Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Czym zajmuje się dział kadr i płac w firmie?

Praca Data publikacji - 29 marca 2019 Autor - Redakcja IwK
dział kadr

Praktycznie w każdej firmie znajduję się dział HR. (z ang. human resources) oznaczający zasoby ludzkie. Jest on niezwykle ważny, zapewnia sprawne funkcjonowanie firmy. Co to są kadry i czym się zajmują? Oto krótka charakterystyka. Dział kadr oraz wszystkie ważne informacje o jego funkcjonowaniu.

Czym zajmuje się dział kadr i płac w firmie?

Do zadań specjalisty ds. kadr i płac należy przede wszystkim zarządzanie ludzkim potencjałem firmy. Tutaj chodzi głównie o kwestie związane z zatrudnianiem pracownika oraz wypłacaniem mu wynagrodzenia. To właśnie kadry nadzorują te procesy. Zajmują się także ewidencją czasu pracy, kontrolą czy wszystko jest zgodne z Kodeksem Pracy. Poza tym prowadzą i wysyłają odpowiednią dokumentację do różnych instytucji takich jak ZUS czy Urząd Skarbowy. Dlatego osoby zatrudnione na tym stanowisku muszą stale aktualizować swoją wiedzę, poszerzać ją, by móc w prawidłowy sposób rozliczyć pracownika, czuwać nad zgodnością z przepisami.

dział kadr

Specjaliści ds. kadr i płac są odpowiedzialni za przygotowywanie umów, kierowanie na badania oraz szkolenia. Muszą pilnować terminów następnych kontroli lekarskich, przedłużenia ważności uprawnień.

Kadry kontrolują także potrzeby pracowników – praca kadry i płace

Sprawdzają, jakie czynniki pozytywnie na nich wpływają. Głównym celem jest przecież, by osoby zatrudnione pracowały z chęcią i dobrze wykonywały swoje obowiązki. To wpływa pozytywnie na jakość oferowanych produktów czy usług. Dlatego tak istotne jest zapewnienie im odpowiednich kursów, które podniosą kwalifikacje. Oczywiście nie można zapominać o motywacji. Wszelkie benefity pozapłacowe są dobrze odbierane. To do kadr należy zarządzanie nimi, określanie co najbardziej się przyda. Przeprowadzane są różne kontrole, które mają określić oczekiwania pracowników względem pracodawcy, wydajność osób zatrudnionych na danym stanowisku. To wszystko pozwala lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje przedsiębiorstwo i wdrożyć najlepszy plan, który pomoże zachęcać do działania.

Kadry powinny być wybierane w pierwszej kolejności przez pracownika, jeśli chce uzyskać swoją dokumentację. Są one również miejscem informacji dla osoby zatrudnionej, jeśli coś jest nie jasne, nie wiemy ile urlopu nam przysługuje, mamy pytania dotyczące naszego wynagrodzenia to należy się tam zwrócić. W zależności od rodzaju przedsiębiorstw, dział kadr wygląda inaczej.

Jak zostać specjalistą ds. kadr i płac?

Jeśli chcemy zostać specjalistą ds. kadr i płac, powinniśmy mieć wykształcenie wyższe. Oczywiście nie jest to warunek konieczny, jednak większość firm w pierwszej kolejności bierze pod uwagę takie osoby. Najlepsze będą kierunki: administracja, ekonomia, finanse i pokrewne. Zawód wymaga od nas znajomości prawa pracy, podatkowego. Poza tym musimy być osobami kontaktowymi, które potrafią rzeczowo wyjaśnić kwestie związane z zatrudnieniem. Dobrze, jeśli umiemy również łagodzić złe nastroje, uspokajać drugą osobę. Ta cecha jest niezwykle istotna, jeśli zadzwoni do nas np. zdenerwowany pracownik.

Sprawdź też, jak prowadzić kadry w małej firmie.

Praca na stanowisku specjalisty ds. kadr i płac wymaga nieustannego poszerzania wiedzy, bycia nie bieżąco z aktualnymi rozporządzeniami oraz otwartości na drugą osobę. Jeśli posiadamy wyżej wymienione cechy i interesuje nas, to stanowisko warto spróbować. W tym zawodzie mamy szansę na realny rozwój.

Redakcja IwK

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o rozwój osobisty, karierę zawodową, naukę i stabilność finansową spotyka się z praktycznymi poradami i inspirującymi artykułami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ochrona Sygnalistów?