Jakie są rodzaje przedsiębiorstw – Czym jest, rodzaje, cechy, cel

rodzaje przedsiębiorstw

Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, bo takim mianem określa się wiele firm. Istnieje wiele rodzajów, które różnią się od siebie cechami, które umożliwiają klasyfikacje danego przedsiębiorstwa. Właśnie na ich podstawie możemy określić, jakie jest dane przedsiębiorstwo i do jakiej grupy należy. Jest nam wtedy o wiele łatwiej określić nazwę danej działalności, a także inne bardzo istotne kwestie.

Co to jest przedsiębiorstwo

Na początek musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest owo przedsiębiorstwo. Przede wszystkim tym mianem określa się każdą firmę, która świadczy usługi lub trudni się sprzedażą jakichkolwiek produktów. Jest to jednak ogólna nazwa, bo rodzaje przedsiębiorstw określają przede wszystkim ich cechy.

Cechy określające rodzaj przedsiębiorstwa

Przede wszystkim rodzaj przedsiębiorstwa możemy określić na podstawie charakteru działalności, a także wielkości, bo istotna tutaj kwestia, to ile osób zatrudnia dana firma. Bardzo ważna jest też tutaj określona forma w dokumentach świadcząca o własności. To głównie na podstawie tych cech możemy klasyfikować przedsiębiorstwa.

Rodzaje przedsiębiorstw i ich cechy

Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, to wyróżniamy kilka rodzajów, które wytyczają cechy owych firm.

Wyróżniamy mikroprzedsiębiorstwa, które są małymi firmami, jednak żeby nasza firma należała do mikroprzedsiębiorstwa i była określana właśnie tym mianem, to nie może zatrudnić więcej niż 10 pracowników rocznie.

Kolejne to małe przedsiębiorstwa, które nie mogą zatrudnić więcej niż 50 pracowników rocznie, bo jeśli przewyższą ten pułap, to będą już należeć do kolejnej grupy z kolei.

Kolejne to średnie i duże przedsiębiorstwa. Żeby mieścić się w pułapie średniego przedsiębiorstwa, to dana firma nie może zatrudnić więcej pracowników rocznie niż 250, a te, które zatrudniają więcej są już określane mianem dużych przedsiębiorstw.

Cel przedsiębiorstwa

Głównym celem każdego przedsiębiorstwa nie zależnie od tego, jakim mianem jest określane jest przede wszystkim zysk. Firmy tego rodzaju zajmują się przede wszystkim sprzedażą różnych produktów lub świadczeniem usług dla klientów. Każda firma tego rodzaju jest więc przedsiębiorstwem. Od tego, jaki to rodzaj przedsiębiorstwa zależy przede wszystkim jego wielkość i ilość osób zatrudnianych w roku w danym miejscu.

Bardzo często zdarza się, że założone przedsiębiorstwo się rozwija na przestrzeni lat i z małego lub mikroprzedsiębiorstwa staje się średnim lub dużym. Raz założona firma nie musi pozostać więc w tym rodzaju do końca. Rozwój firmy bowiem może sprawić, że zmieni się jej rodzaj na przestrzeni lat.

Formy własności przedsiębiorstwa

Jeśli chodzi o formy własności danej firmy, to wyróżniamy te publiczne takie jak komunalne czy mieszane i owe firmy należą do Skarbu Państwa.
Prywatne formy własności to przede wszystkim firmy należące do osób fizycznych, różnego rodzaju spółek czy nawet spółdzielni.
Jak widać wszystko zależy od cech i tylko na takiej podstawie jesteśmy w stanie określić, z jakim przedsiębiorstwem mamy do czynienia, a który rodzaj jest wykluczony na wstępie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*