Czasy się zmieniają. Wiedzą również o tym co po niektórzy pracodawcy. Dzisiaj nie wystarczy rzucić pracownikowi ochłapów jak za czasów dzikiego XIX wiecznego kapitalizmu. W życie właśnie wchodzi pokolenie Y, którzy wiedzą, że nie będą pracować całe życie w jednym zakładzie tak jak ich ojcowie czy dziadkowie. Dzisiaj jeśli coś nam nie odpowiada to po prostu przenosimy się do innej firmy nawet choćby była ona w innym mieście.
Dzisiaj pracownika jest zatrzymać ciężko
Oczywiście nasz rynek nadal jest rynkiem pracodawcy (czyli to pracodawca może dyktować warunki zatrudnienia) jednak jeśli chodzi o specjalistów to należy o nich dbać, ponieważ po prostu odejdą oni od konkurencji, albo rywalizująca firma podkupi nam pracownika. Jak należy motywować pracownika tak aby pracował efektywnie, był zadowolony z pracy i miał ciągle nowe pomysły i chęć do rozwoju?
1. Pensja
Nie oszukujmy się, to pieniądze są najważniejszym powodem i motywacją dla której chodzimy do pracy. Jeśli zarabiamy godziwie to nie będziemy myśleć o zmianie pracy. Wyjątkiem może być tutaj fatalna atmosfera pracy, ale nawet dla niej jesteśmy w stanie przychodzić do pracy jeśli jesteśmy sowicie wynagradzani.
2. Premie, dodatki etc.
Twój pracownik zrobił coś ponad stan? Przyniósł dodatkowy dochód firmie, a może wyróżnia się spośród innych? Zwykłym dziękuję, albo stwierdzeniem „good job” Twój pracownik nie zapełni lodówki, ani nie opłaci czynszu, albo kolejnej raty kredytu. Doceń pracownika, a on będzie ciągle wychodził z nowymi inicjatywami i pomysłami.
3. Świadczenia socjalne
Wielu z pracodawców daje dodatki żywieniowe, karty zdrowotne do przychodni oraz wiele innych, dzięki którym pracownik czuje się zmotywowany. Nie tylko pieniądz może motywować.
4. Rozrywka
Jeśli Twój pracownik dużo pracuje i poświęca się bez reszty firmie to z pewnością jest on zestresowany i potrzebuje rozluźnienia. Karnet na basen, siłownię, albo służbowe wyjście na gokarty czy paintballa z pewnością go ucieszy i da mu dodatkowy bodziec.