Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

W jaki sposób działa outsourcing IT?

Praca Data publikacji - 4 kwietnia 2022 Autor - Redakcja IwK
zalety outsourcingu IT

Outsourcing to nic innego, jak cięcie kosztów w biznesie. Polega on na tym, że zleca się wykonanie określonej części zadań biznesowych zewnętrznym firmom, które specjalizują się w jakiejś konkretnej branży. Głównym założeniem outsourcingu jest długofalowa współpraca z danym zakładem lub firmą.

Co to jest outsourcing IT?

Outsourcing IT polega na tym, że zleca się zadania informatyczne jakiejś firmie zewnętrznej. Zalety outsourcingu IT to przede wszystkim znaczne obniżenie kosztów, które są związane przede wszystkim z utrzymaniem systemów informatycznych, z zakupem i konserwacją odpowiednich sprzętów. Dzięki outsourcingowi ma się bezpośredni dostęp do wysokiej klasy specjalistów w branży informatycznej.

W jakich formach może występować outsourcing IT?

Usługi internetowe i obsługiwanie różnych aplikacji to jedna z najprostszych form outsourcingu. Jest to bardzo popularna forma współpracy, ponieważ w dzisiejszym świecie żadna firma nie istnieje tak naprawdę jeśli nie korzysta z internetu. Firmy, które nie mają możliwości stworzenia swojego działu, który zająłby się promocją firmy w sieci chętnie korzystają z usług profesjonalistów outsourcingu IT. W imieniu klienta otwierają oni sklepy internetowe, tworzą aplikację i hostingi w różnych formach.
Inną formą outsourcingu IT jest obsługa sieci komputerowych, a także utrzymanie infrastruktury. Tę formę outsourcingu preferuje się głównie w większych firmach, które korzystają z rozbudowanych systemów informatycznych. Są to systemy księgowe i finansowe, przetwarzające dane wrażliwe, systemy zarządzania zasobami ludzkimi. Dzięki firmom zewnętrznym outsourcingowym zakłady nie są zmuszone do inwestowania w specjalistów.

Jak jeszcze można podzielić outsourcing?

Outsourcing IT podzielić można ze względu na lokalizację. Może być zdalny, czyli tzw.offshoring i lokalny, czyli nearshoring.
Offshoring polega na zlecaniu zadań firmom, które są dość daleko od zleceniodawcy. W tej postaci outsourcing jest bardzo popularny na skalę międzykontynentalną.
Nearshoring, czyli outsourcing lokalny jest bezpieczniejszy. np. firmy z Europy korzystają z outsourcingu również na terenie Europy Wschodniej, gdzie nie brakuje specjalistów wysokiej klasy z różnych dziedzin.
Zalety outsourcingu IT lokalnego to także korzystne ceny za usługi, a także większe bezpieczeństwo danych, które przetwarzane są przez zleceniodawcę.

W jaki sposób są rozliczane usługi outsourcingu?

Usługi te mogą być rozliczane jako stała cena, albo za konkretnie wykonaną pracę i poświęcony czas.

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?