Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Zwrot podatku 2021 – najważniejsze informacje

Finanse Data publikacji - 30 lipca 2021 Autor - Redakcja IwK
ile się czeka na zwrot podatku 2021

Najważniejszą informacją dla urzędu skarbowego o przychodach podatnika jest deklaracja PIT. Pracodawca powinien wysłać PIT, na podstawie którego trzeba wypełnić deklarację. Należy to zrobić w terminie do 30 kwietnia. Co jeszcze trzeba wiedzieć i ile się czeka na zwrot podatku 2021?

Jak wypełnić deklarację podatkową?

Warto zauważyć, że obecnie można to również zrobić w formie elektronicznej. Przygotowano specjalne rządowe usługi, takie jak e-Deklaracje oraz e-PIT. Inaczej jest jednak w przypadku PIT-28, ponieważ osoby, które składają taką deklarację muszą to zrobić do 1 marca. Czasami może się okazać, że wartość zapłaconych zaliczek będzie za mała. W takiej sytuacji niezbędna będzie dopłata podatku dochodowego. Wielu podatników zastanawia się ile się czeka na zwrot podatku 2021? Na zwrot trzeba będzie poczekać 45 dni w przypadku deklaracji złożonej przez internet. Z kolei 90 dni, jeżeli deklaracja była w formie papierowej.

Warto mieć na uwadze, że to od daty złożenia rozliczenia liczy się czas oczekiwania. Dlatego lepiej wcześniej złożyć deklarację, ponieważ szybciej się wtedy otrzyma zwrot od urzędu skarbowego. Obecnie największą popularnością cieszy się usługa e-PIT, z której korzysta już większość Polaków. Deklaracje papierowe powoli odchodzą już w zapomnienie. Wykorzystywane są głównie przez starszych ludzi, którzy nie do końca odnajdują się w internecie. Oczywiście podane terminy zwrotu to terminy maksymalne.

Sprawdź, czym czym jest ulga dla młodych 2021

ile się czeka na zwrot podatku 2021

Odsetki za opóźnienia – zwrot podatku 2021

Czasami zwrot można otrzymać wcześniej, a wszystko tak naprawdę zależy od pracowników urzędu skarbowego. W sytuacji, gdy maksymalny termin nie zostanie dochowany, podatnik ma prawo do żądania odsetek każdy dzień opóźnienia. Oczywiście zdarza się to niezwykle rzadko, ale warto pamiętać o takiej możliwości. Na uwagę zasługuje fakt, ze wstępnie wypełniona deklaracja jest już zamieszczona na portalu. Zadaniem podatnika jest sprawdzenie, czy wszystko się zgadza i nie występują żadne błędy.

Ulgi podatkowe – kogo dotyczą?

Uprawnione osoby mogą wprowadzić dodatkowe odliczenia, takie jak ulgi od dochodu i ulgi od podatku. Wśród nich można wymienić ulgę prorodzinną, ulgę na internet, ulgę termomodernizacyjną, a także ulgę abolicyjną. Można też wskazać instytucję pożytku publicznego, na którą wpłaci się 1 procent podatku. Po wprowadzeniu wszystkich danych wystarczy zaakceptować gotowy formularz. Wypełnianie deklaracji PIT przez internet jest intuicyjne, więc nie powinno nikomu sprawić większych problemów. Warto również zaznaczyć, że interfejs jest bardzo przejrzysty, dlatego łatwo znaleźć wszystkie niezbędne informacje. Na uwagę zasługuje fakt, że nie trzeba nawet nic robić. Rozliczenie przygotowuje system i zostanie ono zaakceptowane i wysłane 30 kwietnia.

Sprawdź: PIT-37

Posiadacze Karty Dużej Rodziny

Warto jednak sprawdzić, czy wszystko się zgadza, ponieważ później już nie będzie takiej możliwości. Oczywiście w takiej sytuacji na zwrot trzeba będzie poczekać nawet do 31 lipca, czyli aż 90 dni. Należy mieć na uwadze, że inaczej wygląda sytuacja w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Dotyczy ona rodzin, które posiadają na utrzymaniu przynajmniej trójkę dzieci. Mogą one liczyć na zwrot podatku w terminie 30 dni od dnia złożenia deklaracji. Warto jednak dodać, że podstawowe terminy do złożenia rozliczeń się nie zmieniają. Należy pamiętać, że wszystkie zdarzenia, które wygenerowały przychód muszą być wskazane w deklaracji podatkowej. Może się także okazać, że zaliczki były wyższe niż roczna kwota podatku i wtedy można otrzymać zwrot nadpłaty. Nie ma to jednak wpływu na to, ile się czeka na zwrot podatku 2021.

zwrot podatku 2021

Zwrot podatku 2021 a deklaracja przez Internet

Szybsze złożenie PIT przez Internet jednak nie zawsze oznacza, że zwrot podatku nastąpi szybciej. Podatnicy, którym zależy na jak największym skróceniu czasu oczekiwania na zwrot powinni przekazać swoje deklaracje od razu po otrzymaniu dokumentu PIT-11 od pracodawcy. W 2022 roku będzie można korzystać z zeznań PIT-37 oraz PIT-38 przygotowanych za podatnika. Ministerstwo Finansów udostępni je już 15 lutego 2022 roku. Jeżeli podatnik od razu po udostępnieniu rozliczenia je zaakceptuje to zwrot otrzyma najpóźniej po upływie 45 dni, czyli 1 kwietnia 2022 roku.

Ile się czeka na zwrot podatku 2021?

Automatycznie przygotowywane zeznania są dużym ułatwieniem dla podatników, którzy jedyne co muszą zrobić to sprawdzić, czy wszystkie informacje i dane się zgadzają. Dzięki temu wszystko działa szybciej i sprawniej, a nawet jeżeli ktoś zapomni o rozliczeniu to nie poniesie on żadnych negatywnych konsekwencji z tego tytułu. Podatnik może również nie podejmować żadnych działań i aż do 2 maja 2022 roku nie zaakceptować deklaracji. W takiej sytuacji zwrot podatku może nastąpić w ciągu 45 dni licząc od 3 maja, czyli maksymalnie 16 czerwca 2022 roku. Zwrot nadpłaconego podatku może nastąpić na konto bankowe podatnika lub w gotówce.

Gdzie będzie zwrot podatku 2021?

Urząd skarbowy dokona zwrotu na rachunek bankowy, który wskazaliśmy w deklaracji podatkowej PIT. Podatnicy, którzy nie mają obowiązku posiadania konta bankowego mogą sobie zażyczyć zwrotu w gotówce, jednak trzeba pamiętać, że potrwa to trochę dłużej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli zwrot nie przekracza 23,20 zł to po pieniądze należy się zgłosić do kasy organu podatkowego. Najkorzystniejszą opcją jest zwrot na konto bankowe, ponieważ nie dolicza się wtedy żadnych opłat.

Sprawdź, jak zadbać o swoje finanse tutaj: https://inwestycjawkadry.info.pl/jak-zadbac-o-wlasne-finanse-i-oszczedzic-pieniadze/.

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

podatnik VAT w innym kraju