Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

PIT-37 – ważne informacje!

Finanse Data publikacji - 25 sierpnia 2021 Autor - Redakcja IwK
pit-37

Wiele osób, szczególnie starszych, nie potrafi rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Te wszystkie rubryki i pola do wypełnienia w formularzu PIT-37 powodują, że łatwo można się pogubić. Na szczęście z pomocą przychodzi Internet. Wchodząc na odpowiednią stronę, można krok po kroku, łatwo przygotować własną deklarację e pit. Jak wypełnić pit, aby być pewnym, że nie zrobiło się błędów? Poza odpowiedzią na to pytanie, przybliżymy również w tym tekście temat, jakim jest: zwolnienie z podatku do 26 roku życia.

Zeznanie podatkowe PIT-37

Zanim jednak przejdziemy do najważniejszych kwestii, najpierw ogólnie wyjaśnimy, kto musi wypełnić formularz oznaczony cyfrą 37. Takie zeznanie podatkowe dotyczy ludzi, którzy otrzymują
wynagrodzenie za pośrednictwem płatnika, niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu. Chodzi o podatników zatrudnionych na umowie o pracę (także zlecenie itp.). Co więcej, ten dokument muszą złożyć także osoby pobierając emeryturę, rentą albo różne stypendia. Trzeba jeszcze wspomnieć, że panowie i panie prowadzące działalność gospodarczą, nie mogą się rozliczać w taki sposób, biorąc do ręki pit-37.

Sprawdź też: Podatek dla osób do 26 roku życia

E pit, czyli prosta metoda online

Wiemy już, dla kogo jest przeznaczony taki formularz. Pora więc skupić się na tematach: jak wypełnić pit, a następnie podać informację o specjalnym projekcie dla osób mających mniej niż 26 lat. Okazuje się, że uzupełnienie deklaracji podatkowej drogą online to świetne rozwiązanie. Nie trzeba gromadzić różnych dodatkowych druków i stać cierpliwie w długich kolejkach. Te czasy minęły. Obecnie wszystko da się załatwić przez Internet: od zakupów po rozliczanie PIT-37 i nie tylko. I ważne, że cała procedura trwa raptem kilka minut!

https://www.youtube.com/watch?v=Tr6JpBx5JNQ&ab_channel=efileelife

PIT-37 i inne jako e-pit – jak to działa?

Najlepiej skorzystać z narzędzia o nazwie: e-pity. To prosty w obsłudze program. Można powiedzieć, że prowadzi podatnika za rękę. Podkreśla błędy, które można zrobić w pit-37 i innych deklaracjach. Wyjaśnia także, co dokładnie znajduje się w poszczególnych okienkach. Na początek należy wybrać tylko formularz, który nas aktualnie interesuje, nie zapominając o tym, aby mieć przy sobie PIT-11. To dokument, który otrzymało się od pracodawcy. Na jego podstawie wpisuje się dane i liczby w odpowiednich miejscach. Uwzględnia się więc wynagrodzenie, składki oraz ewentualne zasiłki chorobowe. Kiedy program nie pokaże żadnych błędów i dotarliśmy do ostatniej strony, to śmiało możemy całość wydrukować. Można także online przesłać do skarbówki w formie elektronicznej w pliku PDF.

Zwolnienie z podatku do 26 roku życia

zwolnienie z podatku do 26 roku życia

Czas na kolejną, bardzo intrygującą, część niniejszego artykułu, a więc kwestię związaną ze zwolnieniem z płacenia podatku dochodowego. Mowa konkretnie o rządowym, powstałym niedawno, programie „Bez PIT dla młodych”. Założenia w nim zaproponowane obowiązują od 1 sierpnia 2019 roku. Wystarczy, że ktoś, kto nie ukończył jeszcze 26 lat, pracuje na umowie o pracę albo zlecenie, a jego roczny dochód nie przekracza sumy 85 528 zł. Taki młody człowiek sporo zaoszczędzi, bo nie musi odprowadzać podatku dochodowego do Urzędu Skarbowego. Jest zwolniony z tego obowiązku. Brzmi świetnie, prawda?

Sprawdź: zwrot podatku 2021

Program „Bez PIT dla młodych” wdrożono również po to, aby jakoś zachęcić młodzież do zostania w ojczystym kraju. Ma to służyć także do podejmowania tylko legalnej pracy. Jak widać po danych, którymi podzieliło się Ministerstwo Finansów, ten pomysł zdał egzamin. Z ulgi skorzystało bowiem przeszło 2 mln Polaków. Warto też nadmienić, że od stycznia 2021 roku wprowadzono tu pewne, wyraźne modyfikacje. Jakie dokładnie? Otóż okazuje się, że teraz pensję bez podatku dostaną ludzie, którzy poza tym, że mają poniżej 26 lat, to jeszcze osiągnęły przychody z tytułu wykonywania praktyk uczniowskich lub absolwenckich.

Co jeszcze warto wiedzieć o e pit i jak wypełnić pit? Nie jest wymagane składanie bezpośrednio u pracodawcy oświadczenia, dzięki któremu nie była pobierana tzw. zaliczka na podatek dochodowy (wcześniej tego typu wniosek każdy uprawniony do korzystania z omawianego w artykule programu musiał wypełniać i okazywać szefowi). Jak więc widać, są to zmiany zdecydowanie na lepsze. Wszystko odbywa się bardzo sprawnie, szybko i automatycznie.

Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia bez podatku?

 jak wypełnić pit

Na koniec warto także dowiedzieć się, na czym polega samo obliczanie wysokości wynagrodzenia bez podatku. Po pierwsze, jak podaje prawo, dla osób zarabiających maksymalnie 85 528 zł (taki jest limit) w ciągu roku, próg podatkowy wynosi 17 procent. Znając tę informację, można zająć się odpowiednim, matematycznym działaniem. Trzeba od pensji brutto odjąć składkę na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne – przyda się tutaj profesjonalny kalkulator podatkowy, który znajdziemy w Internecie. Ile więc zaoszczędzi młoda osoba korzystająca z takiej formy pomocy? Wszystko zależy od jej miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli będzie one dość duże, to wówczas ilość zaoszczędzonych pieniędzy w kieszeni także wzrośnie. W przypadku pensji minimalnej, mowa o zyskaniu 133 złotych (rocznie 1592 zł). Faktycznie, niezła sumka, którą można przeznaczyć na różne przyjemności: pójście do kina, na koncert czy wycieczkę do jakiegoś ciekawego miejsca.

Zobacz: Czym zajmuje się dział kadr i płac w firmie?

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

podatnik VAT w innym kraju