Co to są kadry – jak je prowadzić w małej firmie?

Obecnie większość firm posiada działy kadr i płac. Warto wiedzieć co to są kadry i czym dokładnie zajmuje się osoba na tym stanowisku. Jest to niezwykle przydatna wiedza, która pomaga rozwijać firmę i osiągać większe zyski.

Co to jest dział kadr?

Niezależnie od tego jak duża jest firma to obowiązkowym elementem jest dokumentacja kadrowo-płacowa. Powinna być prowadzona w sposób bardzo szczegółowy i dokładny, ponieważ jest ona później kontrolowana przez organy państwowe. Właśnie z tego powodu duże firmy tworzą we własnych strukturach dział kadr i płac, żeby usprawnić cały proces.

W kwestii dokumentacji płacowej musisz pamiętać o wszelkich formalnościach. Więcej o finansach i podatkach sprawdzisz tutaj: https://inwestycjawkadry.info.pl/zwrot-podatku-2021-najwazniejsze-informacje/.

Jak prowadzić kadry w małej firmie?

Coraz częściej jednak mali przedsiębiorcy również zastanawiają się jak prowadzić kadry w małej firmie. Istnieją również firmy outsourcingowe, które są wyspecjalizowane w takich działaniach. Część firm korzysta z ich usług i dzięki temu nie muszą się potem niczym przejmować. Głównym zadaniem działu kadrowego jest oczywiście trzymanie pieczy nad dokumentacją. Pracownicy muszą dbać o to, żeby wszystkie kwestie formalne się zgadzały i nie dochodziło do żadnych uchybień. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nawet najmniejsze błędy mogą doprowadzić firmę do dużych strat finansowych.

jak prowadzić kadry w małej firmie

Kadry i płace – co trzeba wiedzieć?

Oprócz tego dział kadrowy zgłasza pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz sporządza umowy i listy płac. Jak widać dla każdej firmy ważną rolę mają kadry i płace co trzeba wiedzieć, żeby dostać się na takie stanowisko. Przede wszystkim niezbędna jest duża wiedza o finansach, prawie oraz rynku pracy. W dziale kadr pracownicy mają odpowiedzialność za wszystkie rzeczy związane z pracownikami firmy. Wszelkie dokumentacje i kwestie organizacyjne również leżą w ich obowiązkach. Dbają także o rozliczenia podatkowe oraz szkolenia BHP, które muszą być aktualne. Szczególnie ważna jest kwestia przestrzegania zasad BHP, ponieważ za wszelkie uchybienia i wypadki w miejscu pracy odpowiedzialny jest oczywiście właściciel firmy. Oczywiście może na różne sposoby się uwolnić od tej odpowiedzialności, ale i tak przepisy muszą być przestrzegane. Jednym z najważniejszych obowiązków pracowników kadr jest rekrutacja nowych pracowników.

Sprawdź: Jakie są rodzaje przedsiębiorstw?

Przebieg procesu rekrutacyjnego

Odpowiedzialni są z reguły za cały proces rekrutacyjny, zaczynając od publikowania ogłoszeń z ofertami pracy, a kończąc na rozmowach z kandydatami i sporządzaniu umów. Szczególnie istotny jest przesiew aplikacji, ponieważ pracownicy kadr muszą znaleźć osoby, które najlepiej nadają się na dane stanowisko. Czasami jest to naprawdę ciężkie zadanie, ponieważ chętnych jest bardzo dużo, a ciężko podczas kilkuminutowej rozmowy ocenić potencjał danego pracownika. Są oni też odpowiedzialnie za rozliczenie czasu pracy i kontakt między pracownikiem a pracodawcą. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre firmy specjalnie zatrudniają agencje zewnętrzne, które zajmują się jedynie procesem rekrutacyjnym. Z reguły jednak jest to obowiązek pracowników zatrudnionych w strukturach działów kadrowych przedsiębiorstwa. Kadry są bardzo ważne dla rozwoju i funkcjonowania firmy. Należy pamiętać, że ważną częścią pracy działów kadrowych jest także prawidłowe motywowanie pracowników.

kadry i płace co trzeba wiedzieć

Realizacja zadań w dziale kadr i płac

Można bez wątpienia stwierdzić, że jest to równie ważne co kwestie formalne. Jeżeli pracownik nie będzie zadowolony to swoje obowiązki pewnie też będzie wykonywał niedbale, co przełoży się bezpośrednio na działanie firmy. Kadry zajmują się także monitorowaniem zadowolenia zatrudnionych osób, a także mierzeniem ich efektywności. Mierzone jest też zaangażowanie poszczególnych pracowników. Dzięki swoim badaniom, dział kadrowy może potem zaproponować rozwiązania, które mogą znacząco poprawić funkcjonowanie firmy. W małych zakładach pracy zamiast wprowadzania działu kadr, można skorzystać z pomocy firm outsourcingowych, które zajmą się wszystkimi obowiązkami. Specjalista do spraw kadr i płac powinien koniecznie przejść szkolenie z zakresu RODO, które odgrywa obecnie istotną rolę.

Co to są kadry i jak je prowadzić?

Zakres obowiązków pracowników kadrowych jest naprawdę obszerny. Żeby realizować sprawnie wszystkie zadania trzeba dobrze znać rozporządzenia, które dotyczą naliczania wynagrodzeń. Trzeba zwrócić uwagę na kwestie związane z urlopem wypoczynkowym oraz zasiłkami z ubezpieczeń chorobowych i wypadkowych. Za rozliczenie czasu pracy również są odpowiedzialni specjaliści ds. kadr i płac. Niestety, zagadnienie czasu pracy jest bardzo skomplikowane i często kontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Dlatego obowiązkiem jest szkolenie dla kadrowych, podczas którego mogą oni poznać pewne mechanizmy i lepiej zrozumieć system.

Na tym stanowisku może się znaleźć osoba, która nie ma problemów z obsługą komputera i zna się na programach kadrowo-płacowych oraz MS Excel. Prawo pracy jest gałęzią prawa, która dosyć szybko się zmienia i dlatego trzeba cały czas reagować na kolejne nowelizacje. Wiedza dosyć szybko przestaje być aktualna, dlatego najważniejsza jest ciągła nauka i zdobywanie doświadczenia. I to jest właśnie praca dla takich osób – które chcą i potrafią uczyć się nowych rzeczy.

Redakcja IwK