrum. Ważne jednak, aby miało dobre połączenia komunikacją miejską z najistotniejszymi punktami. Dobrze, aby w pobliżu były sklepy, przedszkola, szkoła.
Najem krótkoterminowy
Zupełnie innego mieszkania będziesz szukał, jeśli interesuje Cię najem krótkoterminowy. To atrakcyjna forma, wymagająca wprawdzie większego zaangażowania, ale korzystna finansowo. W takiej sytuacji, interesuje Cię ścisłe centrum, najlepiej w okolicy atrakcji turystycznych. Musisz wiedzieć, komu chcesz wynająć mieszkanie: studentom, rodzinie z dziećmi czy może pracownikom sezonowym, bo mieszkanie planujesz podzielić na pokoje. Wiesz już czego szukasz, teraz po prostu zanim kupisz mieszkanie, obejrzyj ich jak najwięcej. Z każdej wizyty zrób notatkę. Zapisz cenę wyjściową, metraż, wysokość czynszu do wspólnoty, rodzaj ogrzewania, sposób rozliczania mediów. Przemyśl także, ile wyniesie remont. Jeśli instalacje mają już swoje lata pewnie trzeba będzie je wymienić, co podniesie koszt odnowienia mieszkania.
Wykończenie i meblowanie
Warto także sprawdzić, czy jest na tyle ustawne, aby można było zagospodarować je standardowym wyposażeniem. Sprzęty AGD i meble kupisz wprawdzie w praktycznie każdym wymiarze, ale ceny tych niestandardowych będą znacząco wyższe. Przejrzyj również ogłoszenia o mieszkaniach na wynajem: sprawdzisz, czy dzielnica jest atrakcyjna, czy rynek w tym miejscu nie jest już nasycony, a przede wszystkim, za jaką kwotę możesz wynająć lokal. Z mieszkań, które obejrzysz wybierz trzy czy cztery i złóż ofertę cenową. Przede wszystkim, kupując mieszkanie na wynajem pamiętaj, że nie kupujesz go dla siebie. Odrzuć na bok sentymenty i własne upodobania, przyglądaj się tylko tabelce z exela.